Portugalský
ohař

Perdigueiro Português

Obecné informace

Povaha

Portugalský ohař je především pes lovecký, a jako takový má vrozené vlohy pro vystavování a aportování zvěře při lovu. I přes své lovecké pudy je to ovšem pes neuvěřitelně oddaný a vnímavý. Jeho odolnost a vytrvalost je až neuvěřitelná a korunována obrovskou dávkou obětavosti. Zároveň se u něj shledáme s přirozeným klidem a socializací na vysoké úrovni. Je ovšem třeba pamatovat na to, že se u tohoto plemene můžeme setkat s projevy dominance vůči ostatním psům. Přirozenou vlohou je také zvědavost a na první pohled znatelná lovecká vášeň. Na rozdíl od některých loveckých plemen ovšem zůstává v neustálé blízkost svého pána.

Popis

Při pohledu na reprezentanta tohoto plemene si nelze nevšimnout jeho vyváženosti a mohutnosti, která ovšem nijak neubírá na harmonii stavby těla, které jsou doprovázeny velmi dynamickými pohyby.  Zatímco horní linie těla je rovná a mírně stoupá od zádi ke kohoutku, který není příliš znatelný, hřbet je krátký, široký, mírně klenutý a dobře spojený se zádovou částí. Bedra jsou krátká a velmi široká, při pohledu dobře napojena na zádovou část. Záda jsou harmonicky utvářená a mírně spáditá. U plemene se můžeme setkat s kráceným i nekráceným ocasem. Zatímco nekrácený ocas má být rovný, nesen středně vysoko a jeho síla se od kořene ke špici ocasu zmenšuje, krácený ocas by měl zakrývat oblast genitálií, ale nepřesahovat ji. Srst plemene je krátká, tvrdá, přiléhavá a hustá, pravidelně pokrývá celý povrch těla s výjimkou podpaží, třísel a oblasti anální a genitální, kde je řídká. Barva může být velmi rozmanitá – žlutá v odstínech od světlé po tmavou. Provedení může být jednobarevné nebo s bílými skvrnami na hlavě krku, hrudníku, pod lokty a hlezny a na konci nekráceného ocasu. Výška psa je podle standardu 56 cm, výška fen potom 52 cm. Standard umožňuje odchylku od výšky u obou pohlaví 4 cm. Váha psa se pohybuje od 20 do 27 kg, váha fen se pohybuje od 16 do 22 kg. Zástupci tohoto druhu se dožívají v průměru 12 až 14 let. 

Klasifikace dle FCI

Dle klasifikace FCI se jedná o plemeno č. 187. Pes se řadí do skupiny 7 – stavěcí psi (ohaři), sekce 1.1: kontinentální ohaři brakoidního typu, s pracovní zkouškou.

Stručná historie portugalského ohaře

Perdigueiro Português, jak zní originální název tohoto plemene, pochází z oblastiPyrenejského poloostrova. Jeho předky byly tamní brakoidi, kteří měli stejné kořeny jako ostatní stavěči. Do dnešní podoby ho transformovalo několik kritérií – klima, lovená zvěř, přírodní podmínky a jako pravděpodobně největší přičinění lze jmenovat selekci řízenou Portugalci, kteří psa šlechtili podle přísně stanovených sociálních a kulturních podmínek. I přes svou dlouhou historii, která je datována nejméně do XII. století, si plemeno zachovalo morfologickou stavbu a pracovní vlohy.

VIDEA plemene Portugalský ohař

Pro videa s plemenem portugalský ohař klikněteZDE.

Základní péče

Tělo psa nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Je třeba dodržovat spíše základní pravidla – dle potřeby vyčesávání srsti a čištění uší. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat spíše možnostem pohybu psa. Pro toto plemeno jsou vhodné delší procházky plné nejen volnosti, ale také zábavy třeba v podobě aportování či nácviku stop. Protože pro toto plemeno je každé vaše přání výzvou, využijte tuto jeho vlohu při výcviku.

Počet zobrazení: 15 273

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VII: Ohaři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Pyrenejský poloostrov
Výška v kohoutku 52-56 cm cm
Hmotnost v dospělosti 16-27 kg
Věk 12-14 let
Délka srsti krátká bez podsady
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb vysoká
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VII: Ohaři
Sekce Kontinentální ohaři
Číslo standardu FCI č. 187 (5. 5. 2010) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Portugalský ohař doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?