Portugalský
vodní pes

Cão de Agua Português

Obecné informace

Povaha

Portugalský vodní pes je přátelský, nadprůměrně inteligentní a pracovitý. Velmi se hodí do rodin s dětmi, které miluje, navíc je zcela nekonfliktní vůči ostatním zvířecím členům domácnosti. Portugalský vodní pes je poslušný a oddaný, ale dokáže být mazaný a velmi samostatný - má rád svobodu. Výchova vyžaduje důslednost a pevnou ruku, aby bylo jasné, kdo je pánem. Portugalský vodní pes má vynikající zrak a čich. Miluje vodu a s obrovskou radostí svému majiteli aportuje předměty. Je to všestranný pes vhodný pro sport (obratnost) i profesionální kynologii (obrana, stopování, lovecký, záchranářský výcvik). Díky láskyplnému vztahu k lidem je využíván také v canisterapii.

Popis

Portugalský vodní pes je mohutný pes s inteligentním a milým výrazem. Psi měří v kohoutku 50 až 57 cm, optimum je 54 cm, fena 43 až 52 cm, optimum je 46 cm. Váží 19 až 25 kg, fena 16 až 22 kg. Dvě varianty srsti (curly coat - kudrnatá a wavy coat - vlnitá) se chovají dohromady. Srst je bez podsady a nelíná, takže porti je vhodný do rodin astmatiků a alergiků. Nejčastější barevné kombinace jsou černá, černo-bílá a hnědo-bílá. Je to zdravé plemeno, které se dožívá cca 12 až 14 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI je portugalský vodní pes zařazen do skupiny VIII. - Retrívři, slídiči a vodní psi, sekce 3 - Vodní psi, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je PVP. Původním využitím je to pomocník rybářům, dnes společník, hlídač a aportér.

Historie plemene portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes je dle některých pramenů praotcem všech vodních psů a retrívrů. Na území Portugalska se prý vyskytoval již před n.l. Jeho existence je ovšem písemně doložena až v 11. století n. l. Byl to užitečný pomocník rybářů a jejich rodin. Výborný plavec a potápěč asistoval při rybolovu, uvízlé a vyklouzlé ryby nosil do loďky, vytahoval sítě, předával zprávy, bránil rybáře a jeho rodinu před nepřáteli, zachraňoval tonoucí. Technický pokrok zapříčinil snížení jeho stavu - moderní způsoby rybolovu již tohoto šikovného pomocníka nepotřebovaly. Odliv přízně přežil díky loďařskému magnátu Vasco Bensaudovi, který ve 30. letech 20. století ve své stanici Algarbiorum shromáždil několik typických jedinců a definoval standard plemene, čímž položil základy jeho moderního chovu. Ve Spojených státech amerických se první portugalský vodní pes narodil v roce 1960. Díky přátelské povaze i nevšednímu vzezření si nalézal stále více příznivců, takže je dnes poměrně běžným plemenem s širokou chovatelskou základnou.

VIDEA plemene portugalský vodní pes

Pro videa s plemenem portugalský vodní pes klikněte ZDE

Základní péče

Portugalský vodní pes je plný energie a potřebuje ji nějak uplatnit. Pokud mu majitel není schopen zajistit dostatečné vyžití, postará se o zábavu sám, což může být velmi nevítané. Proto je pro něj ideální účast na sportovních trénincích a soutěžích (např. agility či flyball). Srst portugalského vodního psa vyžaduje pravidelné čištění a kartáčování. Je potřeba vytrhávat hustou srst ze zvukovodu. Pro výstavní účely je určen tzv. lví střih (jako u pudlů), kdy se ostříhá obličej a celá zadní polovina těla. V Americe je oblíbený tzv. retriever střih (working retriever clip), při němž se srst zkracuje rovnoměrně po celém těle.

Chovatelské stanice

Ja-Sta Czech | Mokrý bandita | Chovatelská stanice OD EMY DESTINOVÉ | JEMALLE | Chovatelská stanice CORDATA | CHS Royal Rives | CHS Royal Rives | z Trajleru | z Trajleru
Počet zobrazení: 97 433

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VIII: Slídiči, retrívři a vodní psi
Velikost Střední plemena
Původ plemene Portugalsko
Výška v kohoutku 43 – 57 cm
Hmotnost v dospělosti 16 - 25 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb velmi náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VIII: Slídiči, retrívři a vodní psi
Sekce Vodní psi
Číslo standardu FCI č. 037 (5. 5. 2010) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Portugalský vodní pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?