Rafeiro
do Alentejo

Obecné informace

Povaha

Rafeiro do Alentejo je sebejistý a důvěryhodný hlídací pes, zvláště pozorný v noci. Je velmi statečný. Je fixován na vlastní rodinu, na svého pána. Hlídá si velice pečlivě své teritorium, k cizím lidem je nedůvěřivý, může být i agresivní. Potřebuje pevnou ruku jednoho pána. Dokáže však být klidný až pokorný.

Popis

Rafeiro do Alentejo je silný a robustní pes s dobře vypracovanými svaly. Má velkou, ale k tělu úměrnou hlavu s širokou lebkou. Oči má tmavé a jeho pohled je nostalgický, pro tuto rasu typický. Uši má trojúhelníkového tvaru, konce však nejsou špičaté. Přiléhají k hlavě. Krk má krátký a silný. Hrudník má objemný a hluboký. Ocas má dlouhý, na konci mírně zahnutý do tvaru šavle. Srst Rafeiro do Alentejo je krátká až středně dlouhá, hustá a vlnitá, nebo rovná. Barva srsti je jednotná, ale i skvrnitá. Bílá barva je zkombinována z šedými, černými, rezavými i žlutými skvrnami. Pes je v kohoutku vysoký 66 až 74 cm, fenka je vysoká 64 až 70 cm. Důležité je, aby výška korespondovala s ostatními proporcemi těla. Váha těchto psů se pohybuje mezi 50 až 60 kg, fenky jsou zhruba o 10 kg lehčí.

Klasifikace FCI

Plemeno Rafeiro do Alentejo je podle standardu FCI ve skupině II. - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi, sekce 2.2 - Molossi, horští psi (bez pracovních zkoušek). Oficiální zkratka v České republice je RA. Číslo standardu je 96/05. 01. 1996 Portugalsko.

Historie plemene Rafeiro do Alentejo

Historie tohoto plemene sahá až do středověku na jih Portugalska. Uvádí se, že předky tohoto plemene jsou španělští mastifové, jako jsou Španělský mastif a Pyrenejský mastif. Kresby těchto psů byly nalezeny v jeskyních. Některé zdroje uvádějí, že Rafeiro do Alentejo pochází z Tibetských vysočin, kde je patrná podoba mezi Anatolijským ovčáckým psem a španělským mastifem. Jeho jméno však pochází z Portugalského regionu Alentejo, kde po staletí tento pes doprovázel stáda dobytka při hledání lepších pastvin. Později se psi využívali nejen jako strážci stád, ale i jako strážci venkovských majetků. Protože si po staletí zvykali na rozdílné zeměpisné i klimatické podmínky i dnes jsou velice odolní vůči extrémním klimatickým podmínkám. Dodnes je Rafeiro do Alentejo využíván jako hlídač stád, v jeho krvi koluje spjatost s dobytkem a jeho hlídací instinkt je výjimečný. Tento pes je znám a využíván i v USA. Oficiální standard byl uznán v Portugalsku v roce 1953.

VIDEA plemene Rafeiro do Alentejo

Pro videa s plemenem Rafeiro do Alentejo klikněte ZDE

Základní péče

Rafeiro do Alentejo nepotřebuje zvláštní péči. Protože je to pes ovčácký, potřebuje mnoho pohybu, proto s ním podnikejte dlouhé procházky. Při výchově buďte důslední a spravedliví a již od štěněte pěstujte u psa dobré charakterové vlastnosti. Tento pes je velice silný a jen pevná ruka zabrání tomu, abychom se s ním dostali do nebezpečných situací nikoliv však proto, že by byl Rafeiro do Alentejo agresivní a úmyslně nám chtělo ublížit, ale jak je uvedeno výše, jeho síla a energie není zanedbatelná a z těchto důvodů by nám mohl pes nevědomky ublížit.

Počet zobrazení: 29 658

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Velká plemena
Původ plemene Portugalsko
Výška v kohoutku 64 – 74 cm
Hmotnost v dospělosti 40 - 60 kg
Věk 14 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce Molossoidní plemena (dogovití psi)
Číslo standardu FCI č. 096 (5. 1. 1996) D

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Rafeiro do Alentejo doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?