Norský
buhund

Norsk Buhund

Obecné informace

Povaha

Norsky znamená slovo BU kůlnu nebo chlév a to napovídá k jaké práci se plemeno používalo dříve. Buhundův základní instinkt je shromažďovat stádo a hlídat domov a majetek. Je to velmi čiperný pes, který vyžaduje dost pohybu a pracovního vyžití. Svoji energii přenese i na svého pána. Stane se rychle rodinným příslušníkem, ovšem ponechává si svůj energický pohled na život. Zůstává vždy sám sebou a nikdy se stoprocentně nepodvolí.

Norský buhund je velmi vytrvalý, odolný a skromný pes. Je energický, aktivní a také, jako většina špiců, se dosti hlasitě projevuje. Je vynikající stopař a hlídač. Svým temperamentem a nenáročností se stal velice populárním. Může žít venku stejně dobře, jako v bytě. Je připraven nahánět jakoukoliv drůbež či zvěř. Sport a plavání je mu vlastní.

Popis

„Buhund je ostražitý ochránce domova i stáda!"

Buhund je typický špic, lehce pod střední velikostí, kvadraticky stavěný, s pozorným a upřímným výrazem. Hlava je klínovitého tvaru, široká mezi ušima. Čumák buhunda je zašpičatělý. Pes má vztyčené špičaté uši. Končetiny norského buhunda jsou rovné a silné, přední končetiny mají přilehlé lokty. Ocas je krátký, silný a je nesen pevně zatočený nad hřbetem. Srst je středně dlouhá, rovná, hustá a přiléhající. Na krku, ramenou, hrudníku a zadních končetinách je nepatrně delší a hebká. Její základ je měkký. Zbarvení psa je nejčastěji krémové (pšeničné), ale také černé, červené nebo vlčí, zlaté, rezavé, s možnou černou maskou na čumáku, obvyklé jsou též malé bílé znaky na hrudi, hlavě, krku a končetinách.

Velikost feny je v kohoutku 41 - 45 cm a u psů je 43 - 47 cm. Váha je u fen v rozmezí 12 - 16 kg a u psů 14 - 18 kg. Dožívá se 12 - 15 let.

Standard plemene

Buhund patří podle standardu FCI do skupiny 5. - Špicové a primitivní typy, sekce 3 - severští hlídací psi. Číslo standardu je 237 / 09.08.1999 (Velká Británie). Oficiální zkratka v ČR je NB, LAP.

Historie

Norské národní plemeno těchto špiců je známé již z dávnověku. Patří do skupiny grónských, sibiřských a kamčatských ovčáků. Norského buhunda vyšlechtili speciálně pro práci na farmě. Buhund se hodí pro jakoukoliv práci: buhundi pásli a zaháněli jeleny, ovce, krávy, chránili dvůr a také se používali jako tažní psi. Jemné city dovolují využívat buhunda i pro hon. Ve 20. letech 20. století se plemeno stalo velice známým také za hranicemi Norska, zvláště pak ve Velké Británii. Ale díky své odolnosti a pracovitosti se stále využívá k práci v Austrálii. Jde o plemeno služebních psů. A nyní se z něho stává i rodinný příslušník. Standardem FCI byl uznán v roce 1943.

VIDEA plemene Norský buhund

Pro videa s plemenem Norský buhund klikněte ZDE

Základní péče

Vzhledem k tomu, že Buhund je velmi odolný, nepotřebuje přílišnou zvláštní péči oproti jiným psům. Samozřejmostí je kvalitní strava v přiměřeném množství. Dostatek volného pohybu je také nutností. Srst je potřeba čas od času ošetřit kartáčem.

Zvláštní péče: Větší pozornost bychom měli věnovat jen kartáčování ocasu a to zvláště při línání.

Buhund vyžaduje důslednou výchovu a intenzivní kontakt s člověkem, s nímž dokáže komunikovat celou škálou nejrůznějších zvuků a gest. Norský buhund je dost sebevědomé a nezávislé plemeno, proto je výuka někdy těžší. Výchova musí být důsledná, jinak buhund využije každé možnosti chovat se, jak on chce. Pasení má ve své krvi tak zakořeněné, že s tím občas bývají problémy. Pokud je Norský buhund bez nějaké aktivity a práce delší dobu, může se chovat destruktivně. Výchova musí být pečlivá a násilím u něj moc nepochodíme. Pokud je pes dobře vychováván, může se z něj stát záchranář, vyhledávač drog nebo asistenční pes pro hluché.

Počet zobrazení: 45 837

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Velikost Střední plemena
Původ plemene Norsko
Výška v kohoutku 41 - 47 cm
Hmotnost v dospělosti 12 - 18 kg
Věk 12 - 15 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv

Klasifikace FCI

Skupina V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Sekce Severští hlídací a ovčáčtí psi
Číslo standardu FCI č. 237 (9. 8. 1999) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Norský buhund doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?