Mula

Obecné informace

Popis

Mula je kříženec osla a koně. Otec muly je vždy oslí hřebec a matka klisna. Mula stejně jako kterýkoli podobný kříženec (např.: mezek nebo kůň křížený se zebrou) není plodná. Občas se vyskytne plodný jedinec, ale znamená to jen, že výjimka potvrzuje pravidlo.

Mula po svém otci zdědila:

  • hlas (mula vydává zvuk podobný praseti, které je těsně před porážkou a ještě se u toho dáví), proto se někdy stává, že se muly ostatní koně bojí, protože jí nerozumí a zvuk, který vydává, zní někdy opravdu strašlivě,
  • mohutnější hlavu,
  • dlouhé uši,
  • štíhlejší končetiny,
  • malá úzká kopyta,
  • krátkou hřívu a ocas, který je u kořene porostlý krátkou srstí. Není to ale pravidlo, občas vypadá skoro jako koňský ocas.

Po matce zdědila koňské tělo a barvu. Barva převažuje hnědá, výjimečně se rodí ryzáci a jiné barvy.

Původ a historie

Muly se chovaly již ve Starověku, kdy byly ceněny více než koně. Na Olympijských hrách v roce 580 př. Kr. se konaly závody na mulách. V antickém Římě se používaly k tažení pohřebních vozů. Muly se také výborně osvědčily jako jezdecká zvířata (jezdili na nich dokonce izraelští králové). Mula uveze kolem 150 kg a v obtížném terénu vládne jistým krokem, proto se často využívaly jako soumaři. Muly se také uplatnily za obou světových válek. V dnešní době jsou ceněny především v Jižní Americe.

Charakteristika muly

Mula je stejně jako osel tvrdohlavá a umíněná. Nikdy nepřekročí své fyzické a psychické možnosti. Když cítí, že se blíží ke svým hranicím, přestane spolupracovat (nehne se z místa atd.). Tato vlastnost jí zajistí přežití (nenechá se uhnat jako kůň). Mula je velice nenáročná na péči, především na potravu. Vyznačuje se vytrvalostí, odvahou, nebojácností, dobráckou povahou a jistotou v obtížném terénu.

Její výcvik ale nepatří k nejsnadnějším úkolům. Ráda dává najevo svůj názor, který bývá zpravidla odlišný od toho lidského. Dokáže si za ním dlouho stát, ovšem když dojde na lámání chleba a mula cítí, že jde do tuhého, raději se podvolí. Samozřejmě jsou i výjimky, u kterých toto neplatí.

Využití mul

Využívají se v zemědělství, protože se mnohem lépe přizpůsobí vedru než koně a navíc jsou mnohem rychlejší než voli. Muly se využívají i k jezdeckým účelům, převážně v horských nebo těžce dostupných terénech.

Zajímavost

Pony „mulák“ Macabeo (viz foto) bude k vidění za několik let (je mu teprve rok a půl) při vystoupeních přirozené komunikace.

Počet zobrazení: 29 057

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Kříženci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Mula doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?