Pyrenejský
horský pes

Chien de montagne des Pyrénées

Obecné informace

Povaha

Pyrenejský horský pes je klidný a vyrovnaný pes se sklony k nezávislosti. Je přátelský, vlídný a své rodině je naprosto oddán. Má hezký vztah k dětem, ale vzhledem k jeho mohutnosti, je potřeba jej hlídat. I přes vědomí své síly, je dobromyslný a není agresivní. Naopak je trpělivý a umí být velmi přítulný. Jako vynikající hlídač oznamuje vetřelce hlubokým štěkotem a svou rodinu umí dobře chránit. Pyrenejský horský pes je spolehlivý přítel, který se dožívá až třinácti let.

Popis

Pyrenejský horský pes zaujme svou velkou a silnou stavbou těla, která však působí velmi elegantně. V kohoutku měří 70 až 80 cm, fenka 65 až 75 cm, váží okolo 60 a 45 kg. Má nepříliš velkou hlavu s mírným stopem, širokou tlamou, bílými zuby a nůžkovým skusem. Oči mají mandlový tvar a tmavě jantarovou barvu. Uši nejsou příliš velké a jsou posazeny ve výšce očí. Mají trojúhelníkovitý tvar, jsou svěšené a přiléhají k hlavě. Krk je silný a ne příliš dlouhý. Délka trupu lehce přesahuje výšku v kohoutku. Pyrenejský horský pes má pevný hřbet a středně dlouhá bedra. Ocas je krásně huňatý, dlouhý, v klidu svěšený, při vzrušení nesený vysoko a zatočený. Končetiny jsou silné a dobře osvalené. Pohybuje se pružně a elegantně. Srst má pyrenejský horský pes hustou, středně dlouhou a na pohmat hedvábnou s hustou podsadou. Barvu může mít bílou, možné jsou šedé, žluté nebo rezavé skvrny na hlavě, uších a u kořene ocasu.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je pyrenejský horský pes zařazen do skupiny II. - Pinčové a knírači, a švýcarští salašničtí psi, sekce 2.2 Molossi, horští - Bez pracovních zkoušek. Oficiální zkratka v ČR je PHP. Původním využitím je pastevecký pes.

Historie plemene pyrenejský horský pes

Pyrenejský horský pes je poměrně staré plemeno, jeho předkové pravděpodobně do Evropy přišli z Asie. Je znám už ze středověku, kdy chránil stáda ovcí před dravou zvěří. Za vlády Ludvíka XVI. se stal oblíbeným i na královském dvoře a byl hlídačem Louvru. Po Velké francouzské revoluci, zájem o něj upadl a na počátku minulého století byl na pokraji vyhynutí. Díky chovatelům přežil a první oficiální standard byl zapsán v roce 1923. Celosvětově pyrenejský horský pes příliš rozšířený není, u nás si ale přízeň několika chovatelů získal.

VIDEA plemene pyrenejský horský pes

Pro videa s plemenem pyrenejský horský pes klikněte ZDE

Základní péče

Pyrenejský horský pes není náročný na údržbu. Pravidelnou péči vyžaduje pouze jeho srst, která se musí česat a udržovat v čistotě, aby nedošlo k zplstnatění. V období línání se musí kartáčovat častěji, přičemž větší pozornost by se měla věnovat vlnitější srsti za ušima a na kalhotkách. Na česání by si měl zvykat už od štěněte. Vzhledem ke své mohutnosti a samostatné povaze potřebuje pyrenejský horský pes důslednou výchovu. Je to ale inteligentní a učenlivý pes. Zvykne si žít i v bytě, ale potřebuje pohyb, a proto by si jej měli pořizovat lidé, kteří jsou sami aktivní. Vhodnější je chovat jej na zahradě, kde se může dostatečně vyběhat. Vzhledem k jeho silné a velké konstituci by si jej měli pořizovat podobně fyzicky vybavení majitelé.

Chovatelské stanice

Farma Štěkot | FOREVER DREM FCI | Chovatelská stanice z Vodní tůně | Michovka na Mnichově hoře | Michovka na Mnichově hoře | Klub pyrenejských plemen | From East Bohemia | CHS PERLA SILESIA
Počet zobrazení: 152 670

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Velká plemena
Původ plemene Francie
Výška v kohoutku 65 – 80 cm
Hmotnost v dospělosti 45 – 60 kg
Věk 13 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce Molossoidní plemena (dogovití psi)
Číslo standardu FCI č. 137 (5. 6. 2002) D

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Pyrenejský horský pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?