Skotský
teriér

Scottish Terrier

Obecné informace

Povaha

Skotský teriér je milý, čilý a odolný pes. Má mnoho energie a dostatek sil. Může žít nejen na vesnicích, ale i ve městech. Je to velmi sebevědomý, navzdory malé velikosti silný a aktivní pes, který se rád prosazuje. Skotský teriér je trochu svéhlavý, rezervovaný, od cizích lidí si udržuje odstup. Skotský teriér není pro děti nebezpečnější než jiní psi. Ale je nutné nikdy nenechávat psa s dítětem o samotě. Pokud by dítě způsobilo psovi nějaký bolestivý podnět, je tu riziko, že ho pes následně v obraně zraní. Ke zranění může dojít i při hře, když se pes příliš rozdovádí.

Popis

Skotský teriér je menší, ale robustní nízkonohý teriér. Hlava je dlouhá, úzká, ale se širokou čenichovou partií. Oči má skotský teriér mandlového tvaru, uložené hluboko pod obočím. Uši má malé, vzpřímené a špičaté, vysoko nasazené. Krk svalnatý a ušlechtilý. Tělo s hlubokým hrudníkem, rovným, krátkým a svalnatým hřbetem. Končetiny nápadně silné, alekrátké, vzniklé pravděpodobně náhodnou mutací, byly chovatelsky podchyceny, neboť umožňovaly využití při lovu lišek, jezevců a dalších zvířat žijících v úzkých podzemních norách. Skotský teriér v podobě, v jaké ho známe dnes, existuje od 80. let minulého století. Ocas je středně dlouhý, směrem ke špičce se zužující, vysoko nasazený a nesený vzhůru. Srst hrubá, drsná, drátovitá. Zbarvení: černé, pšeničné nebo žíhané. Výška v kohoutku je 25 až 28 cm. Váží v rozmezí 8 - 10 kilogramů.

Klasifikace FCI

Plemeno skotský teriér patří podle FCI do skupiny III. - Teriéři, sekce 2 - Malí teriéři. Oficiální zkratka v České republice je ST. Číslo standardu je 73/10. 08. 1994 Velká Británie.

Historie plemene skotský teriér

Skotský teriér byl vyšlechtěn ve Skotsku pro lov lišek a jezevců. Poprvé byl vystavován v roce 1880 a před tímto datem nebyl prakticky znám, protože oblasti, kde byl chován byly od ostatního světa izolovány, jako např. Skotské ostrovy a vysočiny. Původní skotský teriér byl vyšší a byl podoben irskému teriérovi, zejména tvarem lebky. Ve Skotsku však existuje mnoho plemen teriérů, ale pouze toto dostalo název „skotský" díky šlechtitelům G. Morreauovi a S.E. Shirleyovi, kteří se o jeho zdokonalení zasloužili.

VIDEA plemene skotský teriér

Pro videa s plemenem skotský teriér klikněte ZDE

Základní péče

K jeho zvládnutí je nezbytná velká důslednost, protože skotský teriér bývá tvrdohlavý a nerad se podřizuje. Je nutné říci, že péče o srst u skotského teriéra je nezanedbatelná. Pokud chcete mít psa pěkně v pořádku, zahrnuje péče o srst pravidelné kartáčování a česání, alespoň jednou týdně, ale lépe častěji. Drápky se obrušují samy, avšak u některých jedinců může narůstat dlouhý drápek a stáčet se tak, že zraňuje tlapku. Takový dráp je třeba zkracovat. Není nutné dělat to příliš nakrátko, jde pouze o to, aby nepřerůstal do kůže tlapky. Skotský teriér je jako ostatní teriéři zvíře aktivní. Při nedostatku zábavy se může začít chovat až destruktivně, proto s ním podnikejte vycházky. Není to však pes přizpůsobený na dlouhé trasy, ale dokáže za den ujít i 20 kilometrů. Pokud psa koupeme, nepoužívejme pokud možno žádné šampony, protože ty srst vysušují.

Chovatelské stanice

Iva Němečková | MAJESCO | Velmond
Počet zobrazení: 78 159

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI III: Teriéři
Velikost Malá plemena
Původ plemene Skotsko
Výška v kohoutku 25 – 28 cm
Hmotnost v dospělosti 8 – 10 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina III: Teriéři
Sekce Malí teriéři
Číslo standardu FCI č. 073 (10. 1. 2011) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Skotský teriér doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?