Quarter horse

Obecné informace

Popis

Na první pohled QH zaujme svým výrazným osvalením. Hlava je klínovitá, menší, ale ušlechtilá, s výraznými žuchvami. Na mohutný krk navazují silné plece, kratší pevný hřbet a výrazně svalnatá záď. Končetiny jsou pevné s kvalitními kopyty.

Zástupce tohoto plemene můžeme též rozdělit do dvou základních typů: stock type - zahrnující koně kratší, svalnatější a podsaditější. Na jedincích v hunter (nebo racingtype je díky vyššímu vzrůstu a jemnějšímu osvalení naopak znát vliv plnokrevníka.

Zbarvení má u těchto koní velkou škálu, převládají ryzáci (chesnut), hnědáci (sorrel), žluťáci (palomino) či plavácivraníci, bělouši.

Výška v kohoutku se pohybuje od 152 - 160 cm.

Původ a historie

Tento atlet s laskavou povahou se vedle morgana řadí mezi nejstarší americká plemena.

Britští kolonizátoři, žijící ve Virginii a jiných osadách na východu pobřeží, křížili v 17. století koně španělského původu, jenž zde žili ve stádech s koňmi dovezenými z Anglie. Ti do vzniku nového plemene pravděpodobně přinesli i krev dnes již vyhynulých britských a irských plemen pony. Spojení vlastností těchto koní tak položilo základ pro skromného a tvrdého koně, dnešního Quarter Horse.

 

Využití

Tento kůň byl využíván v práci s dobytkem, k tahání nákladů a konečně i sportu. Vynikal totiž v dostihu na čtvrt míle (cca 400 metrů), jenž byla vzdálenost, na které při své tělesné konstituci dokázal vyvinout nejvyšší rychlost. Právě tyto sprinty daly plemenu jméno Quarter - „čtvrtkař".

V současnosti je QH využíván nadále jako pracovní kůň na ranči, vynikající cit pro práci s dobytkem („cow sence") jej předurčuje pro využití v cuttingu a úspěch sklízí i při ostatních disciplínách westernového ježdění, např. reiningu, ale i v rychlostních disciplínách jakými jsou pole bending či calf roping. Není výjimkou zahlédnout tohoto koně i v disciplínách anglického ježdění či v zápřahu. Skvělý charakter zaručuje i spolehlivého partnera pro pohodové vyjížďky ve volném čase.

Organizace chovu

O správný postup v chovu a jeho organizaci, registraci koní a pořádání jak chovatelských, tak sportovních akcí se stará American Quarter Horse Associacion (AQHA). Vznik se datuje rokem 1940 v texaském Fort Worthu, v současnosti sídlí v Amarillu a registruje 350 000 členů. Je také nejrozsáhlejším chovatelským registrem na světě, díky více než třem milionům zástupcům plemene Quarter Horse na celém světě.

VIDEA plemene Quarter horse

Pro videa s plemenem Quarter horse klikněte ZDE

Počet zobrazení: 43 832

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • klidný
  • vyrovnaný
  • láskyplný
  • vstřícný
  • nebojácný
  • nemá

prostě dokonalý :)

Quarterik
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Quarter horse doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?