Sedmihradský
honič

Erdelyi Kopo

Obecné informace

Povaha

Tito psi mají svůj samostatný úsudek, jsou velmi inteligentní a také iniciativní. Nejdůležitějším povahovým rysem sedmihradského honiče je ale neoblomná vytrvalost a nezlomitelný lovecký pud. Na druhé straně jsou zástupci tohoto plemene nesmírně přátelští, oddaní a jejich vztah k lidem, dětem, ale i ostatním psům je skvělý. Jeho výchova vyžaduje trochu trpělivosti, ale není vysloveně těžká. Výcvik sedmihradského honiče může stavět na vysoké inteligenci těchto psů, musí však být rovněž trpělivý a nikoli tvrdý.

Popis

Psi plemene sedmihradský honič jsou vyšší nebo nižší, ale vždy silní psi atletického vzezření bez náznaku hrubosti a přílišné mohutnosti. Srst sedmihradského honiče je krátká a září vysokým leskem. Přípustné barvené variety plemene - vyšší typ těchto psů má základní černou barvu srsti ve spojení s tříslovými a někdy také bílými znaky. Nižší psi plemene mají základní barvu srsti červenohnědou s bílými znaky.

Kohoutková výška tohoto psaje buď  v rozmezí 55 - 65 cm nebo v rozmezí 45 - 50 cm v závislosti na výškovém typu. Tělo sedmihradského honiče má čtvercový formát s rovnou hřbetní linií. Ocas je nasazený nízce, je dlouhý a psi tohoto plemene ho nosí ve vztyčené poloze. Končetiny jsou rovné a víceméně rovnoběžné. Hlava je spíše dlouhá a úzká, čenich má zcela rovný hřbet. Uši jsou poměrně krátké a svěšené, oči sedmihradského honiče jsou oválného tvaru a střední velikosti.

Historie plemene sedmihradský honič

Domovinou plemene Erdelyi kopo jsou Západní Karpaty a Transylvánské Alpy - této oblasti se často říká Sedmihradsko a dotud také jméno plemene v překladu - Sedmihradský honič.

Plemeno Erdelyi kopose postupným šlechtěním vyčlenilo od původních ras žijících na tomto území - byli to psi honiči, lovci i obranáři. K tomuto cílenému šlechtění došlo na popud šlechty, která postrádala psy vhodné do skutečně složitého horského terénu. Hledala psy vytrvalé a velké pro lov medvědů, vlků a jelenů i psy menšího vzrůstu pro lov lišek a zajíců.

Výsledkem byly dvě variety plemene Erdelyi kopo -vysokonozí a nízkonozí psi. Chov tohoto plemene však během let téměř zanikl, naštěstí byl ale v roce 1968 obnoven.

VIDEA plemene sedmihradský honič

Pro videa s plemenem sedmihradský honič klikněte ZDE

Základní péče

Srst tohoto plemene není na údržbu náročná a je dosti hustá a silná, aby sedmihradský honič mohl pobývat venku. Podmínkou takového odchovu je ale dostatečný a pravidelný kontakt psa s jeho pánem a jeho rodinou. Základní součástí chovu tohoto plemene je ale větší než velké množství  každodenního pohybu. Sedmihradský honič potřebuje opravdu dlouhé procházky s možností běhání, skákání nebo i plavání.

Sedmihradský honič  potřebuje volný pohyb. Jeho lovecký instinkt však vždy zůstane silnější než pouto, které si k vám pes vytvoří. Proto je zároveň naprosto nezbytný dobrý výcvik a možnost volného pohybu pouze na místě, kde pes nemůže způsobit škodu. 

Především z těchto důvodů je tento pesv Maďarsku - tedy v zemi svého původ - chován výhradně jako lovecký pes, sedmihradského honiče proto není možné doporučit jako běžného rodinného psa.

Počet zobrazení: 43 484

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VI: Honiči a barváři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Maďarsko
Výška v kohoutku 45 – 65 cm
Hmotnost v dospělosti 25 kg
Věk 12 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VI: Honiči a barváři
Sekce Honiči
Číslo standardu FCI č. 241 (13. 9. 2000) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Sedmihradský honič doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?