Šarplaninský
pastevecký
pes

Šarplaninec, Jugoslovenski Ovcarski Pas

Obecné informace

Povaha

Šarplaninec je ostražitý pes, energický, zodpovědný, samostatný, výborný hlídač, oddaný jen svému pánovi a jeho rodině. Je čistotný a má výbornou paměť. Šarplaninec je nedůvěřivý k cizím lidem a může snadno zaútočit. Avšak rodinu a známé lidi miluje. Poslouchá jen svého pána. Ale souboje s jinými psy nevyhledává. K životu potřebuje velký prostor, což je dáno jeho původem z pastvin, a proto není vhodný do bytu nebo do malé zahrádky. Vzhledem k domácímu prostředí šarplanince, kde se skoro nevyskytovala voda, nerad plave a bojí se hloubek. Není proto dobré nutit ho plavat.

Popis

Výška Šarplanince v kohoutku u psů je 62 cm a u feny 58 cm. Váha je u psa 35 - 45 kg, u fen 30 - 40 kg. Čelo je mírně klenuté a zaoblené. Čenich je kratší nežli lebka. Oči mají mandlový tvar světle nebo tmavě hnědé barvy. Uši má přilehlé k hlavě ve tvaru písmene V, dosahující do výšky koutku oka. Středně dlouhý krk má Šarplaninec porostlý hustou srstí. Hrudník má hluboký. Dlouhý ocas je u kořene silný a ztenčuje se ke špičce. Šarplaninec má silné, svalnaté nohy. Barva jeho srsti je od bílé po černou.

Klasifikace FCI

Dle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je Šarplaninec zařazen do skupiny II - pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi, sekce 2.2 molossi, horští psi bez oficiálních zkoušek. Originální název plemene je Jugoslavenski Ovcarski Pas - Sarplaninac a zemí původu je Makedonie.

Historie plemene šarplaninec

Na přelomu našeho letopočtu, migrovali pastevci z Asie do Evropy i se zvířaty. Do pohoří Šarplanina, na území Makedonie, s sebou přivedli i psy, kteří jim hlídali stáda. Toto plemeno pojmenovali podle pohoří šarplaninec. Za původní plemeno se ale považuje Tibetská doga. Pastevci křížením různých psů vyšlechtili šarplanince. Existuje legenda, která vypráví o lovcích, kteří objevili opuštěná vlčata a ta, která pila jako psi si nechali, ostatní utratili. Ponechaná vlčata křížili s domácími psy a tak vzniklo plemeno šarplaninec. Tento pes je výborný hlídač, je oddaný svému pánovi a jeho rodině. Je nebojácný, inteligentní a odvážný. Dva tisíce let života šarplaninců v odloučené krajině skončilo za I. Světové války, kdy srbská armáda hledala vhodné plemeno psa podobného německému ovčáku. Objevení šarplanince bylo velmi šťastné řešení a dodnes jsou tito psi spolu s německými ovčáky služebními psy vojska. V roce 1956 byl registrován standard plemene šarplaninec. Do té doby byl registrován pod názvem illyrijský ovčák. Do 70. let 20. století byl přísný zákaz vývozu tohoto plemene za hranice bývalé Jugoslávie. Jugoslávci považovali šarplanince za své národní stříbro. V dnešní době se již šarplaninec rozšířil do Evropy i Ameriky.

VIDEA plemene šarplaninský ovčák

Pro videa s plemenem šarplaninský ovčák klikněte ZDE

Základní péče

Šarplaninec je náročný na výchovu. Potřebuje pevné vedení a výcvik, který mnohdy nebývá jednoduchý. Proto je důležité, aby majitel byl zároveň i zkušený kynolog. Šarplaninec rovněž vyžaduje denní vyčesávání srsti.

Chovatelské stanice

CLAYWOOD | CARPUS | Sharislands
Počet zobrazení: 61 834

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Velká plemena
Původ plemene Makedonie
Výška v kohoutku 58 – 62 cm
Hmotnost v dospělosti 30 - 40 kg
Věk 12 - 13 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce Molossoidní plemena (dogovití psi)
Číslo standardu FCI č. 041 (3. 10. 1980) GB
None + 3 kg zdarma

Čím mě krmit?

Nakupte výhodně právě teď
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • Šarplaninec je poměrně skromný pes, pochází z drsných podmínek - za trochu péče, lásky a porozumění dá celé srdce.
  • Kdo očekává, že bude poslouchat jako stroj, ten ať si ho nepořizuje. Má svou hlavu, je samostatný, protože v horách byl často sám a musel se sám rozhodovat. Chce spolupracovat, od pána očekává, že mu ukáže, vysvětlí, co chce, pak to z lásky k němu udělá.

Článek obsahuje řadu správných informací, v některých bodech je ale silně zavádějící. Výška šarplanince je dnes díky lepšímu krmení vyšší - fena obvykle tak od 65 do 68 cm, pes kolem 70 cm. Velmi nepřesně je uvedena péče o psa. a) šarplaninec se necvičí, ale vychovává, i když základní výcvik poslušnosti (sedni, lehni, přivolání atd.) mu jen prospěje k ovladatelnosti. b) jeho srst se d e n n ě rozhodně n e v y č e s á v á (to si zřejmě myslí jen někdo podle toho, že je dlouhá, kdo ale šarplanince nezná). Tato srst má samočistící schopnost, protože v horách ji neměl kdo česat. Dobré ji občas provzdušnit česání a pro pohodu psa i majitele je dobré vyčesávat psa v době línání. c) majitel nemusí být zkušený kynolog, který psy cvičí, jezdí s nimi na výstavy a tak. Ale měl by o psech přece jen něco vědět. Šarplaninec by neměl být jeho první pes. Za šarplaninc klub - sarplaninac.cz - PhDr. Dagmar Cestrová

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Šarplaninec - Šarplaninský ovčák doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?