Shagya arab

Obecné informace

Popis

Shagya se odlišuje od ostatních koní svou stavbou těla. Stejně jako arabský plnokrevník  17 párů žeber, 5 bederních a 16 ocasních obratlůVšechna ostatní plemena mají poměr 18-6-18. Tato stavba těla má vliv na nesení ocasu a jeho eleganci. Toto plemeno vyniká svojí jemnou štičí hlavou s inteligentním výrazem a velkýma očima. Jeho krk je krátký a klenutý, kohoutek výrazný, plece šikmé. Nohy jsou velmi korektní, kopyta tvrdá. Jeho jemná kůže je velmi citlivá na jakékoli nevhodné nasedlání či špatnou péči. Hříva je hedvábně jemná.

Shagya-arab má perfektní stavbu těla. Zástupce tohoto plemene uvidíme nejčastěji jako různé typy běloušů (prokvetlí, tečkovaní či grošovaní), nicméně se rovněž četně vyskytují jako hnědáci, ryzáci i vraníci.

Shagya se v průměru dožívá 25-ti až 30-ti let.

Dospělí koně by měli dosahovat těchto tělesných rozměrů:

 

Klisny

Hřebci

Kohoutková výška hůlková:

150 - 160 cm

min. 154 cm

Obvod holeně:

min. 18 cm

min. 19,5 cm

 

Původ a historie

Původním domovem Shagya-araba je maďarský hřebčinec Bábolna, který byl založen roku 1789 císařem Josefem II., jako pobočka hlavního maďarského hřebčince Mezöhegyesi. Důvodem vzniku tohoto plemene byla snaha o vytvoření schopného a vytrvalého koně pro maďarskou armádu a dělostřelectvo. Shagya-arab vznikl spojením arabských, španělských, maďarských a anglických linií.

Název Shagya pochází od zakladatele chovu, hřebce Shagya, narozeného roku 1830. Shagya byl skutečně kůň mimořádného vzezření. Na araba byl dost vysoký, v kohoutku měřil 158 cm a měl také zvláštní plavé zbarvení, označované jako medový bělouš. Kromě toho vynikal i velmi krásnou a ušlechtilou hlavou, kterou předával svým potomkům. Tento hřebec pocházel z linie Koheilan/Saklaví (Kehil/Siglavi). Shagya působil v Bábolně po dobu 6-ti let.

Čistokrevné plemeno Shagya-arab bylo uznáno roku 1978 na mezinárodní konferenci WAHO v Hamburku.

Svaz chovatelů Shagya-araba v České republice byl založen v roce 1993 a 14. května 1994 se stala Česká republika v rakouském Maria-Lankovitschi členskou zemí mezinárodního svazu ISG.

V současné době je chov  shagya-araba v ČR založen na podkladě 13 rodin (40 Lady Sarah XX, 542 Magyár, 8 "Volný chov" , 76 Bent El Arab db, Milordka, 885 Moldauerin, 97 "Volný chov", 74 Tifle db, Kadisza Mloda, 592 Gratiosa, 155 Barbarino IX, 163 Faride (Feridja) db, 12 En Nasira db) , tento chov ovlivňuje 11 linií hřebců (Shagya, Koheilan, Siglavy Bagdady, O´Bajan, Jussuf, Dahoman, Gazal, Hadban, Kuhailan Afas, Gamil el Kebir, Saklavi I)

Charakteristika

Shagya-arab je velmi temperamentní a čilý kůň. Jeho vzdušné, elastické chody jsou přímo pastvou pro oči. Toto plemeno je velmi učenlivé, avšak tvrdohlavé. Dokáže se však odvděčit za každý projev lásky a péče, ale také umí potrápit svou neústupností. Díky své vytrvalosti je vhodný do jakéhokoli odvětví jezdectví, nejvíce však na vytrvalostní závody. Shagya je velmi ochotný k práci. Pokud si je ale tento kůň nejistý, nebo má strach, velmi dobře to poznáte z jeho upřeného pohledu, vypoulených očí a napnutého těla.

Chov

Hříbě Shagya-araba je vnímavé a učenlivé již od svého narození. Mladí koníci jsou velmi veselí a potřebují společnost ostatních koní ke svým hrám. Radostně dokáží pobíhat mezi stádem desítky minut. Při práci se shagya-arabem potřebujete mít jemnou ruku. Obsedaní mladých Shagyí je vhodné mezi třetím až čtvrtým rokem, podle stavby jeho těla. Toto plemeno je nenáročné na chov, dokáže se přizpůsobit celoročnímu pastevnímu chovu.

Využití

Původním využitím shagya-araba bylo užití ve vojenských jezdeckých útvarech, dnes je koněm všestranným, vhodným jak pro jízdu tak do lehkého zápřahu. Doménou tohoto plemene je především vytrvalost, tvrdost a rychlost. Díky těmto vlastnostem se uplatňuje zejména na poli distančních závodů, ve kterých patří spolu s arabským plnokrevníkem mezi nejúspěšnější plemena.

Zajímavost

Výjimku pro připuštění klisen Shagya-araba jiným plemenem, lze přiznat pouze arabským plnokrevným hřebcům, splňujícím exteriérové hodnocení 7,1 bodů a KVH alespoň 154 cm.

VIDEA plemene Shagya arab

Pro videa s plemenem Shagya arab klikněte ZDE

Počet zobrazení: 41 705

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Plnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 3 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • Chytrý, spolehlivý, hodný, pohodlné chody
 • tvrdohlavý, rád zkouší co si smí dovolit

Jsou to skvělí koně!!

Kenny
25. 7. 2018
 • Inteligence ,pohodlné chody, velká citlivost na pobídky - funguje "na myšlenku". Svižný ale nezdrhá, když ho nechám jít, jen usměrňuju ,vezme si své tempo a dokáže jít hodně dlouho bez známky únavy. Ví, jak po čem má jít, nevletí do žádného marastu, ví jak v blátě, jak na podmrzlém, jak v oranici. Bezva koník do terenu, šikovný v kopcích.
 • Pořádný vztekloun, hlavně v lotu kdy se hodně krokuje, pak se odcválá a zase se to courá dál. Vyžaduje svoje tempo a pořádně ho dopaluje, že se nejde. Když si usmyslí , že nepůjde třeba přes vodu
 • jindy chodí normálně
 • je to pěkný cirkus.

No, když si představím, že bych jezdila na něčem tlačivém, co by funělo jak pytel ježků, zlatý Shagyn. Jezdila jsem už ledaco, včetně A1/1 ale neměnila bych. Je to bezvadný, všestranný koník na rekreačku pro zkušeného jezdce, pro začátečníka na jízdárnu-chápavý, trpělivý, ochotný.

Jana
25. 7. 2018
 • Inteligence
 • Temperament
 • Jedinečnost spolu s arabským plňasem ❤
 • Krása
 • VŠECHNO !!!
 • Že se u hodně koňáků říká Arab tě zabije!! toho koně si rozhodně nekupuj atd.
 • Jinak naprosto žádné

Život bez araba si neumím představit.Žádné jiné plemeno na ně nemá.

Naty
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Shagya arab doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?