Normandský
kob

Obecné informace

Popis

Normandský kob je těžký teplokrevník s dlouholetou tradicí sahající až k 1. století před n.l., ne-li ještě do dob starších.

Toto plemeno koba je v Normandii velice oblíbené a často vyhledávané. Není divu, jde skutečně o kvalitního koně s pevnými kostmi a mohutnou stavbou těla. Koník je to opravdu všestranný. Oproti svým předchůdcům je moderní normand o něco těžší a častěji využíván k lehkému tahu. Abychom se vyhnuli omylu, je nutné vědět, že normand není ve skutečnosti těžké plemeno. Jde o teplokrevníka, který má sice některé vlastnosti těžkého tahouna, jiné však postrádá.

Přes svoji mohutnost je to plemeno čilé a obratné, po předcích zdědil i určité klusácké předpoklady. Bývá vysoký 160 až 168 centimetrů v kohoutku; nejčastějším zbarvením je ryzá, ač najdeme i hojně hnědáků či červených běloušů.

Jeho krk je silný, kratší, hlava naopak delší, velká. Má kratší trup, avšak silný hřbet, mohutnou záď. Jeho klus je výborný a navíc díky hlubokému trupu i pohodlný. Ocas má vysoko postaven, ve Francii se stále udržuje tradice tomuto plemenu kupírovat ocas, jinde je však již zkracování ohonu zakázáno. Nohy má kratší, avšak silné a bez rousů. Mohutné klouby, pevné kosti.

Původ a historie

Normand pochází z bidetů, menších houževnatých koní původně žijících v Asii

Do plemene asijského koníka v průběhu let zasáhla nejenom plemena ruská, ale i plemena jiných ušlechtilých koní; včetně římských těžkých klisen.

Během středověku, zejména ve století desátém, byla Normandie jednou z nejoblíbenějších oblastí k chovu koní. Vyhlášená byla zejména svými těžšími válečnými plemeny.

V novověku, mezi 16. a 17. stoletím, se z těchto původně těžších koníků křížením s berbery a araby stali koně lehčí a taktéž více ušlechtilejší. Ve století devatenáctém byl zkřížen mimo jiné s anglickým plnokrevníkem.

Normand se v žebříčku chovaných plemen udržel díky nově zakládaným královským hřebčínům v 18. století. Důležité jsou zejména hřebčíny Le Pin a Saint Lô v oblasti La Manche.

Saint Lô byl založen na počátku 19. století a již na začátku století následujícího chov dosahoval počtu více než 400 kusů. Během 2. světové války byl nepřátelskými nálety zničen, avšak již brzy poté docházelo postupně k jeho znovuobnovení.

Na počátku 20. století byl normandský kob rozdělen na dvě větve - jezdeckou a tažnou. Jezdecký kob byl vhodný k armádním účelům pod sedlo; těžký byl naopak určen pro lehčí tah. Vyznačoval se svojí horší kvalitou a větší mohutností. V Saint Lô bylo těmto těžkým normandům z praktických důvodů kupírován ocas (snaha zabránit zachycení ocasu v opratích).

Normandský kob je velice podobný kobu anglickému, jedná se však o samostatné plemeno. Není uveden v plemenné knize, jeho chov je však evidován.

Normandie je výborné místo pro chov koní, jelikož se vyznačuje hojnými zelenými pastvinami, jejichž tráva je velice výživná a bohatá na důležité minerály a další látky. Hojnost potravy a další příznivé podmínky umožňují, aby zde chovaní koně vynikali svou kvalitou, pevnou kostrou a celkově dobrou stavbou těla.

Charakteristika

Normand je kůň velké síly, ochotný k práci, trpělivý a učenlivý. Vyznačuje se svojí pevností a odolností. Je pln energie, pohyblivosti; na druhou stranu je pod sedlem velice klidný a poslušný.

Využití

Původně byl normandský kob převážně pracovní plemeno určené k zemědělským činnostem. V dnešní době se považuje za koníka univerzálního. Nadále jej můžeme spatřit v tahu, avšak také pod sedlem. V některých případech se zapřahá i do kočárů.

VIDEA plemene Normandský kob

Pro videa s plemenem Normandský kob klikněte ZDE

Počet zobrazení: 7 695

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Normandský kob doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?