Saluki

Perský chrt

Obecné informace

Povaha

Saluki je hrdý pes. Ke svému pánovi dokáže být milý, je mu oddaný, avšak k cizím osobám je odmítavý a netečný, ne však agresivní. Tento pes miluje děti. Saluki je psí aristokrat.

Popis

Saluki je krátkosrsté plemeno. Jeho srst je hladká, hedvábná, delší je na uších, ocase a zadní straně nohou. Nohy má tento pes rovné a dlouhé se silnými svaly, což mu umožňuje vyvinout neobyčejnou rychlost při pronásledování kořisti. Zbarvení srsti hýří širokou barevnou škálou, jejichž kombinace je přípustná. Je zbarven od bílé, krémové a žluté, přes zlatavě červenou, červenou k šedé až po černou. Hlavu má úzkou a dlouhou, mezi ušima širokou. Oči má saluki tmavohnědé a velké. Uši přiléhají k hlavě jsou dlouhé, zavěšené, porostlé dlouhou hedvábnou srstí. Nos je černý nebo hnědý. Stavba těla je vyrovnaná, tělo dlouhé, břicho vtažené. Ocas má saluki nízko nasazený, dlouhý a pokrytý dlouhou měkkou srstí, která se zvláště ke konci ocasu zhušťuje. Chůze je lehká a elegantní.Váha těchto psů se by se měla pohybovat od 14 do 25 kg, výška je v kohoutku od 58 do 71 cm. Fenka je samozřejmě menší.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je perský chrt zařazen do skupiny X. - Chrti, sekce 1 - Chrti. Oficiální zkratka pro ČR je SA.

Historie plemene Saluki

Saluki pochází z oblasti Blízkého východu, byl pojmenován podle města Saluki, které se nachází na jihu Arabského poloostrova. Uvádí se také (není to však historicky nijak doloženo), že název plemene saluki pochází ze jména královské rodiny Seleukidů, jejichž obrovská říše se rozkládala od Hindu až po střední moře. Byl vyšlechtěn především k lovu gazel. Využívali ho již kočovní beduíni. Tehdejší intenzivní provoz karavan se zasloužil o rozšíření plemene v celé říši, což nejlépe vysvětluje dnešní obrovskou oblast rozšíření saluki na celém středním východě. saluki je jedno z nejstarších psích plemen, což dokládají také jeho kresby, které byly objeveny již v egyptských středověkých hrobkách. Jako společníky je využívali faraoni pro jejich hrdou a jemnou povahu. Tito králové údajně podporovali chov psů s třásněmi dlouhé srsti. Vlastní chov začíná koncem 19. století. První saluki byli importováni do Anglie v roce 1840 a pod názvem perský chrt byli vystaveni jako kuriozita v zoologické zahradě v Regent's Parku. Anglickým kynologickým klubem je plemeno saluki uznáno roku 1922.

VIDEA plemene saluki

Pro videa s plemenem saluka klikněte ZDE

Základní péče

Musíme mít na paměti, že saluki je velice hrdý a jemný pes. Potřebuje tedy velmi citlivý přístup. Je pro něho velice důležitý pohyb ve volné přírodě, dlouhé procházky a fyzická zátěž, doma je pak pes klidný. Pravidelná kontrola a čištění očí a uší by mělo být pro chovatele samozřejmé. Obecně však nepotřebuje saluki žádnou mimořádnou péči.

Chovatelské stanice

KLADENSKÁ ROMANCE | Al Zahra | z Gibesovy zahrádky
Počet zobrazení: 59 290

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI X: Chrti
Velikost Střední plemena
Původ plemene Asie
Výška v kohoutku 55 – 71 cm
Hmotnost v dospělosti 14 – 25 kg
Věk 11 - 13 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina X: Chrti
Sekce Dlouhosrstí chrti
Číslo standardu FCI č. 269 (29. 11. 2000) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • Jednoznačne je to veľmi ušlachtilý pes a to nie len vzhľadom, ale aj povahou.
 • Miluje deti a rád ich pozoruje, avšak občas chce mať aj kľud
 • Výcvik
 • súrne
 • nepotrebuje, mnohé veci chápe aj bez nejakého dlhého cvičenia.
 • Na vychádzkach je verný pánovi a vždy ho pozoruje, hoc nemusí byť blízsko pri ňom.
 • Nepotrebuje nieako extra sa stretávať s inými psami, radšej má rád prechádzku lesom, kde si môže ísť kam on chce, ale nebojte, vždy sa vráti
 • aspoň ten môj sa vždy vrátil
 • .
 • Nie je to taký ten ,,hlúpy pes''.
 • Je veľmi inteligetný.
 • Rád sa predvádza a tak urobí pred vašími priateľmi veľký dojem v dobrom zmysle.
 • Keď chce, vie byť maznáčik.
 • Úžasný spoločník, skôr do bytu ako na zahradu.
 • V byte nič neničí, je to psí aristokrat :
 • Spoľahlivý
 • Nikdy nie je agresívny.
 • Nepotrebuje mnoho pohybu.
 • Nerád sa podriaďuje, ale to neznamená, že neposlúcha, len to nechce prístup k nemu ako ku psovi, lebo s takým prístupom sa z vašeho perského chrta stane neochotný a drzý spoločník, on si pripadá, že je niečo viac ako pes a preto ho netreba podceňovať.
 • K cudzím je rezervovaný
 • Nie je to pes pre každého, keď hľadáte vyslovene, že psa v pravom slova zmysle
 • vždy hravého, aby vás vždy vítal, aby to bol zároveň aj taký rozkošný ,,hlupáčik''...
 • tak sa pre vás Saluka nehodí.

Nie je to pes pre každého. On si ako pes nepripadá, myslí si, že je oveľa viac, až na vašej úrovni. To neznamená, že by bol dominantný, alebo nejaký drzý. Potrebuje výchovu, ale nie ako pre psa. On chápe veci veľmi skoro, ale nedobrý spoločník sa z neho stane, keď budete naň prísny. Keď nepočúva, čo sa stáva veľmi zriedka, stačí len zvýšiť hlas a on to pochopí, ale určite nie ho nejako fyzicky trestať. To sa vám totiž nevyplatí, lebo potom vás nebude počúvať ešte viac. Ako veľkú úražku si berie napríklad, keď ho necháte pred obchodom (hoc aj len na chvíľku), proste urazí sa, celú prechádku domov na vás ani nepozrie, ale nebojte, nevie sa hnevať večne ;) a po príchode domov pochopí, čo urobil a bude sa tváriť ako mazloš sveta. Takže tento pes nie je vhodný pre každého, ale podľa mňa, aj keď sa začiatočník, tak tohto chrta v pohode zvládnete. ;) Prajem veľa šťastia.

Wolfík
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Saluki - Perský chrt doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?