Polo Pony

Obecné informace

Popis

Pólo pony má hlavu podobných rysů jako plnokrevníci s živým, inteligentním výrazem. Požadován je dlouhý krk, silné plece, kratší hřbet a dobře osvalená záď. Nohy jsou silné, nejlépe s kratší silnou holení a tvrdými kopyty.

 

Výška se pohybuje okolo 153 cm v kohoutku, povoleny jsou všechny barvy.

Původ a historie

Pólo pony byl vyšlechtěn k využití ke hře pólo, jenž je velmi populárním sportem v Anglii a Argentině. Ve skutečnosti však nejde o striktně uznané plemeno. V 19. století hráli Britové zpočátku pólo s poníky, kteří nedosahovali více než 127 cm v kohoutku. Výška koní využívaných pro tento sport se postupně zvýšila až na 147 cm, od roku 1916 byli tolerováni koně s mírou 152 - 160 cm. V současnosti tedy výška těchto koní přesahuje 148 cm, která je mezníkem mezi poníky a koňmi, přesto však nesou název pólo pony. Chov v Anglii je dokumentován od roku 1893 a svou roli zde sehrál malý plnokrevný hřebec Rosewater. Při šlechtění byli využíváni dartmoor, newforest a connemara pony. V USA je v chovu mnohdy křížen plnokrevník s quarter horse a velmi kvalitními zástupci jsou jedinci pocházející z Argentiny, jenž jsou kříženci plnokrevníků  koní plemene Criollo.

Charakteristika

Pólo pony vyniká odvahou, skvělou rovnováhou a „citem pro míč", podobně jako americký quarter citem pro dobytek (cow sence).

Houževnatost a dlouhověkost jsou mu vlastní.

Těmto koním se většinou stříhá hříva na krátko, aby se při hře nepletla do hole a ocas se zaplétá  váže do pevného uzlu.

Využití

Jak již samotný název napovídá, jsou tito koně využíváni pro hru pólo. Hra vznikla v 6. století př. n. l. v Persii. Jde o kolektivní sport, kdy proti sobě nastupují dvě čtyřčlenná družstva jezdců. Cílem hry je dostat míček pomocí hole do branky soupeře, jenž tvoří dva sloupky vzdálené od sebe 7,63 m.

U každé branky jsou dva rozhodčí. Hřiště pro hru je o rozměrech 274×146 metrů. Celý zápas je rozdělen do několika úseků po sedmi minutách, jenž oddělují 3 až 5 minut dlouhé přestávky. Hra je složena převážně z 4 - 8 úseků.

Ke hře jsou používány hole o délce 122 až 135 cm s hlavou 25 cm dlouhou. Míčky se vyrábí buď z plastu či vrbového kořene a jejich průměr činí 7,6 až 8,9 cm, váha míčku je 99 až 128 gramů.

Jezdec je vybaven přilbou, rukavicemi a chrániči kolen. Nohy koní jsou chráněny kamašemi či bandážemi.

Západní typ tohoto sportu pochází z Anglie, kde byl také zahájen vývoj pólo ponyho. V roce 1869 se v Aldershotu pořádaly první turnaje. O devět let později se začalo hrát i v Americe. V roce 1886 se konalo první utkání o Westchesterský pohár, nejvyšší cenu v pólu.

Vedoucí zemí v pólu je v současnosti Argentina, se svojí tradiční jezdeckou kulturou gaučů. S tímto sportem zde začala v roce 1877 britská komunita. Dnes má Argentina nejlepší koně i jezdce póla.

Zajímavost

Mezi nejvýznamnější zápasy póla patří Argentine Open (Palermo, Buenos Aires), World Cup (Palm Beach, Florida), Gold Cup (Velká Británie), Windsor Park International (Velká Británie) či Polo World Championship (Deaville).

VIDEA plemene Polo Pony

Pro videa s plemenem Polo Pony klikněte ZDE

Počet zobrazení: 16 142

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Polo Pony doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?