Pikardský
ovčák

Berger de Picardie

Obecné informace

Povaha

Pikardský ovčák je pastevecký a hlídací pes. Je inteligentní a plný energie. Je bezmezně věrný svému pánu a milý k dětem. Výchova není úplně jednoduchá, protože tento pes má svou hlavu a je náladový. Je třeba k němu přistupovat s přátelstvím a tolerancí, nikoliv tvrdě za každou cenu. Štěně je potřeba ihned začít zespolečenšťovat, tedy brát do různých prostředí a situací, aby dospělo v klidného a vyrovnaného psa. Je to tvor poměrně uštěkaný, což asi neuvítají blízcí sousedé. K cizím lidem si pikardský ovčák zachovává menší odstup a bývá ostražitý, proto není vhodný pro canisterapii. O pánovu přízeň se nerad dělí s ostatními psy, s dalšími domácími zvířaty (stejně jako s dětmi) ale nemá problémy. Díky husté srsti je odolný vůči nepřízním počasí a snese pobyt venku.

Popis

Pikardský ovčák je silný svalnatý pes střední velikosti, měří v kohoutku 60 až 65 cm, fena pak 55 až 60 cm. Psi váží přibližně 30 až 34 kg, feny 27 až 31 kg. Hlava je co do své velikosti v harmonii s tělem. Má vysoko posazené uši, které jsou u kořene široké. Oči jsou tmavé, střední velikosti. Pikardský ovčák by se neměl tvářit nedůvěřivě ani zle. Srst je středně dlouhá, tvrdá, hustá a hrubá. Nepřiléhá, takže vypadá přirozeně nedbale a rozcuchaně. Zbarvení je šedé, šedočerné, šedomodré, šedočervené a světlé nebo tmavší narůžovělé. Bílá není žádoucí, ale toleruje se v malém množství na končetinách a hrudníku. Pikardský ovčák se dožívá 12 až 14 let.

Klasifikace FCI

Mezinárodní kynologická federace (FCI) řadí pikardského ovčáka do skupiny I. - Ovčáci a honáčtí psi kromě švýcarských salašnických psů, sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je BPI. Původním využitím je to pastevecký pes (shánění ovcí), hlídač. Dnes je to hlídač a společník.

Historie plemene pikardský ovčák

Jedná se o nejstaršího francouzského ovčáka - existence plemene je doložena už v 9. století. Prapředkové pikardského ovčáka přišli coby pastevečtí psi do Evropy spolu s Kelty již v 1. tisíciletí před naším letopočtem. Pikardský ovčák je vzdáleným příbuzným ostatních francouzských ovčáckých psů - briarda a beaucerona. Pro pastevce byl šikovným a velmi užitečným pomocníkem. Ještě dnes je pro práci se stádem využíván v oblasti severní Francie. Není ale tolik rozšířen jako briard a beauceron. Během 2. světové války málem vyhynul, naštěstí se jej několika chovatelským nadšencům podařilo zachovat. U nás, a vlastně v celé východní Evropě, je to téměř neznámé plemeno, větší počet těchto psů se vyskytuje v severní Francii (v kraji kolem města Pa-de-Kale), Belgii, Holandsku a Německu.

VIDEA plemene pikardský ovčák

Pro videa s plemenem pikardský ovčák klikněte ZDE

Základní péče

Pikardský ovčák musí mít dostatek pohybu. Na zkrocení jeho temperamentu a nevybité energie je ideální běh u kola, plavání, psí sporty, jako flyball či obratnost. Nemá ale soutěžní ambice, takže z něj žádný sportovní šampion nejspíš nebude. Jinak to ale není náročné plemeno, a pokud mu zajistíme dostatek vyžití, bude nám velmi milým a klidným kamarádem. Srst stačí jednou za čas pročesat řídkým hřebenem. Nesmí se trimovat (vytrhávat).

Počet zobrazení: 48 958

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Velká plemena
Původ plemene Francie
Výška v kohoutku 55 - 65 cm
Hmotnost v dospělosti 27 - 34 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 176 (22. 7. 1993) D

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Pikardský ovčák doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?