Slovenský
čuvač

Obecné informace

Povaha

Slovenský čuvač je velice dobrý společník. Miluje všechny členy rodiny a svou lásku rozděluje mezi všechny členy rodiny stejnou mírou. Hodí se tedy jako rodinný společník, ale především je to hlídací a strážní pes. Je velice inteligentní a samostatný. Slovenský čuvač je ostražitý, bystrý a nebojácný.

Popis

Slovenský čuvač má mohutnou konstrukci. Má velkou hlavu s širokým čelem. Uši má nasazeny v úrovni očí, středně dlouhé, ke konci se zužující. Srst na uších se směrem dolů zkracuje. Nos má černý, oči velké, tmavé, mandlového tvaru s černou linkou a velice dobráckým pohledem. Ocas slovenského čuvače je huňatý, svěšený. Srst je středně dlouhá, huňatá a hustá, splývající v hustých pramenech. Na končetinách a hlavě je krátká a splývající. Barva srsti je čistě bílá. Pes je v kohoutku vysoký 62 až 70 cm, fena 59 až 65 cm. Váha psa se pohybuje v rozmezí 36 až 44 kg, u feny to je 31 až 37 kilogramů.

Klasifikace FCI

Toto plemeno není uznáno v Anglii oficiálním standardem, na Slovensku je číslo standardu 142/04.06., oficiální zkratka v ČR: SC.

Historie plemene slovenský čuvač

Slovenský čuvač byl vyšlechtěn v horských oblastech bývalého Československa. Jako předka čuvače, jak uvádějí některé prameny, můžeme uvést psa pocházejícího z Kavkazu, Pyrenejí a Alp, který byl velmi podoben stavbou těla i zabarvením srsti. Na stráních těchto hor se objevil již před 30000 lety. Konkrétnější stopy slovenského čuvače však byly zaznamenány v horách slovenských a Beskydech. Zde tento pes sloužil jako průvodce, ochránce a hlídač stád ovcí. Vzhledem k jeho samostatnosti a vysoké inteligenci byl používán i jako pes doprovázející tehdejší strážce hranic. Už tehdy se slovenský čuvač (tedy jeho předchůdce, neboť toto plemeno vzniklo až o něco později) začal rozšiřovat do podhorských oblastí. A to díky lázeňským hostům, kteří se při svých vycházkách do hor zastavovali u salaší a kupovali ovčí sýr. Právě tam je okouzlovala nádherná štěňata s hustým bílým kožíškem. Nebylo tedy výjimkou, když si na konci svého pobytu odváželi z lázní i štěňátko čuvače, které od bači zakoupili. Vzhledem ke své výjimečnosti (především dlouhé bílé srsti) pak byli tito psi považováni za luxusní plemeno. Bílé zbarvení srsti je pro pasteveckého psa velice důležité, protože pro jeho dobrou viditelnost v terénu nebyl zaměňován při lovech za lovnou zvěř, byl snadno rozeznán.

VIDEA plemene slovenský čuvač

Pro videa s plemenem slovenský čuvač klikněte ZDE

Základní péče

Srst slovenského čuvače potřebuje pravidelnou údržbu, nikoliv však každodenní. Občas psa pročešeme kartáčem. Pokud je pes v období línání, srst kartáčujeme častěji, abychom odstranili starou odumřelou srst. Protože je to pes pastevecký, potřebuje mnoho volného pohybu a bude nám vděčen za dlouhé procházky. Slovenský čuvač je pes, který nemá rád samotu, proto ho nenechávejte dlouho samotného. Pokud však není možný neustálý kontakt s rodinnými příslušníky, vystačí si i se zvířecími kamarády.

Chovatelské stanice

Bílé království | ORLICKÝ TALISMAN | od Čertova kopýtka | Z MIKULÁŠA | FROM SHEEP RANGE | z Rynku chotouchovského | CHS z Rodu Elfů
Počet zobrazení: 186 451

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Velká plemena
Původ plemene Slovensko
Výška v kohoutku 59 – 70 cm
Hmotnost v dospělosti 31 – 44 kg
Věk 11 - 12 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 142 (4. 6. 1996) D

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 2 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • Učenlivý,poslušný nebojí se ničeho a nikoho,výborný hlídač.
  • Štěká na všechno co se v jeho blízkosti ocitne.
  • ježek, kočka,nové věci.

Rodinu má zevšeho nejradši.

simca
25. 7. 2018
  • - Štěká na vše, co je pro něj nové a nezná to. Nepovažuji to za špatnou vlastnot. Vždy Vás upozorní, když je někde něco co být nemá nebo někde někdo a podobně
  • - rychle učenlivý, poslušný, milující svoji rodinu, aktivní, miluje děti, hodně dobře hlídá, vyžaduje pozornost a je rád s rodinou, rád výletuje - dobrý parťák pro každodenní činnosti a výlety, ničeho se nebojí, má svou hlavu a přemýšlí sám za sebe
  • - Čuvač je svéhlavé plemeno, pokud ho někdo nedokáže ovládnout, vychovat vyroste z něj pravý opak a vše dobré se obrátí ve zlé.

Čuvač je miláček rodiny, výborně si jí střeží, tráví s rodinou maximální čas kdekoliv a kdykoliv. Moc rád se mazlí, rozdává spravedlivě lásku mezi všechny členy rodiny. Pokud hledáte kamaráda do deště, ta je to právě Slovenský čuvač! :)

ISO
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Slovenský čuvač doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?