Peruánský
paso

Obecné informace

Popis

Ve španělštině znamená výraz „paso" krok. Přeneseme-li se do jihoamerického Peru, na slovo paso budou obyvatelé reagovat jako na plemeno koně - jednoho z nejlepších světových mimochodníků, typického právě pro Peru - peruánský paso.

Paso patří mezi menší houževnatá plemena s nijak výrazným exteriérem. Široká plochá hlava s jasnýma očima, jemným chřípím a výraznými žuchvami působí dobráckým dojmem. Krk je svalnatý, obloukovitě klenutý a úměrně k rámci těla krátký. Navazuje na silné šikmé plece a širokou hruď. Nepříliš dlouhý rovný trup je zakončen oblou zádí. Výška v kohoutku je u pasa 142 - 152 cm.

Nejcennější částí těla jsou u pasa nohy. Toto plemeno se vyznačuje kratšími, bezvadnými končetinami. Ty jsou vybaveny vynikajícími holeněmi se silnými spěnkami a tvrdými, pevnými kopyty.

Hříva i ocas jsou velmi jemné, ocas pak dlouhý a bohatý. Srst, stejně jako žíně, je jemná a hebká.

U pasa jsou povolena všechna zbarvení včetně strakáčů, nejčastější jsou však hnědáci a ryzáci.

Původ a historie

V roce 1532 se v Peru poprvé objevili koně, přivezl je španělský dobrodruh Francisco Pizzaro. Měli většinový podíl berberské krve, doplněný o krev andalusanů. Vyznačovali se mimochodem a zvláštním, pomalým krokem. Mimochod se u koní, chovaných následně v Peru, stále zdokonaloval. Je také tím, co pasa odlišuje do ostatních jihoamerických kreolských koní.

Mimochod umožňuje pasu bez větších obtíží překonávat velké vzdálenosti i přes nelehký horský terén, to vše navíc s velkým pohodlím pro jezdce. To zůstává největší předností tohoto plemene, po staletí zdokonalovaného vysoce výběrovým chovem.

Svou úlohu měl paso také v historii Jižní Ameriky. Jeho schopnost pohybu v terénu z něj udělala ideálního pomocníka při průzkumu těžko přístupných oblastí.

Využití

Paso je ideální jezdecký kůň. Bezvadně ovládá tři základní mimochody: Paso corto, což je klidný, pomalý mimochod vhodný pro cestování, Paso fino, vysoký, sebraný, velice efektní krásný chod oblíbený při přehlídkách, a Paso largo, prodloužený, rychlý mimochod. Ačkoliv paso umí cválat, velice nerad tento chod používá a i svým mimochodem dokáže rychle zdolávat velké vzdálenosti.

Jedná se také o velice inteligentní a snadno ovladatelné plemeno. Tyto vlastnosti jsou ovlivněny i chovem - jedinci s nesprávným temperamentem bývají z chovu vyřazeni. Díky svému charakteru a výborným jezdeckým vlastnostem je paso nejoblíbenějším plemen nejen v Peru a Jižní Americe, nezvyklé oblibě se těší také v Kolumbii a USA.

Počet zobrazení: 12 686

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Peruánský paso doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?