Percheonský
kůň

Obecné informace

Popis

Rozhraní Normandie a Střední Francie, oblast jménem La Perche, je domovem jednoho z nejelegantnějších chladnokrevných koní. Právě ve vápencovém pohoří ve staré Evropě bylo vyšlechtěno těžké plemeno, které dosáhlo velké oblíbenosti a pyšní se titulem plemene, z nějž vzešel největší kůň světa. Řeč je o percheronském koni.

Díky arabským vlivům je percheron i přes svou mohutnou postavu chladnokrevníka neuvěřitelně elegantní. Má velkou ušlechtilou hlavu se širokým čelem, živé oči, dlouhé jemné uši a plochý nos se širokými nozdrami. Silný klenutý krk s výrazným hřebenem navazuje na sráznou plec a hluboký hrudník.

Široký pevný hřbet přechází výrazně mohutnou sklopenou zádí, která toto plemeno proslavila; na tažné plemeno je také neobvykle dlouhá. Obvyklá kohoutková výška je od 164 cm do 172 cm, u menších jedinců pak kolem 154 cm, ovšem zatím největší kůň na světě byl také percheron. Jmenoval se  Dr. Le Gear a měřil 213 cm a vážil a vážil 1 372kg!

Nohy percherona jsou silné, suché, vybavené tvrdými kopyty, která na rozdíl od většiny tažných plemen nejsou vybavena spěnkovými rousy. Také to je jeden z charakteristických znaků percheronského koně. Hříva a ocas jsou bohaté a ocas bývá často smotáván do uzlu, je-li kůň využíván v tahu.

Francouzská chovatelská společnost uznává u tohoto plemene hnědáky, ryzáky, vraníky i koně se smíšenou srstí. Typičtí jsou jablečňáci - světlí šedě grošovaní koně se světlou hřívou.

Původ a historie

Po první křížové výpravě se do Francie dostali první orientální koně, ovšem až o mnoho let později, v roce 1760, byli arabští hřebci použiti při šlechtění nového plemene - percherona. Od té doby zůstalo plemeno beze změn tak, jak je známé i v současnosti.

Do plemenné knihy bývají zapisováni pouze koně chovaní v oblastech Le Perche: Sarthe, Eure et Loir, Loir et Cher a Orne. Koně tohoto plemene chovaní jinde jsou zapsáni ve vlastních oblastních plemenných knihách.

Plemeno brzy získalo značnou oblibu nejen ve Francii, ale například i ve Spojených státech či Kanadě, kam byli, a stále jsou, vyváženi, stejně jako do Jižní Afriky, Austrálie a Japonska.

Využití

Percheron byl za dobu své existence využíván k nejrůznějším účelům. Našel velké uplatnění jako válečný kůň. Sloužil vojákům v barvách Spojených států i Kanady a tvořil velké procento z půlmilionu britských koňských obětí. Největší oblibě se těšil jako tahoun těžkého dělostřelectva, sloužil ovšem i jezdcům. Po svém úspěchu při tahání vojenské techniky se osvědčil jako kočárový kůň.

Díky svým, na tažného koně výjimečným chodům nachází uplatnění i pod sedlem a při křížení s lehčími plemeny; své dlouhé a poměrně ploché příjemné chody totiž přenáší i na potomky.

Jeho doménou však stále zůstává tah. Percheron dobráckou, učenlivou povahu a je schopen utáhnout i rekordně těžké náklady, drží neoficiální rekord v tahu - 1 547kg.

VIDEA plemene Percheonský kůň

Pro videa s plemenem Percheonský kůň klikněte ZDE

Počet zobrazení: 14 211

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Chladnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Percheonský kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?