Slezský
norik

Obecné informace

Popis

Slezský norik je chladnokrevný kůň se středně velkým až velkým, mírně protaženým rámcem těla. Hlava je velká, suchá, typická je oválná očnice. Krk je u slezského norika vysoko nasazený, střední až dlouhý, poměrně častý je mírně výrazný kohoutek. Lopatka je dobře úhlovaná, až strmá, což umožňuje široký a prostorný chod. Hrudník je středně hluboký, široký a oválný, jeho délka je střední, bedra jsou dobře vázaná a pevná. Záď je mohutná, oválná a mírně svažitá a štěpená. Fundament je suchý, kostnatý,  klouby a šlachy jsou výrazné. Spěnka je u slezského norika krátká až středně dlouhá. Kopyta jsou pevná a pružná. Nejčastější jsou ryzáci, poměrně často se vyskytují i hnědáci, vzácně pak i vraníci.

Původ a historie

Alpské oblasti Rakouska a Bavorská tvořící území někdejší římské provincie Noricum jsou domovem noriků, koní, kteří jsou pokládáni za vůbec nejčistší následovníky divokého koně západního. Na našem území se chov noriků rozvíjel především na severní Moravě a Slezsku. Importy norických hřebců z Bavorska a Rakouska napomohly ve zdejších specifických přírodních podmínkách utváření místního typu norického koně. Převodným křížením na domácí chladnokrevné klisny v rámci cílevědomé plemenitby a selekce pak vznikla populace chladnokrevných koní adaptovaných na místní podmínky a nesoucí všechny parametry samostatného plemene, slezského norika, konstitučně tvrdého koně, schopného práce v zemědělství, v lese a dalších hospodářských odvětvích.

Do roku 1970 byl slezský norik veden jako samostatné plemeno, v letech 1970 až 1990 byl spolu s českomoravským belgickým koněm označován jako chladnokrevný kůň, od roku 1990 jsou chladnokrevníci rozčleněni do tří populací, českomoravského belgického koně, norika a slezského norika. Plemennou knihu slezského norika vede Asociace chovatelů koní.

Plemenné znaky

Minimální výška v kohoutku 166 cm u hřebců a 165 cm u klisen.

Obvod hrudi je minimálně 187 cm.

Minimální obvod holeně je 23 cm u hřebců a 22 cm u klisen.

Dospívá v pěti letech.

Charakteristika

Slezský norik je pracovní kůň tvrdé konstituce, obecně se dají norici charakterizovat jako méně ušlechtilí, ale za to značně pracovití a nenároční koně. Slezský norik je odolný a dobře krmitelný. Jeho povaha je klidná, je dobře ovladatelný a spolupracující s lidmi. Vydatné a prostorné chody mu umožňují pracovat v i těžkém lesním terénu.

Využití

Slezský norik je využíván především pro práci v těžké zápřeži. Jeho odolnost mu umožňuje pracovat v lese a ve vyšších horských polohách. Jeho klidná povaha se dá využít i při lehčí zápřeži nebo i pro jízdu pod sedlem, především pak v rámci hipoterapie nebo při jezdeckém výcviku.

VIDEA plemene Slezský norik

Pro videa s plemenem Slezský norik klikněte ZDE

Počet zobrazení: 76 604

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Chladnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Slezský norik doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?