Ocicat

Obecné informace

Povaha

Ocicat je zdravá, bystrá a hravá kočka s velmi citlivou povahou. Je velmi společenská a ráda svého pána pozoruje. Se psy vychází výborně, často se připojuje ke psím hrám i k aportování. Snadno se cvičí a dobře chodí na vodítku. Samotu snáší hůře, proto je dobré ji chovat v domácnosti, kde je někdo po celý den, alespoň pes nebo jiná kočka. Má ráda pohyb, zvláště venku na zahradě nebo procházky na vodítku. Ocicat je velmi přítulná a ráda se mazlí. S dětmi se snáší velmi dobře, ráda si s nimi hraje.

Popis

Ocicat dosahuje váhy 3 až 7 kg. Kocouři jsou mnohem větší nežli kočky. Hlava má mít klínovitý tvar, čenich je široký. Velké oči mají mandlový tvar a jsou lehce zešikmené a leží poměrně daleko od sebe. Barva očí je měděná, žlutá, zelená, oříšková a modrozelená. Velké a vzpřímené uši jsou u hlavy široké a na špičce se zakulacují. Krk je půvabný a prohnutý. Tělo je statné, ale půvabné. Nohy jsou dlouhé a dobře osvalené. Ocas je dlouhý a směrem ke špičce se zužuje. Srst je krátká, hladká, lesklá. Hlavním znakem jsou barevné proužky „ticking". Na každém chlupu musí být několik proužků, střídavě tmavých a světlých. Stejně zakončené chlupy tvoří tečky. Barvy jsou kaštanově hnědé, čokoládové, skořicové, modré, lila a plavá s tečkováním. Tečky musí být oddělené.

Původ a historie plemene

Byť tato kočka připomíná egyptskou mau, je to plemeno vzniklé snahou šlechtitelů, a to vlastně jen čirou náhodou. Americká chovatelka Virginie Dalyová zkřížila habešského kocoura se siamskou kočkou s tmavohnědými odznaky. Samička z tohoto vrhu byla poté připuštěna se siamským kocourem s čokoládovými odznaky. Jedním z narozených mláďat byla velká, slonovinová kočka s jasně zlatými tečkami. Byla pojmenována Tonga. To vše se událo roku 1965 a ještě téhož roku se rodičům Tongu objevil v dalším vrhu ocicat. Do poloviny 90. let byly přikříženy americké krátkosrsté a habešské kočky. Byť tato kočka je velmi podobná jedincům, kteří žili ve starém Egyptě, nemá s nimi vůbec nic společného. Roku 1986 byl ocicat uznán v USA. Do Velké Británie se tato kočka dostala v 90. letech.

Orientační cena: 6.000,- Kč až 10.000,- Kč (Uvedená cena je obvyklá, špičkové výstavní kočky ale mohou stát daleko víc.)

VIDEA plemene Ocicat

Pro videa s plemenem Ocicat klikněte ZDE

Základní péče

Srst ocicata nevyžaduje žádnou speciální péči. Postačí jen občasné kartáčování. Jedná se o poměrně velkou kočku plnou energie, proto by jí měl být povolen přístup  ven, například na zahradu. Vhodným pohybem jsou i procházky na vodítku.

FIFe Krátkosrsté & somálské kočky
Aktivita Aktivní plemeno
Údržba srsti Malá

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Diskuze Vstoupit do diskuze

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Odborná poradna

Řešíte zdravotní či výchovný problém? Napište nám
V pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin. Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Dnes jsme pro vás vybrali

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.