Norbotenský
špic

Norrbottenspets

Obecné informace

Povaha

Norbotenský špic je původně lovecký pes. Dnes je to ale výhradně společenský pes a jeho obliba nejen ve Švédsku znovu stoupá. Norbotenský špic je veselý a vlídný pes. Tito psi jsou přátelští ke každému. Dobře vycházejí také s ostatními psy. Jsou to většinou silní a zdraví psi.

Povahu mají norbotenští špicové vynikající. Chování mají přívětivé a veselé. Tento pes je také inteligentní a mazaný a často i tvrdohlavý. Je to velmi pohyblivý pes a má velkou výdrž. Je energický a rád se toulá. Tento pes je velmi rozvážný a tichý. Norbotenský špic není nikdy agresivní, plachý, nebo nervózní. Špic hýří aktivitou, přátelskostí a sebevědomím. Je to proto pes vhodný do rodiny a k dětem.

Popis

„Velmi bystrý společník, který vypadá jako plyšák!"

Norbotenský špic je nevelký pes. Hlavu má silnou, klínovitého tavru. Čelo je mírně vyklenuté. Nos má rovný, čenich černý. Oči mají tvar mandlí a jsou šikmo posazené. Uši jsou vztyčené, špičky mírně zaoblené. Hřbet má Norbotenský špic krátký a pružný, dobře osvalený. Ocas má vysoko nasazený, volně zatočený a leží na jeho hřbetě. Nosí ho mírně na straně. Tento pes má malé, silné tlapky s pevnými polštářky. Krycí srst má Norbotenský špic velmi krátkou a uzavřenou, podsada je měkká. Všechny barvy jsou přípustné, ideální je bílá se žlutými nebo červenohnědými odznaky. Pohyb Norbotenského špice by měl být plynulý a pravidelný.

Velikost feny je v kohoutku 41 - 45 cm a u psů je 43 - 47 cm. Váha je v rozmezí 12 - 15 kg. Dožívá se 12 - 14 let.

Klasifikace FCI

Norbotenský špic patří podle FCI do skupiny 5. - Špicové a primitivní typy, sekce 2 - Severští lovečtí psi. Číslo standardu je 276 / 27.11.1997 (Švédsko). Oficiální zkratka v ČR je NBS.

Historie plemene Norbotenský špic

Toto plemeno se hodně podobá jiným severským plemenům s podobným určením. Norbotenský špic byl vyšlechtěn v 17. století ve Švédsku k lovu veverek a ptáků. Jak šel čas, lidé ho spíše využívali k pracím na farmách, kde lovil krysy. V polovině 20. století byla jeho popularita na nejnižší úrovni. Hrozilo mu i vyhynutí. Norbotenský špic to díky přízni švédských chovatelů přežil a dnes se zase opět chová především v domácnostech jako rodinný pes - miláček. Ovšem rozšířen je především ve Švédsku.

VIDEA plemene Norbotenský špic

Pro videa s plemenem Norbotenský špic klikněte ZDE

Základní péče

Norbotenský špic nevyžaduje žádnou zvláštní péči. K udržení jeho srsti v dobrém stavu stačí občasné kartáčování, především v období línání.

Norbotenský špic je svéhlavý pes, a tak je potřeba k jeho výchově přistupovat velmi pečlivě a trpělivě. I přes nevelký vzrůst může Norbotenský špic bez problémů běhat vedle kola. Musí si však na to zvyknout postupně. Pokud není tento pes na vodítku, neakceptuje většinou vaše volání - jeho lovecký pud je mnohdy silnější než spojení psa s pánem.

Počet zobrazení: 42 410

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Velikost Střední plemena
Původ plemene Švédsko
Výška v kohoutku 41 - 47 cm
Hmotnost v dospělosti 12 - 15 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí jakékoliv

Klasifikace FCI

Skupina V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Sekce Severští lovečtí psi
Číslo standardu FCI č. 276 (21. 10. 2009)

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • veselá, veľmi hravá, s radosťou privíta cudzích, oddaná, priateľská, prítulná, energická, príde ak ju zavolám, lovecké pudy nie sú až také silné, trénovatelná, inteligentná
  • troška tvrdohlavá, aj vážnejšie veci berie ako hru, ku psom by bola dobrá socializácia, dokáže preskočiť aj väčší plot a tak môže aj utiecť

je to veľmi hravé plemeno kde výchova je potrebná.

Karolina
3. 3. 2021

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Norbotenský špic doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?