Polský
chrt

Chart Polski

Obecné informace

Povaha

Povahovými rysy se polský chrt příliš neliší od ostatních chrtů. Je to důstojný reprezentant těchto sebevědomých a vyrovnaných psů. Dříve byl polský chrt chován především k loveckým účelům, pak se z něj stal také společenský pes. Díky své rozvážné povaze se doma chová klidně až líně, během lovecké akce je ovšem vznětlivý, odvážný, rychlý a vytrvalý. Vůči neznámým lidem je zdrženlivý, až odtažitý, záleží pouze na něm, zda bude chtít navázat důvěrnější kontakt. Jestliže byl od štěněte dobře zespolečenšťován, nemá žádný problém s dětmi ani s jinými psy a zvířaty. Ve vztahu k nežádoucím vetřelcům dokáže být velmi ostražitý. Během výchovy je potřeba respektovat jeho povahu, jen tak se bude chtít učit novým povelům a dovednostem. Polský chrt dokáže být velmi milým rodinným společníkem.

Popis

Polský chrt je největším a nejurostlejším krátkosrstým chrtem. Pes měří v kohoutku 70 až 80 cm, fena 68 až 75 cm. Větší i menší jedinci jsou povoleni, pokud nemají žádné jiné nedostatky a morfologie typická pro toto plemeno zůstává zachována. Jedná se o psa obrovské síly a velikosti s velkým množstvím svalů. Oproti ostatním chrtům je mohutnější a hrubšího vzezření, nesmí však působit těžkým dojmem. Má výrazné pronikavé oči tmavé barvy. Hlava je silná a dlouhá. Srst má krátkou, pružnou a hrubší, nikoliv drátovitou. Zbarvení se meze nekladou. Srst se vyznačuje samočisticí schopností. Polský chrt stejně jako ostatní chrti postrádá jakýkoliv psí pach.

Klasifikace FCI

Mezinárodní kynologická federace (FCI) řadí polského chrta do skupiny X. - Chrti, sekce 3 - Krátkosrstí chrti. Bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je PCH. Původním využitím je to lovecký pes, dnes lovecký pes a společník.

Historie plemene polský chrt

Je historicky doložené, že polský chrt se v Polsku vyskytoval již ve 13. století. S nejvetší pravděpodobností se jedná o příbuzného asijských sighthoundů typu saluki. Někteří se mylně domnívali (např. ruský autor Sabanijev), že polský chrt vznikl křížením greyhounda a barzoje. To je však nemožné vzhledem k tomu, že barzoj byl až do 16. století, tedy v době před vládou Ivana Hrozného, neznámý. V lovecké literatuře jsou zmínky o polském chrtovi velmi časté, pokud jde o jeho výtvarné vyobrazení, pak jeho podoba zůstala až do konce 19. století nezměněna. Patří k nejstarším plemenům chrtů, kteří pocházejí z východu. Polský chrt není příbuzným greyhounda (anglického chrta).

VIDEA plemene polský chrt

Pro videa s plemenem polský chrt klikněte ZDE

Základní péče

Polský chrt potřebuje dostatek pohybu, ocení zejména volný pohyb bez vodítka. Pokud jeho majitel neholduje loveckým vášním, může polského chrta zabavit jinými sportovními aktivitami. Tento pes vyniká v coursingu a chrtích dostizích, pro něž samozřejmě musí projít kvalitním tréninkem. Srst není nijak náročná na údržbu, navíc má samočisticí schopnost. Je dobré ji jednou týdně vykartáčovat.

Chovatelské stanice

Xantusia
Počet zobrazení: 37 560

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI X: Chrti
Velikost Velká plemena
Původ plemene Polsko
Výška v kohoutku 70 - 80 cm
Hmotnost v dospělosti až 35 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb velmi náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina X: Chrti
Sekce Krátkosrstí chrti
Číslo standardu FCI č. 333 (1. 10. 1999) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Polský chrt doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?