Puli

Obecné informace

Povaha

Puli je velmi činorodý a temperamentní pes. Je také mimořádně učenlivý, velmi přizpůsobivý a dobře snáší výcvik. Je schopný naučit se žít i v městském bytě a miluje děti. Svému pánovi je bezmezně oddaný a je šťastný, když mu může sloužit. Miluje pochvaly. Jeho páníček si ale musí dávat pozor, aby jej puli nepronásledoval, i tam, kde nemá co dělat. Přízeň dává najevo přítulností, ale někdy je zbytečně vztahovačný. Patří k dlouhověkým plemenům a ještě ve dvanácti letech může být bystrý hlídač. Puli je především honácký pes a tyto jeho vlohy by se měly podporovat a rozvíjet, když ne přímo u stáda, tak na psích soutěžích.

Popis

Puli je pes střední velikosti s pevnou konstitucí těla, které je však skryta za netypickou provazcovitou srstí Má kvadratickou stavbu těla, jeho výška odpovídá délce. Pes měří v kohoutku 39 až 45 cm a váží 13 až 15 kg, fenka 36 až 42, váží 10 až 13 kg. Hlava je menší se slabě vyvinutým stopem, rovným hřbetem nosu a úplným chrupem s nůžkovým skusem. Oči má puli velké a hnědé, pod chlupy málo zřetelné, jejich výraz je však bystrý a inteligentní. Uši jsou vysoko nasazené, svěšené, bohatě osrstěné. Krk je středně dlouhý a svalnatý. Horní linie trupu je rovná, bedra svalnatá a hrudní koš hluboký. Ocas je nasazen středně vysoko a stočen nad zádí, hustě osrstěný. Končetiny jsou dobře osvalené. Pohybuje se živě a temperamentně, kroky jsou poměrně krátké. Puli zaujme především svou hustou, zvlněnou srstí, která vytváří silné provazce. Srst se skládá z krycí a podsady, jejich poměr udává její charakter. Provazce mohou měřit až 30 cm ( na bedrech, zádi a zadní straně stehen). Barvu může mít puli jednobarevnou černou, černou s rezavým či šedým nádechem, šedou a bílou.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je puli zařazen do skupiny I. - Ovčácká a honácká plemena (s výjimkou švýcarských salašnických psů), sekce 1 - ovčácká plemena, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je PUL. Původní využití je pastevecký pes, dnes společník a hlídací.

Historie plemene puli

Puli má své předky pravděpodobně v Asii a na území dnešního Maďarska přišel s kočovnými pastevci. Od počátku byl využíván jako hlídač ovcí. Plánovitě se začal chovat až na počátku minulého století, kdy došlo k roztřídění maďarských ovčáckých psů. Postupně však tyto psy nahradily elektrické ohradníky a také puli se začal chovat spíše jako společenský nebo hlídací pes. V Maďarsku byl velmi oblíbený, chovali jej známí umělci nebo politici, kteří takto dopomohli k dalšímu rozšíření plemene. U nás dosud není v širokém povědomí veřejnosti.

VIDEA plemene puli

Pro videa s plemenem puli klikněte ZDE

Základní péče

Zvláštní druh srsti si vyžaduje i zvláštní péči. Puli má provazcovitou srst, která mu vzniká správným poměrem podsady a krycí srsti. Měkká podsada se nechává zplstnatět s tvrdšími pesíky a utváří provazce. Srst se formuje přibližně do tří let. Je potřeba z ní pečlivě odstraňovat nečistoty. Provazce od sebe musíme občas oddělovat, v žádném případě se ale nedá kartáčovat, doporučuje se rozplétání nebo rozstřihávání. Téměř nelíná. Nevýhodou puli je, že se nedá často koupat, vzhledem k hustotě a struktuře srsti, může totiž schnout až několik dní.

Počet zobrazení: 55 883

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Střední plemena
Původ plemene Maďarsko
Výška v kohoutku 36 – 45 cm
Hmotnost v dospělosti 10 – 15 kg
Věk 14 - 15 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 055 (13. 9. 2000) D

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • není pravdou že jsou nároční na upravu srsti a koupání je možné často k usušení použijeme fén nebo necháme v teplé místnosti v létě na sluníčku
  • je uštěkanější

pokud si chce někdo pořídit zajímavého pejska s veselou inteligentní povahou a chce mít dlouhou srst která nevyžaduje péčí česáním doporučuji určitě puliho jsou to ůžasní psi.

Táňula
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno. Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Puli doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?