Orientální
krátkosrstá
kočka

Oriental Shorthair

Obecné informace

Povaha

Orientální krátkosrstá kočka je velmi energická kočka, neustále živá a ochotná k nějaké hře. Po celý svůj život vyžaduje stálou pozornost a nesnáší samotu. Je potřeba, aby byla neustále něčím zaměstnána, a proto by měla mít kolem sebe dostatek předmětů na hraní. Je nadprůměrně inteligentní a snadno se učí, takže je schopná aportovat předměty jako pes nebo přijít na zavolání. Dvě věci miluje Orientální krátkosrstá kočka nejvíc - teplo a přítomnost dalších členů rodiny. Proto by si měl majitel, který nemůže být s kočkou stále doma, pořídit víc jedinců, aby vytvořily smečku.

Popis

Je to středně velká kočka s váhou od 4 do 6,5 kg. Její tělo na první pohled budí dojem elegance, křehkosti a ladnosti. Její křehkost je však pouze zdáním, protože její tělo je dobře osvalené a pevné. Orientální krátkosrstá kočka je štíhlá kočka s vysokýma nohama a dlouhým tenkým ocasem. Je perfektně pohyblivá a obratná, nic pro ni není nedostupné. Má klínovitou hlavu s dlouhou nosní partií, vysokýma špičatýma ušima a široce posazenýma, středně velkýma očima. Oči jsou to, co vytváří její orientální vzhled. Mají mandlový tvar a jsou mírně šikmo posazené. Jejich barva je jiskrně zelená. Kromě očí je pro toto plemeno nejcharakterističtější jeho srst. Je velmi krátká, leskle hedvábná a těsně přiléhající k tělu. Orientální krátkosrsté kočky se dělí podle barvy srsti na plnobarevné, želvovinové a s kresbou. U plnobarevných existuje kromě barvy havana (Chestnut-brown Foreign také ebony (Self black), což je černá kočka se zelenýma očima, modrá orientální kočka, jemná lilová (Oriental Lavander), která je šedá s růžovým nádechem, dále skořicová a béžová. Křížením siamek s červenými znaky vznikly kočky želvovinové (Oriental Torties), červené a krémové. Nejrozšířenější kresbou (Oriental Tabby) jsou patrně kočky skvrnité, ale je uznáno i mnoho dalších typů kresby.

Původ a historie

Po 2. světové válce vznikl v Anglii program na vyšlechtění štíhlých plnobarevných koček, které by připomínaly takřka zapomenuté kočky žijící dodnes na území někdejšího Siamu. Již před tím se o něco podobného pokoušel jeden chovatel v Drážďanech, ale válka jeho snažení překazila. V Anglii tedy začali křížit siamské kočky s kočkami evropskými a výsledkem bylo nově vytvořené umělé plemeno. Jelikož byly při těchto chovatelských pokusech použity siamské kočky s předpokladem pro čokoládové zbarvení a evropské kočky byly zase převážně černé, první koťata měla hnědou barvu připomínající barvu doutníku. Proto tyto Orientální krátkosrsté kočky dostaly jméno havana, které se používá dodnes. V současnosti existuje už asi čtyřicet dalších barevných variant. Standard byl ustaven v roce 1958 v Anglii.

Orientační cena: 5.000,- Kč až 10.000,- Kč (Uvedená cena je obvyklá, špičkové výstavní kočky ale mohou stát daleko víc.)

VIDEA plemene Orientální krátkosrstá kočka

Pro videa s plemenem Orientální krátkosrstá kočka klikněte ZDE

Základní péče

Orientální krátkosrstá kočka nepotřebuje žádnou zvláštní péči, pouze by neměla zůstávat dlouho sama doma a měla by mít přístup na teplejší místo.

Počet zobrazení: 60 634

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FIFe Orientální plemena koček
Aktivita Vyžadující střední aktivitu
Údržba srsti Malá
None Sleva 50 %

Čím mě krmit?

Nakupte výhodně právě teď
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 2 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • obrovsky mazlivé a komunikativní plemeno
 • zaujmou elegancí a orientálním šarmem
 • dobře se snášejí s jinými kočičkami v domácnosti, pejsky, dětmi
 • péče o srst je jednoduchá, málo línají
 • nemají takovou tu vatovitou podsadu, která v koberci odolá každému vysavači
 • koťátka orientálek jsou tak ošklivá, až jsou to ta vůbec nejkrásnější
 • ušatí ufonci s tryskomyším ocáskem
 • dá se říct, že žádné, snad jen, že se nehodí pro svou společenskou povahu jako jediná kočka v domácnosti

I když se k nám toto plemeno dostalo spíše náhodou, už si život bez zelenookých ufonků nedovedeme představit. Nejde mít orientálku a po ní si pořídit jiné plemeno. Je to atleticky stavěná domácí šelmička s okouzlující povahou♥♥♥

Inci Noktali
25. 7. 2018
 • velice komunikativní až upovídaná
 • přítulná a mazlivá
 • bystrá a snadno učenlivá
 • půvabná
 • velmi aktivní- někdo by to mohl vnímat i jako zápor
 • snášenlivá
 • může být dost hlučná
 • pokud je sama a nemá možnost vyžití- tj. hodně hraček, velké škrabadlo, možnost dostat se do výšky atd.- může začít s devastací bytu:
 • opravdu je nerada sama, takže potřebuje kamaráda- klidně i pejska

Úžasné plemeno se svéráznou povahou. V domácnosti obvykle chce zaujmout dominantní pozici, je tudíž třeba uvážit, jakou povahu mají naše ostatní zvířata. K novým přírůstkům, zvlášť jde-li o jakékoli mládě, je perfektní.

Rita
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Orientální krátkosrstá kočka doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?