Selkirk Rex
dlouhosrstý

Selkirk Rex Longhair

Obecné informace

Povaha

Selkirk rex patří k velmi klidným a méně aktivním kočičím plemenům. Má mírnou povahu, takže to není žádný divoch, ale spíše přítulná a mazlivá kočka. Je tolerantní, soběstačná a inteligentní. Nenechá se pro svoji mírnost a trpělivost něčím vyprovokovat. Dobře si rozumí se všemi členy rodiny, ať už s dětmi, tak s jinými domácími mazlíčky. Je vyrovnaná, milá a chová se přátelsky. Zároveň jí nevadí samota, není závislá na člověku, najde si nějaké pohodlné a měkké místo a bude tam nerušeně odpočívat. Takže se nemusíte bát a můžete ji bez problémů nechat samotnou doma. Její klidný pohled však neznamená, že si nerada hraje. Každá kočka potřebuje uspokojit své přirozené potřeby, a proto byste neměli váhat a pořídit svému mazlíčkovi např. škrabadlo, kočičí strom nebo nějaké návnady na šňůrce. Hravost zrovna u tohoto plemene není tak častá, ale je lepší jí pořídit nějaké hračky a občasně se jí v této oblasti věnovat.

Popis

Kadeřavost (rexovitost) se objevuje na měkké srsti tohoto plemene bezprostředně po narození, ale potom mizí a znovu se může objevit v 8-10 měsícíchDlouhosrstý selkirk rex má jedinečný vzhled a je zřejmě nejnápadnějším ze všech rexovitých plemen. Dlouhá hustá srst je nejlepší u heterozygotních koček, které mají jeden gen pro rexovitost a jeden pro rovnou srst. Tato kombinace zajišťuje volné vytváření prstýnků. Dlouhosrstí selkirk rexové vypadají dost exoticky, jejich srst je unikátní, obsahuje všechny tři typy ochlupeníVáha by se měla pohybovat v rozmezí 3 kg - 5 kg. Hlava je kulatá s krátkým hranatým čenichem, vousy jsou zvlněné. Oči jsou kulaté, široce rozestavené a zřetelné. Uši má střední, špičaté a daleko rozestavené. Tělo je svalnaté a hranaté s lehce zdviženou zádí. Selkirkové se vyskytují ve dvou typech, plyšový krátkosrstý a mnohem zvláštnější dlouhosrstý. Srst u dlouhosrstého je jemná, vytvářející volné oddělení kadeře, zkadeření je u dlouhosrstého typu velmi značné. Neuspořádaně vypadající srst je typická pro mladé selkirky. Všechny barvy a vzory včetně odznaků, sépiové a minkové jsou povoleny. Nohy má selkirk rex středně dlouhé se silnými kostmi a velkými tlapami. Ocas je tlustý, lehce se zužující do kulaté špičky.

Původ a historie plemene

V roce 1967 se v Montaně (USA) narodila želvovinové kočce s bílou (kaliko) koťata, z nichž jedno mělo kadeřavou srst a zvlněné vousy. Slečna DePesto, jak ji nazvali, byla zařazena do chovu a ze tří jejich vrhů mělo šest koťat kadeřavou srst, což prozradilo, že tento znak je geneticky dominantní. Až v roce 1987 v domácnosti Jeri Newmana, který spářil kočku se svým černým perským kocourem, vznikla i dlouhosrstá podoba selkirka rexe. Doba vzniku tohoto plemene připadá tedy na rok 1987, již od této doby se evidují 2 druhy, odlišující se délkou a typem srsti. Formálně nebyly třídy dlouhosrstých a krátkosrstých selkirk rexů odděleny a dosud se povoluje přikřížení jiných plemen včetně perských koček. Jméno získalo podle blízkého pohoří Selkirk.

Standard plemene

Dle standardu FIFe (Fédération Internationale Feline - mezinárodní organizace milovníků a chovatelů koček) není selkirk rex uznán. Toto plemeno uznala TICA, CFA.

VIDEA plemene Selkirk Rex dlouhosrstý

Pro videa s plemenem Selkirk Rex dlouhosrstý klikněte ZDE

Základní péče

Dlouhosrstí selkirkové potřebují důkladnou péči o srst, ale ne tak častou jako třeba perské kočky. Stačí její srst pročesávat a udržovat ji v úhledném stavu. Kočky se totiž dovedou postarat o svoji úpravu samy, až 15% času kdy, jsou bdělé, tráví péčí o srst. Někdy naši pomoc potřebují. Občasné kartáčování prospívá kůži i srsti a vykartáčovaná kočka vypadá upraveně a elegantněKočkám každého věku prospívá vaše péče o jejich oči, uši, zuby a drápy.

Počet zobrazení: 28 301

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FIFe Neuznaná plemena koček
Aktivita Téměř nevyžadující pohyb
Údržba srsti Každodenní
None Sleva 50 %

Čím mě krmit?

Nakupte výhodně právě teď
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Selkirk Rex dlouhosrstý doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?