Pumi

Obecné informace

Povaha

Pumi je velice živý a temperamentní pes, oddaný svému pánovi. Zadané úkoly plní s nadšením. Je to bystrý a neúnavný pes, občas může být trochu hlasitý. Tato pro někoho nepříjemná vlastnost se však dá výchovou potlačit. Pumi se po celé generace musel chovat samostatně, a to mu zůstalo dodnes. Při výchově je tedy potřeba být důsledný a nenechat psa lenošit. Pokud není dostatečně zaměstnán, najde si nějakou činnost sám, a ta nemusí být vždy vítána. Je to pes proslulý svou inteligencí, umí se přizpůsobit životu v rodině. Respektuje děti, které ale musí být instruovány, jak se k pejskovi chovat. Pumi má skvělé hlídací schopnosti a je odhodlaný a neohrožený. Na ostatní psy si pumi musí zvykat už od dětství. Jeho vlohy je dnes možné využít při psích sportech jako je flyball nebo agility.

Popis

Pumi je středně velký pes s vlnitou srstí, který za svou roztomilou vizáží skrývá sílu a neúnavnost. Měří 41 až 47 cm a váží 10 až 15 kg, fena 43 až 45 cm, váží 8 až 13 kg. Pumi má poměrně dlouhou hlavu s protaženou čenichovou partií. Hřbet nosu je rovný, pysky přiléhající, zuby jsou silné a skus nůžkový. Oči jsou středně velké, oválné, tmavě hnědé a mají živý a bystrý výraz. Uši má vysoko posazené a vzpřímené, na konci jsou překlopené a jsou bohatě porostlé. Krk je středně dlouhý a dobře osvalený. Tělo má čtvercový formát s krátkým rovným hřbetem, hlubokou hrudí a vtaženým břichem. Ocas je vysoko nasazený, nad zády stočený. Končetiny jsou rovnoběžné, zadní jsou velmi silné. Pohybuje se krátkými, energickými kroky. Srst má pumi krátkou a zvlněnou, neměla být zplstnatělá. Skládá se ze silné krycí srsti a měkké podsady. Barvu může mít pumi v různých odstínech černé, šedé nebo červenohnědé.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je pumi zařazen do skupiny I. - Pastevečtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů), sekce 1 - pastevečtí psi. Oficiální zkratka pro ČR je PUM. Původní využití - ovčácký, dříve také honácký pes. Výborný hlídač.

Historie plemene pumi

Pumi vznikl v 17. až 18. století v Maďarsku křížením svého mladšího příbuzného puli s německými a francouzskými psy. Na počátku minulého století došlo k rozlišení tato plemena na puli, pumi a muli. Byl využíván především jako ovčácký pes. Dnes není příliš rozšířený.

VIDEA plemene pumi

Pro videa s plemenem pumi klikněte ZDE

Základní péče

Pumi neklade na péči žádné zvláštní nároky. Je samozřejmě nutné starat se o jeho chundelatou srst, která vyžaduje občasné kartáčování a trimování (tj. protrhávání srsti prsty nebo pomoci speciálních nožů). Je vhodnější chovat jej na zahradě než v bytě, měl by mít ale dobře izolovanou boudu. Pumi potřebuje dostatek pohybu, je to velmi aktivní pes, a pokud jej chováte v bytě, je nutné s ním chodit na dlouhé procházky, ideální je pěstovat psí sporty. Nesmí se podcenit jeho výchova, při které musí být jeho páníček důsledný a u některých obzvlášť samostatných jedinců by si měl nechat poradit od odborníků.

Chovatelské stanice

Pumida kennel | Chovatelská stanice BOHEMIA VIVACE
Počet zobrazení: 58 186

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Střední plemena
Původ plemene Maďarsko
Výška v kohoutku 41 – 47 cm
Hmotnost v dospělosti 8 – 15 kg
Věk 14 - 15 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 056 (13. 9. 2000) D

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno. Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Pumi doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?