Pudl

Caniche, Poodle

Obecné informace

Povaha

Pudl je v současnosti velmi oblíbené plemeno. Je známý svou inteligencí a učenlivostí, proto je vhodný i pro začínající chovatele. Jeho výcvik zpravidla není náročný a postupuje rychle. Navzdory své pověsti "gaučáka", za což vděčí především úpravě srsti, je to velice aktivní a vitální pes, který miluje pohyb. Rád chodí na procházky a je vhodný ke cvičení psích sportů. Je velice vázaný na svého páníčka, jemuž je naprosto oddán, ale na oplátku vyžaduje jeho pozornost. Pudl je jemný a senzitivní pes, který nemá rád hrubé zacházení. Pudl je přizpůsobivý a pořídit si ho mohou i starší lidé, pro něž jsou vhodní menší pudlové. Pudl umí být velmi dobrým, něžným společníkem, na člověka je velmi vázaný a nemá tendence utíkat. Při vhodné výchově je klidný, zůstává však hravý a dobře naladěný. Zvyknout si na další zvířecí obyvatele domácnosti mu zpravidla nečiní potíže. Je vhodný i do rodiny s dětmi. K cizím lidem může být nedůvěřivý.

Popis

Pudl je plemeno proslulé svou elegancí a hrdým zjevem. Má vyváženou konstituci těla a je charakteristický svou kadeřavou srstí. Rozlišují se 4 velikosti (rázy). Velký, nebo také královský pudl, měří od 44 do 60 cm s tolerancí +/- 2 cm, váží do 30 kg, střední 35 až 45 cm, váží do 15 kg, trpasličí od 28 do 35 cm, hmotnost kolem 5 kg, a toy pudl do 28 cm, ideální 25 cm (spodní hranice není stanovena). Pudl má ušlechtilou hlavu rovných linií, pod kůží je patrný tvar lebky. Čenich je výrazný a dobře vyvinutý, barva se odvíjí od barvy srsti. Má málo zřetelný stop. Chrup je pevný. Oči jsou mandlového tvaru, živé a mírně šikmé. Uši má pudl dlouhé, zavěšené a přiléhají k lícím, jsou porostlé krásnou zvlněnou srstí. Krk je pevný, středně dlouhý a klenutý. Tělo má vyvážené proporce s hlubokým hrudníkem sahajícím do výše lokte. Hřbet je krátký a rovný, břicho lehce vtažené. Ocas je vysoko nasazený, zkracuje se. Končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Pudl zaujme především svou kadeřavou nebo šňůrovou srstí, která je bohatá, jemná a hustá. Barvu může mít pudl černou, hnědou, bílou, stříbrnou a aprikot, nově může být také červený. Mezi neuznané barvy patří černobílá-harlekýn a černá s pálením (black and tan).

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace FCI je pudl zařazen do skupiny XI. - společenská plemena a toy, sekce 2 - pudli. Původní využití lovecký pes, dnes chován jako společník.

 

Historie plemene pudl

Pudl je původně lovecký pes se zaměřením na vodní ptactvo. Předchůdce dnešního pudla byl velký přibližně jako německý ovčák. Jako společenský pes se začal chovat teprve koncem 18. století. Podle velikosti se začal šlechtit až ve 20. století.

VIDEA plemene pudl

Pro videa s plemenem pudl klikněte ZDE

Základní péče

Pudl je pes nenáročný na výchovu. Jeho temperament se dá zvládnout důsledným zacházením. Je učenlivý a přizpůsobivý, je proto vhodný i pro začátečníky. Složitější péči však vyžaduje jeho srst, která se musí pravidelně pročesávat, zbavovat nečistot a zastřihávat (nejméně jednou za dva měsíce). Existuje několik základních střihů: klasický (na lva), moderní a anglický. Výstavní úprava pudla je velice náročná a vyžaduje čas a zkušenosti. Péče o srst se také odvíjí od hustoty srsti. Vzhledem k tomu, že odumřelá srst zůstává v rouně, musí se pravidelně odstraňovat, aby se zabránilo zplstnatění. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat hygieně uší, někteří psi mohou trpět záněty zvukovodu. Nutné je pečovat i o chrup, zejména menší pudl má sklon k zubnímu kamenu. Pudl může trpět některými dědičnými zatíženími, především u toyů a trpasličích pudlů hrozí luxace čéšky nebo progresivní atrofie sítnice oka. Nejzdravější bývá pudl královský. Ten patří také mezi dlouhověké psy, může se dožít až 18 let.

Chovatelské stanice

Bohemia Thalset | Earl’s Legend | Mat-Rož Morava | QUEEN OF DIAMONDS | Orlický POKLAD | KLADENSKÁ ROMANCE | Cassiepia | Berberis Carpatica | Cassiepia | DELEWARE | Z NOVÉHO KRÁLOVSTVÍ | Mille Talenti
Počet zobrazení: 51 002

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI IX: Plemena společenská
Původ plemene Francie
Výška v kohoutku 3 varianty cm
Věk až 18 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina IX: Plemena společenská
Sekce Pudl
Číslo standardu FCI č. 172 (23. 1. 2015)

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Pudl - Caniche doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?