Rakouský
krátkosrstý
pinč

Österreichischer Pinscher

Obecné informace

Povaha

Rakouský krátkosrstý pinč je velice živý a pohyblivý pes, přátelský, odvážný a inteligentní, tvrdý sám k sobě. Tento pes velice rád štěká. Má velice rád svoji rodinu. Je to pes, který poslechne pouze svého pána - toho, kdo ho vychoval. Jde tedy o psa jednoho pána. Původně byl rakouský krátkosrstý pinč psem farmářů - střežil dům, chytal krysy a myši, pomáhal farmářovi shánět dobytek. Farmy nebyly oplocené a tak bylo nutné, aby pes neměl lovecký pud. Pes je vynikajícím hlídačem, plným temperamentu.

Popis

Rakouský krátkosrstý pinč má hlavu tvarem připomínající hrušku, lebka je široká, nadočnicové oblouky klenuté, stop je vyznačený. Čenich je plný a krátký, ne zašpičatělý ani moc široký. Otevřená oční víčka jsou okrouhlá, nos velký, černý u žlutočerných psů a tmavě játrově zbarvený u hnědých. Oči má tento pes velké a tmavé. Uši polovzpřímené, někdy vzpřímené, nejčastěji má uši sklopené dopředu. Krk má krátký až střední, silný se širokou šíjí. Tělo má dobře vyznačený kohoutek. Bedra a hřbet jsou krátká, široká, svalnatá. Bedra má lehce klenutá, ale tzv. velbloudí hřbet je již nežádoucí. Hrudník má Rakouský krátkosrstý pinč dlouhý a hluboký, široký, sudovitý. Záď je široká, ani příliš plochá, ani příliš skloněná. Ocas je zavinutý do kruhu a stočen na záda. Srst je krátká a drsná. Barva srsti je nejčastěji rezavá, černá, hnědá. Přípustné je i bílé označení. Výška v kohoutku je ideální 55 až 65 cm, hmotnost je minimálně 25 kilogramů.

Klasifikace FCI

FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi, Sekce: 1: Pinčové a knírači, s pracovní zkouškou, Oficiální zkratka v ČR: RKP, Číslo standardu: 64 Rakousko

Historie plemene rakouský krátkosrstý pinč

Rakouský krátkosrstý pinč byl vyšlechtěn v Rakousku v 18. století, kde je velmi rozšířen. Za hranicemi této země je však toto plemeno poměrně neznámé. Předkem tohoto psa je pravděpodobně německý pinč, kterému je Rakouský krátkosrstý pinč velmi podoben, tomu odpovídá i sousedství těchto zemí. V současné době se údajně po celé Evropě vyskytuje zhruba 600 psů této rasy, většina z nich v Rakousku, dále v Německu, Dánsku a Nizozemí.

VIDEA plemene rakouský krátkosrstý pinč

Pro videa s plemenem rakouský krátkosrstý pinč klikněte ZDE

Základní péče

Rakouský krátkosrstý pinč potřebuje pravidelnou fyzickou zátěž. Může být držen jako pracovní pes na farmě. Je to všestranný pes, který může pomoci s ledasčím, ale není tak specifikovaně zaměřen jako například kolie nebo cattledog. Chcete-li štěně pro farmu, musíte hledat, protože ne všechna jsou vhodná pro tuto práci. Mnoho rakouských pinčů se také díky své hbitosti uplatňuje pro agility, flyball, záchranářský výcvik, jako ovčácký pes, terapeuticky (ale ne každý je vhodný) a také se většinou rádi vystavují. Rakouský krátkosrstý pinč se velice rychle učí a je nadaným žákem. Výcvik však musí být přísný. Vynikají v kurzech obratnosti a s dobrým vychovatelem budou dobří i v kurzech poslušnosti. K ostatním psům bývá toto plemeno dominantní, avšak s kočkami a ostatními domácími zvířaty vychází dobře (zvykejte psa již od štěněte). K cizím lidem přistupuje tento pinč opatrněji a udržuje si odstup. Péče o srst není náročná, je dostačující, když pejska jednou za týden přikartáčujeme, abychom mu odstranili odumřelé chlupy.

Počet zobrazení: 42 777

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Velká plemena
Původ plemene Rakousko
Výška v kohoutku 55 – 65 cm
Hmotnost v dospělosti 25 – 35 kg
Věk 13 - 15 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce Pinčové a knírači
Číslo standardu FCI č. 064 (5. 3. 2003) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Rakouský krátkosrstý pinč doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?