Rumunský
karpatský
ovčák

Ciobănesc Românesc Carpatin

Obecné informace

Povaha

Rumunský karpatský ovčák je od přírody stvořen k tomu být hlídačem. Je odvážný, instinktivní a vyznačuje se naprostou oddaností pánovi. Jedná se o důstojného, klidného a vyrovnaného psa vhodného pro hlídání stáda, ale i velmi dobře se může stát pouze vaším společníkem.

Popis

Karpatský ovčák je poměrně velký pes, který však není těžký, tudíž se jedná o psa s velmi dobrou pohyblivostí. Trup má obdélníkový rámec, záda jsou široká a hrudník má karpatský ovčák prostorný a hluboký. Ocas má huňatý s bohatou srstí, v klidu je nesen nízko a lehce zahnutě, v afektu je pak nesen vzhůru. Charakteristická barva u karpatského ovčáka je světle plavá překrytá různými odstíny šedé. Často má pes světlejší boky a záda naopak tmavší. Mohou se najít i jedinci, kteří mají bílé znaky, které však nebývají ve zbarvení dominující. U tohoto plemene je výrazný pohlavní dimorfismus, kdy pes je výrazní vyšší a silnější než fena. Pes by měl být v kohoutku ideálně vysoký 65 – 73 cm a fena 59 – 67 cm.

Klasifikace FCI

Rumunský karpatský ovčák je zařazen do sekce ovčáci. První standard pro toho plemeno vznikl v roce 1934, později v roce 2002 ho Technická komise Rumunské kynologické asociace upravila a přizpůsobila, aby odpovídal vzoru FCI.

Historie plemene Rumunský karpatský ovčák

Rumunský karpatský ovčák byl vyšlechtěný z původních plemen, která se nacházela v karpatsko-dunajské oblasti. Velmi dlouho byla základním kritériem šlechtění užitečnost psa, díky čemuž si tuto povahu plemeno zachovalo dodnes. Jak bylo zmíněno výše, první standard byl vytvořen v roce 1934 Národním zootechnickým institutem. Tento standard byl poté upraven Rumunskou kynologickou asociací v letech 1982, 1999 a 2001. Technická komise Rumunské kynologické asociace nakonec 30. 3. 2002 přizpůsobila a pozměnila standard tak, aby odpovídal vzoru FCI, který byl následně odsouhlasen v Jeruzalémě.

Základní péče

Srst karpatského ovčáka je hrubá, hustá a rovná. Podsada je také hustá a je měkká. Kromě hlavy a přední strany končetin, kde je srst krátká a přiléhavá, je na celém těle středně dlouhá srst. Na krku, zadní straně končetin a na ocasu je srst delší. Vzhledem k druhu srsti je psa potřeba aspoň obden kartáčovat. Jelikož se jedná o psa, který je obvykle využíván jako hlídač stáda, je zvyklý na poměrně hodně pohybu, a proto bude vděčný za čas, který s ním strávíte na procházkách. Toto plemeno je značně oddané svému pánovi a je tedy rád, když s ním trávíte mnoho svého času.

Počet zobrazení: 26 652

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Velká plemena
Původ plemene Rumunsko
Výška v kohoutku 59 - 73 cm cm
Hmotnost v dospělosti 40 - 45 kg
Věk 13 - 15 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 350 (13. 7. 2005) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Rumunský karpatský ovčák doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?