Morgan

Obecné informace

Popis

Morgan je kompaktní s kratším hřbetem. Má rovnou hlavu s širokým čelem a velkýma očima, klenutý krk a široké plece. Na mohutná bedra navazuje muskulaturní záď s nízko nasazeným ocasem. Nohy jsou suché s dobře utvářenými klouby a dlouhými spěnkamiChody morgana jsou  ploché a pružné.

Morgan dosahuje výšky 145 - 157 cm. Vyskytují se především hnědáci a vraníci, ale i žluťáci či plaváci.

Původ a historie

Morgan byl před 200 lety uznán prvním samostatným americkým plemenem.

V roce 1795 se drobný, tmavě hnědý hřebeček jménem Figure, narozený 1789 ve West Springfield, Massachusetts, dostal k Justinu Morganovi, učiteli hudby. Po smrti svého majitele byl přejmenován na Justina Morgana, po němž také plemeno dostalo název. Následně šel hřebec z ruky do ruky a byl využíván k velmi tvrdé práci v zemědělství. V soutěžích pod sedlem i v zápřeži, jichž se zúčastňoval, dokázal porazit všechny koně z okolí. Díky svým vlastnostem byl hojně využíván jako plemeník, jehož potomci dědili vzhled i skvělý charakter. Dal mimo jiné tři syny - Shermana, Woodburyho a Bullrushe, s nimiž se stal zakladatelem nejstaršího uznaného amerického plemene.

Nad původem hřebce Justina Morgana visí otazník. Existuje názor, že pocházel z plnokrevné matky, nebo že šlo o velšského koba ovlivněného plnokrevníkem či arabem.

Hřebec uhynul v roce 1821 ve věku 32 let.

Morgan ovlivnil ve vývoji spoustu amerických plemen, např. Tennessee Walker, American Quarter Horse, Missouri Fox Trotter, či American Saddlebred.

V občanské válce sloužil v kavalerii.

 

Využití

Jde o plemeno tak univerzální, že jej lze připravovat do drezurních a skokových soutěží. Jde o vynikajícího kočárového koně a využití nachází i jako kůň pro rekreační ježdění. Díky svému charakteru a kohoutkové výšce je ideálním rodinným koněm, se kterým mohou pracovat i děti.

Existují show, věnované právě morganovi. Jsou sestaveny z jezdeckých i dalších disciplín, a to v několika stupních. Finále, ve kterém soutěží vítězové předchozích oblastních přehlídek, se pořádá v říjnu v Oklahomě pod názvem „Morgan Grand Nationals". První takové finále bylo uspořádáno v roce 1973 v Detroitu. Koně jsou předváděni v několika sedlových disciplinách (ať už v anglickém či westernovém stylu), v zápřahu, předvedeni jsou i na ruce.

Zajímavosti

V roce 1857 vyšla kniha „Morgan Horses" autorky D.C. Linsley. Jde o první publikaci, věnovanou Justinovi Morganovi a prvnímu americkému plemeni.

Morgan Horse Club byl založen v roce 1909 ve Vermontu.

První národní přehlídka koní plemene morgan proběhla roku 1939 ve Woodstocku.

V současnosti je registrováno téměř 108 000 koní tohoto plemene.

Počet zobrazení: 15 567

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Morgan doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?