Porcelán

Porcelaine

Obecné informace

Povaha

Porcelaine byl vyšlechtěn jako lovecký pes určený ke štvanicím zajíců a k lovu spárkaté zvěře i divočáků. Porcelaine má výborný čich, drží se ve smečce, je velmi odvážný a důrazný v kontaktu s velkou zvěří. Jeho vynikající schopnost držet stopu byla využívána také k dosledům. Zvládá práci v otevřeném terénu i v hustých křovinatých porostech. Je nejen výborným loveckým psem, který s radostnou vytrvalostí a nadšením honí kořist, ale také příjemným a bystrým společníkem. Tento noblesní aristokrat má krásný zvučný hlas.

Popis

Porcelaine je představitel psího elegána. Francouzský aristokrat vzhledem i chováním. Tento středně velký pes měří v kohoutku 55 až 58 cm, fena 53 až 56 cm. Váží 25 až 28 kg. Hlavu má hubenou s jemnými rysy. Nos je tmavě černý, oči tmavé a inteligentní. Uši jsou dlouhé, dovnitř zkroucené. Na krku je malý lalok. Porcelaine má krásnou hladkou, jemnou a lesklou srst, která jako by byla z porcelánu. Zbarvení je bílé, s kulatými oranžovými a černými body. Velmi typickým znakem tohoto plemene jsou oranžové skvrny na uších. Dožívá se 12 až 13 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI je porcelaine zařazen do skupiny VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1.2 - Honiči střední velikosti, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je POR. Původním využitím je to lovecký pes, dnes stopař a společník.

Historie plemene

O původu plemene porcelaine hovoří několik pramenů, dle jednoho přišli do Francie ze Švýcarska, jiný ale toto tvrzení vyvrací. Vzájemné ovlivňování psů na francouzsko-švýcarských hranicích však rozhodně není vyloučeno. S největší pravděpodobností byli tito psi původně chováni v klášteře v Cluny, který se stejně jako jiné kláštery už od středověku věnoval chovu psů určených pro štvanice. V 18. století byl porcelaine ve Francii velmi oblíbeným psem pro parforsní hony. Velká francouzská revoluce a následující nepokoje bohužel málem způsobily jeho vyhynutí. Díky péči nadšenců byl jeho chov obnoven a plemeno se podařilo rozšířit, takže v roce 1884 mohli být tito psi pod jménem "psi z porcelánu" předvedeni na výstavě v Paříži. Plemeno podstoupilo později několik chovatelských zásahů, jejichž smyslem bylo vylepšit jeho vlastnosti. Nový porcelaine byl lehčí, elegantnější, s menším lalokem. Podíl na nových vlastnostech měli honiči z Artois a z Normandie. Odolnějším a otužilejším jej učinil sommersetský harrier. Pozdější křížení s billym mu přidalo na vznešenosti a také na objemu.

Základní péče

Porcelaine stejně jako ostatní francouzští honiči má hluboce zakořeněný lovecký pud, a proto by si jej měl v ideálním případě pořídit ten, kdo pro něj najde uplatnění. Odjakživa to byli psi chovaní ve smečkách a ve smečkách také lovili - ke svým psím souputníkům jsou nesmírně společenští. Jsou nezávislí, veselí, vlídní a inteligentní, takže správným přístupem je lze leccos naučit. Péče o srst porcelaina není složitá, stačí občas vykartáčovat.

Chovatelské stanice

Od Pstruží říčky
Počet zobrazení: 50 528

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VI: Honiči a barváři
Velikost Velká plemena
Původ plemene Francie/Švýcarsko
Výška v kohoutku 53 - 58 cm
Hmotnost v dospělosti 25 - 28 kg
Věk 12 - 13 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VI: Honiči a barváři
Sekce Honiči
Číslo standardu FCI č. 30 (18. 4. 1997) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Porcelaine doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?