Sicilský chrt

Cirneco dell´Etna

Obecné informace

Povaha

Sicilský chrt je lovecký pes, přizpůsobený náročnému terénudobře odolává chladu a dešti. Vhodný zejména pro lov divokých králíků. Je to velmi temperamentní pes, je zároveň jemný a oddaný, milý a přítulný.

Popis

Sicilský chrt je hladkosrstý lovecký pes. Hlava je krásně tvarovaná, po délce obdélníkového tvaru. Nos je též tvaru obdélníkového a má barvu srsti. Tlamu má sicilský chrt špičatou. Její délka je poměrně větší než část mozková. Oči jsou světle hnědé a oválné, oční linky odpovídají barvě nosu. Uši jsou nasazeny vysoko, blízko u sebe a jsou trojúhelníkovitého tvaru. Vnitřní strana ucha směřuje vpřed. Délka krku je přibližně stejná jako délka hlavy s dobře vyvinutým svalstvem, hladkou srstí a bez záhybů. Hrudník je středně široký, břicho vtažené. Ocas má silný, nízko nasazený s hladkou srstí, po celé délce stejně silný. Nesený je v šavlovitém tvaru, při vzruchu nad úrovní hřbetu. Srst psa je na hlavě, na uších a na končetinách krátká, na těle a na ocasu polodlouhá, ale hladká a přiléhající. Barva srsti je béžová, přípustná je i červeno-rezavá s bílými znaky. Charakteristickými znaky sicilského chrta je elegantnost a štíhlost tvarů, střední velikost. V žádném případě není těžkopádný, robustní a silný. Lehká tělesná stavba vykazuje mírně podlouhlé linie, tělo je kvadratického rámce, srst je jemná a hladká. Výška psa v kohoutku je 46 až 50 cm, fena měří 42 až 46 cm. Pes váží v rozmezí od 10 do 12 kilogramů, fena v rozmezí 8 až 10 kilogramů.

Klasifikace FCI

Toto plemeno patří podle FCI do skupiny V. - Špicové a primitivní typy, sekce 7 - Primitivní lovecká plemena. Oficiální zkratka v ČR je CE. Číslo standardu je 199/1990 Itálie. Datum publikování původního standardu je 27. 11. 1989.

Historie plemene sicilský chrt

Plemeno bylo vyšlechtěno na Sicílii pro lov zajíců, králíků a ptáků, avšak klasické studie o psích plemenech rozšířených ve středozemní pánvi docházely k závěru, že Sicilský chrt pochází ze starobylých loveckých psů, chovaných v údolí Nilu v časech faraónů, dovezených na Sicílii Féničany. Jak bylo již uvedeno, nedávné výzkumy však hovoří ve prospěch teorie, podle níž se jedná o původní sicilské plemeno pocházející z oblasti okolo Etny. Mince a staré rytiny dokazují, že sicilský chrt existoval v této oblasti již mnoho století před Kristem. Svým původem je tedy toto plemeno blízké faraónskému chrtovi a ibizskému podengovi, neboť se stejně jako oni zformovalo ve Středomoří.

VIDEA plemene sicilský chrt

Pro videa s plemenem sicilský chrt klikněte ZDE

Základní péče

Sicilský chrt potřebuje mnoho pohybu, počítejte minimálně s hodinou denně. Běh vedle kola je pro něj dobrým způsobem pohybu. Sicilskému chrtu se také říká poloviční chrt, protože loví nejenom čichem, ale také sluchem a zrakem. Toto plemeno nechte volně pobíhat, pouze pokud jste si jisti, že v okolí není žádná zvěř, v opačném případě převládne lovecký pud psa a on se samostatně vydá na lov. Sicilští chrti umějí velmi vysoko skákat, a proto bude rozumné opatřit vaši zahradu vysokým plotem. Tento pes je rád v blízkosti svého pána a nehodí se tedy v žádném případě do boudy. Jeho chov je ale nenáročný a nevyžaduje jiné zvláštní péče.

Chovatelské stanice

Lava dell´ Etna
Počet zobrazení: 24 821

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Velikost Malá plemena
Původ plemene Sicílie
Výška v kohoutku 42 – 50 cm
Hmotnost v dospělosti 8 – 12 kg
Věk 12 - 13 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Sekce Primitivní lovecká plemena
Číslo standardu FCI č. 199 (7. 2. 2017)

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Sicilský chrt - honič doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?