Německý
ohař
dlouhosrstý

Deutscher Langhaariger Vorstehhund

Obecné informace

Povaha

Německý dlouhosrstý ohař je živý, inteligentní a dobře ovladatelný pes. Pro své okolí je přátelský, má příjemné chování a je klidný. Svému pánovi je nesmírně věrný, k celé rodině je přátelský. K cizím lidem je přirozeně nedůvěřivý. Ve vztahu k jiným psům nebývá agresivní a nevyvolává pře. Při setkání s jinými zvířaty je potřeba si stále uvědomovat, že jde o loveckého psa! Německý dlouhosrstý ohař má k dětem přátelský vztah. Vyžaduje aktivní rodinu, která s ním bude trávit volné chvíle.

Popis

„Dlouhosrstý německý ohař je velmi elegantní společník!"

Německý dlouhosrstý ohař je mohutný pes ladného a ušlechtilého vzhledu. Hlava je dostatečně široká, protáhlá a suchá s šikmo vzestupujícím čelním sklonem a lehce klenutým temenem. Oči jsou umístěné souměrně a čím je jejich barva tmavší, tím lépe. Pes má hřbet nosu široký s lehkou klenbou, nos je hnědý. Uši jsou nasazené vysoko, jsou široké, ve špičce zaoblené, převislé, zvlněné a přiléhající k lebce. Jejich délka musí odpovídat hlavě a celkovému vzhledu. Německý dlouhosrstý ohař má tělo mohutné a svalnaté, téměř čtvercového rámce, s hlubokým hrudníkem, pevným, rovným a krátkým hřbetem, výraznou bederní partií a lehce se svažující zádí. Ocas je dobře nasazený, nesený je vodorovně nebo lehce zahnutý nahoru, natažený až do špičky. Srst na hřbetě a po stranách hrudníku je dlouhá 3 - 5 cm, na spodní straně krku, na hrudi a na břiše je srst poněkud delší. Na končetinách tvoří srst praporce které jsou ke spodu kratší. Na hlavě je srst krátká, dobře osrstěny jsou uši, ocas a tlapky mezi prsty. Na ocase je nejdelší osrstění ve střední části. Zbarvení srsti je hnědé nebo hnědobílé, může být tmavý bělouš, světlý bělouš nebo strakoš.

Velikost feny je v kohoutku 60 - 63 cm a u psů je 63 - 66 cm. Váha je v rozmezí 28 - 32 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.) Dožívá se 12 - 14 let.

Klasifikace FCI

Plemeno: skupina 7, ohaři, sekce 1.1 kontinentální ohaři s výkonnostní zkouškou. Číslo standardu: 117/23.7.1987 (Velká Británie). Oficiální zkratka v ČR: NDO.

Historie Německého dlouhosrstého ohaře

Předky německého dlouhosrstého ohaře byli tzv. ptačí psi. Ptačí psi měli za úkol vyhledávat v poli pernatou zvěř bez jejího následného vyhánění. Již v 16. století byli zobrazování dlouhosrstí lovečtí psi, kteří svou velikostí a typem odpovídali dnešním německým dlouhosrstým ohařům. Německý dlouhosrstý ohař patří mezi ohaře kontinentální, což znamená, že nebyl vyšlechtěn na britských ostrovech, nýbrž v Evropě. Původ má ohař v Německu. Německý dlouhosrstý ohař byl oblíbeným psem myslivců, ale před začátkem čistokrevného chovu byl bezplánovitě křížen, a to hlavně s pointry a setry. Při plánovitém šlechtění pak nebyl kladen důraz pouze na vzhled psa, ale také na jeho lovecké schopnosti. Postupným šlechtěním se však docílilo velkého zlepšení a dnes jsou němečtí ohaři stejně všestranní jako ohaři angličtí. Plemeno německého dlouhosrstého ohaře bylo v podstatě vybudováno na pěti psech, jejich potomci byli mezi sebou vzájemně kříženi podle svých loveckých vlastností. Od začátku 20. století se pak typ německého dlouhosrstého ohaře téměř nezměnil.

VIDEA plemene Německý ohař dlouhosrstý

Pro videa s plemenem Německý ohař dlouhosrstý klikněte ZDE

Základní péče

Srst německého dlouhosrstého ohaře je nutné pravidelně pročesávat a kartáčovat, zejména v období línání. Na vzhledu srsti je nejlépe vidět, jak se majitel o svého psa stará jak ohledně hygieny a čistoty prostředí, ve kterém pes žije, tak ohledně výživy. Kromě srsti je však potřeba věnovat pozornost také čistotě očí, uší, nosu a chrupu. Oči je nutné mýt borovou vodou, kontrolovat čistotu zvukovodu, v případě potřeby uši vyčistit. Nutná je také pravidelná kontrola chrupu, na kterém se může vytvářet zubní kámen, který je potřeba odstranit. Drápky ohaře je potřeba udržovat krátké.

Zvláštní péče: Německý dlouhosrstý ohař miluje pohyb a je potřeba mu ho dostatek také zajistit. Potřebuje hodně zaměstnání a vzruchu, zvláště loveckého zaměření. Také má velmi v oblibě vodu a plavání. Rozhodně mu nesvědčí usedlý život na gauči.

Německý dlouhosrstý ohař je velmi inteligentní, jeho výchova není nikterak náročná. Je dobře zvladatelný a má ochotou k učení novým věcem. Stejně jako u jiných plemen psů je však zapotřebí velká dávka trpělivosti, důslednosti a pochopení. K loveckému výcviku lze přistoupit, až když pes zvládá základní pokyny.

Chovatelské stanice

Chovatelská stanice z Pánů louky | Via Naturalis
Počet zobrazení: 44 079

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VII: Ohaři
Velikost Velká plemena
Původ plemene Německo
Výška v kohoutku 60 - 66 cm
Hmotnost v dospělosti 28 - 32 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov

Klasifikace FCI

Skupina VII: Ohaři
Sekce Kontinentální ohaři
Číslo standardu FCI č. 117 (17. 9. 2014) DE

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Německý ohař dlouhosrstý doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?