Patterdale
teriér

Patterdale Terrier

Obecné informace

Povaha

Patterdale teriér je živý a bystrý pes, který se nerad podřizuje. Ke svým majitelům je však velmi milý a má rád děti, s nimiž je schopen navázat pěkný vztah. K cizím lidem se může projevovat rezervovaně. Je dobrý hlídač, ale není agresivní. Má silný hlas, není však zbytečně uštěkaný. Je výborný společník na zahradu i na lov. Je rychlý, miluje pohyb a je ovladatelnější než většina ostatních teriérů. Patterdale teriér se umí podřídit lidem, horší je to však s ostatními psy, nad kterými rád dominuje, šarvátky ale zbytečně nevyhledává. V rodině se chová klidně, na honitbě nebo při jiné akci vyjadřuje přirozenou ostrost a energii. Je skvělý aportér a je vhodný pro soutěže agilityflyballu nebo nově se rozvíjejícího coursingu. Rád aportuje i z vody. Patterdale teriér je ideální plemeno především pro myslivce, je však příjemným společníkem i pro zbytek rodiny. Je to nenáročný a milý pes, který své páníčky má opravdu rád.

Popis

Patterdale teriér je pes pevného a statného vzezření. Působí menším dojmem, než skutečně je. V kohoutku měří 28 až 30 cm, váží od 5 do 7 kg. Má obdélníkový tělesný rámec a je dobře osvalený. Má užší hrudník, který mu umožňuje proniknou do úzkých nor. Má rovné a silné končetiny. Ocas je vysoko posazený a zkracuje se na délku zhruba 15 cm. Krk má Patterdale teriér silný a také dobře osvalený. Má pravidelnou hlavu s plochým čelem. Má silné čelisti, povolen je klešťový skus, žádoucí je však nůžkový. Uši jsou přiměřeně velké a tvoří trojúhelník, přiléhající k lícím. Srst může být dvojí: krátká, ta je pevná, drsná, nebo hrubá, která by měla mít podsadu. Barvu má Patterdale teriér většinou čistě černou, vyloučeno není ani hnědé zabarvení, může se objevit i barevné pálení a povoleny jsou bílé znaky na nohou a prsou.

Klasifikace FCI

Patterdale teriér dosud patří mezi plemena neuznaná Mezinárodní kynologickou organizací (FCI). Jeho původní využití je lovecký pes, norník.

Historie plemene patterdale teriér

Patterdale teriér má původ v 18. století ve Velké Británii. Byl vyšlechtěn za účelem norování, a to i v extrémnějších podmínkách - podzemí, skalní nory. Při šlechtění bylo nejdůležitější pracovní nasazení, na vzhled nebyla příliš brána zřetel. Předvádět se patterdale teriér začal až ve 30. letech minulého století. Dnes jsou rozšířeni především na britských ostrovech a ve skandinávských zemích.

VIDEA plemene Patterdale Teriér

Pro videa s plemenem Patterdale Teriér klikněte ZDE

Základní péče

Patterdale teriér potřebuje především dostatek pohybu. Miluje procházky a potřebuje majitele, který se mu bude aktivně věnovat. Oblíbený je mezi myslivci, kde se může "vyřádit" na honitbách. Jeho výchova se nesmí uspěchat. Patterdale teriér může žít i ve smečkách, ale jen za určitých podmínek, nerad se podřizuje a má tendence být dominantní. Je proto vhodné, když už žije ve skupině, aby měl vlastní kotec. Před nepřízní počasí i zraněními jej chrání hrubá a pevná srst, které stačí pravidelné (dvakrát za týden) kartáčování. Péči vyžadují i chloupky mezi polštářky, jež je nutné pravidelně zastřihávat. Pravidelně by se měly kontrolovat i uši a čistit zvukovody.

Chovatelské stanice

ISEB CS | Z Lukovského dvora | Z TARANKY | Wapini von Folge | Ze Smolinky & Od Jakuba Krčína | von Zoptau
FCI XI: FCI neuznaná plemena
Velikost Malá plemena
Původ plemene Velká Británie
Výška v kohoutku 28 - 30 cm
Hmotnost v dospělosti 5 - 7 kg
Věk 13 - 14 let
Délka srsti krátká
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina XI: FCI neuznaná plemena
Sekce Neuznaná
Číslo standardu FCI č.

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 2 recenzí
Napsat vlastní recenzi

 • inteligentní
 • věrná
 • nenáročná péče
 • dominantnost

Mám doma křízence patíka s bretaňským ohařem je to velmi velmi velmi inteligentní fenečka sice křížená ale vzezřením i povahově patík . Miluju jí je temperamentní a neunavitelná výborný společník. Nechodíme na žádné agility což mě trochu mrzí vzhledem k její chuti si stále hrát s kýmkoliv,ale kompenzuji jí to procházkami a výlety do přírody. Neměnila bych

Mirka
24. 5. 2018
No icon
 • oproti jiným teriérům poslušný
 • nenáročná péče o srst
 • krátkosrstá varianta
 • velmi vytrvalý, akční, učenlivý pes
 • úžasný vztah ke svým pánům
 • silný lovecký pud
 • někdy dominantnější k ostatním psům

Patík je úžasně loajální pes ke své rodině. Potřebuje však hodně pracovat, pokud není lovecky veden tak je nutné najít jiné vyžití. Se svojí fenou se spíše rekreačně a ve více či méně amatérské formě věnuju těmto aktivitám - poslušnost(v této době bychom zvládly např. ZOP a ZZO), flyball, dogfrisbee, stopování a zvodně agility. Ke všem těmto aktivitám mají patterdalové výborné předpoklady. K cizím psům je dominantnější, ale ne agresivní, žije v bytě s jinou fenou teriera. Pro mě je to úžasný pes.

Charbar
16. 4. 2012
No icon

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Diskuze Vstoupit do diskuze

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Odborná poradna

Řešíte zdravotní či výchovný problém? Napište nám
V pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin. Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Dnes jsme pro vás vybrali

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.