Norický kůň

Obecné informace

Popis

Norik se díky svému původu řadí k nejstarším evropským plemenům. První zmínky o něm zaznamenáváme již ve spisech starověkých Římanů.

Norik dorůstá výšky v rozmezí 163-173 cm. Trup bez výrazného kohoutku je v zádové části hlubší, záď je svalnatá a ladná, ocas nenasedá vysoko ani nízko. Chladnokrevník vyžaduje silné nohy, u norika tato vlastnost tedy není výjimkou. Kopyta jsou tvrdá, kvalitní. Mezi typicky zbarvené koně patří hnědáci, ryzáci, vraníci, bělouši a tygři.

V dnešní době se u norických koní rozlišuje několik rázů, a to: tyrolský, štýrský, korutanský, bavorský (známý také pod označením jihoněmecký chladnokrevník).

Historie původ plemene Norický kůň

Noricum - římská provincie - se rozprostírala na území dnešního Rakouska. Tato oblast byla známá svými bohatými solnými doly. Římané do zdejšího těžko sjízdného terénu potřebovali silné koně - soumary, kteří by středoevropský obchod zjednodušovali. Pomoc předků norika byla tedy nezanedbatelná. Vedle své původní profese nosiče se proslavili i jako koně váleční (chov se soustřeďoval do Juavu, který ležel v sousedství dnešního Salzburgu).

Chov norického koně pokračoval i ve středověku. Zvířata byla tentokrát oproti dobám minulým menšího vzrůstu, zato tělo však nabylo robustnosti.. Jeho výhody se tedy uplatnily při stahování dřeva v lese, hlavně v tyrolských Alpách. V Salzburgu byl založen první hřebčín, zabývající se chovem norika. K salzburským chovatelům se postupně přidávali i další. K zušlechtění mohutných koní se používali italští a španělští hřebci, nakonec se však od těchto počinů ustupovalo pro jejich negativní vliv na šlechtění. Následně docházelo k pokusům přikřižování dalších plemen, i s tímto se však později skončilo. Nadále se chov norika řídil jen podle vlastních příslušníků.

Příslušníci moderního norického koně jsou zaznamenáváni do plemenné knihy založené roku 1903.

Charakter Norického koně

Správný norik je ceněn pro svou pracovitost. Není to žádný nervák, avšak nedělejme z něj flegmatického bulíka. Jelikož jsou tito koně využíváni převážně v lesnictví, je pro ně důležitá zejména pohyblivost, chuť k práci a určitá dávka rychlosti. Právě tato vlastnost pomůže hřebci zdolat neschůdný terén roklí a zefektivnit tak jeho výkon. Norik není koněm choulostivým, a to především díky jeho odolnosti vůči nepřízni počasí.

Využití

Jak už bylo výše naznačeno, norický kůň nadále drží svůj prim v lesní práci, kde je manévrování s těžkou technikou poměrně komplikovanou záležitostí. Na území Moravy a Slezska vznikl zvláštní typ těchto lesních koní, tzv. slezský norik. Mimo jiné se můžeme s tímto plemenem setkat v zápřeži, zemědělství či rekreační turistice. Pro svoji klidnou povahu se využívá i pro hiporehabilitaci.

Zajímavosti o tomto koni

norického koně byl vyšlechtěn líbivý schwarzwaldský fuks. Jde o menšího ryzáka, který je taktéž používán k práci v lese.

VIDEA plemene Norický kůň

Pro videa s plemenem Norický kůň klikněte ZDE

Počet zobrazení: 36 335

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Chladnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 2 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • Skvělá povaha
  • Snaha vyhovět
  • Pocit bezpečí za jízdy
  • Optimální kohoutková výška
  • Občasná těžkopádnost
  • Menší využití
  • není tu moc velká možnost skoků

Mám na starost a ježdění Ernušku - je skvělá!Vždy se snaží vyhovět, jenom zřídka zlobí.Po tom, co si na mě zvykla a získala jsem si u ní respekt je s ní každá chvíle super!Není moc vysoká ani moc nízká, tak akorát... A díky její robustnější postavě se v sedle cítím bezpečněji, jako by mě opravdu mohla ochránit... Jenom mě mrzí, že jjí chladnokrevnost zaviňuje omezenější možnosti pohybu a menší využití...Skoky s ní prostě nejdou... :)

Emush =)
25. 7. 2018
  • Nádherný a spolehlivý kamarad , zvedal nohy a nechaval se okout bez problemu, za cely svuj zivot nezamarodil. Rád tahal i nosil.
  • Nebyli žádné.

Koupil jsem ho 5.leteho valaska v Netolicich, pri vyberu snad 50.koni me uchvatil na prvni pohled on, Rasid Nero Diamant II. Nemohl jsem se dockat az bude u nas doma, byl skvely v praci ale i ve volnem case.Byl to nas zivitel i milacek. Bohuzel po case jsme se museli rozloucit a ja jsem ho z tezkym srdcem prodal.Pres deset let jsme se nevideli, ale nahoda nas na jeho stara kolena svedla zas dohromady. Mohl jsem zas byt se svym Jenikem, to jmeno dostal jeste u me v jeho mladi, koukal jak maly Jenda.Nakonec dozil svuj zivot v me blízkosti a ja mu mohl podekovat za vse co pro nas dokazal.Vsem se nam po nem stýská .

Roman
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Norický kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?