Šarplaninský
pastevecký
pes

Šarplaninec, Jugoslovenski Ovcarski Pas

Obecné informace

Povaha

Šarplaninec je náročný na výchovu. Má mimořádně vyvinuté teritoriální cítění, je vysoce inteligentní a samostatný. Při své původní práci si tento pes vybudoval kladný vztah k domácím zvířatům, kterým při správném vedení nikdy neublíží a je proto vhodným strážcem stájí a farem. Hodí se také výborně pro práci ve strážní službě, jakékoli svěřené území bude nekompromisně střežit, musí se však počítat s jeho samostatností při vyhodnocování situace. Pozemek, který hlídá musí být bezpodmínečně dobře oplocen a označen! Pokud je odmalička zvyklý na kontakt s lidmi a jinými psy, je také výborným společníkem. Návštěvy toleruje, vetřelce na svém území netoleruje, spíš bez varování napadá! Pro svou samostatnost není jeho výcvik lehký. Výcvik musí být veden pevně a důsledně. Ideálně rukou zkušeného kynologa.

Popis

Výška Šarplanince v kohoutku u psů je 62 cm a u feny 58 cm  žádoucí jsou vyšší jedinci - u šarplanince délka trupu je větší než kohoutková výška ( u psa o 8:10, a u feny o 10:12 kohoutkové výšky). Váha je u psa 35 - 45 kg, u fen 30 - 40 kg minimálně. Čelo je mírně klenuté a zaoblené. Čenich je kratší nežli lebka. Oči mají mandlový tvar světle nebo tmavě hnědé barvy. Uši má přilehlé k hlavě ve tvaru písmene V, dosahující do výšky koutku oka. Středně dlouhý krk má Šarplaninec porostlý hustou srstí. Hrudník má hluboký. Dlouhý ocas je u kořene silný a ztenčuje se ke špičce. Šarplaninec má silné, svalnaté nohy. Barva jeho srsti je od bílé po tmavě vlkošedou. Strakatost není dovolena, stejně tak jako velké bílé znaky na hrudi a prstech.

Klasifikace FCI

Dle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je Šarplaninec zařazen do skupiny II - pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi, sekce 2.2 molossi, horští psi bez oficiálních zkoušek. Originální název plemene je Jugoslavenski Ovcarski Pas - Sarplaninac a zemí původu je Srbsko, Makedonie.

Historie plemene šarplaninec

Historie šarplanince sahá do doby před dvěma tisíciletími. To na Balkán přišli pastevci z Asie a usídlili se na Šar Planine neboli Stará planina - jsou to nejvyšší a nejkrásnější hory mezi Makedonií a Černou Horou, na severní hranici s Kosovem. Léta jsou zde horká, zimy ledové.

Tamní pastevci ovcí s sebou přivedli i velké psy, předchůdce dnešních šarplaninců. Tento pes je výborný hlídač, je oddaný svému pánovi a jeho rodině. Je nebojácný, inteligentní a odvážný. Za I.Světové války srbská armáda hledala vhodné plemeno psa podobného německému ovčáku a našla právě šarplanince. Šarplaninec se jako armádní pes osvědčil a tak je dodnes spolu s německými ovčáky služebními psy Srbska. V roce 1957 byl registrován standard plemene Šarplaninec. Do té doby byl registrován pod názvem Illyrijský ovčák. Do 70. let 20. století byl přísný zákaz vývozu tohoto plemene za hranice bývalé Jugoslávie. Jugoslávci považovali šarplanince za své národní stříbro. V dnešní době se již šarplaninec rozšířil do celého světa.

VIDEA plemene šarplaninský pastevecký pes

Pro videa s plemenem šarplaninský pastevecký pes klikněte ZDE

Základní péče

Šarplaninec miluje sníh a mráz, letní vedra snáší překvapivě dobře. Srst nevyžaduje zvláštní péči, v době línání postačuje srst denně česat. Šarplaninec je velmi nedůvěřivý k cizím lidem. Avšak rodinu bezmezně miluje. Poslouchá jen svého pána. Souboje s jinými psy nevyhledává, ale pokud situaci vyhodnotí jako nebezpečnou, je připraven bleskurychle zaútočit. K životu potřebuje velký prostor, a proto není vhodný do bytu nebo do malé zahrádky. Šarplaninec je zpravidla neplavec. Má výbornou paměť

Chovatelské stanice

Sharislands
Počet zobrazení: 74 862

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikost Velká plemena
Původ plemene Makedonie
Výška v kohoutku 58 – 62 cm
Hmotnost v dospělosti 30 - 45 kg
Věk 12 - 13 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst nenáročná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí venkov
Časová náročnost

1 hodina 

Klasifikace FCI

Skupina II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce Molossoidní plemena (dogovití psi)
Číslo standardu FCI č. 041 (3. 10. 1980) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • Šarplaninec je poměrně skromný pes, pochází z drsných podmínek - za trochu péče, lásky a porozumění dá celé srdce.
  • Kdo očekává, že bude poslouchat jako stroj, ten ať si ho nepořizuje. Má svou hlavu, je samostatný, protože v horách byl často sám a musel se sám rozhodovat. Chce spolupracovat, od pána očekává, že mu ukáže, vysvětlí, co chce, pak to z lásky k němu udělá.

Článek obsahuje řadu správných informací, v některých bodech je ale silně zavádějící. Výška šarplanince je dnes díky lepšímu krmení vyšší - fena obvykle tak od 65 do 68 cm, pes kolem 70 cm. Velmi nepřesně je uvedena péče o psa. a) šarplaninec se necvičí, ale vychovává, i když základní výcvik poslušnosti (sedni, lehni, přivolání atd.) mu jen prospěje k ovladatelnosti. b) jeho srst se d e n n ě rozhodně n e v y č e s á v á (to si zřejmě myslí jen někdo podle toho, že je dlouhá, kdo ale šarplanince nezná). Tato srst má samočistící schopnost, protože v horách ji neměl kdo česat. Dobré ji občas provzdušnit česání a pro pohodu psa i majitele je dobré vyčesávat psa v době línání. c) majitel nemusí být zkušený kynolog, který psy cvičí, jezdí s nimi na výstavy a tak. Ale měl by o psech přece jen něco vědět. Šarplaninec by neměl být jeho první pes. Za šarplaninc klub - sarplaninac.cz - PhDr. Dagmar Cestrová

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Šarplaninec - Šarplaninský ovčák doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?