Slovenský
hrubosrstý
ohař

Slovenský hrubosrstý stavač

Obecné informace

Povaha

Povaha předurčuje tohoto ohaře k využití v lovecké kynologii i v dnešní době. Myslivci ho stále vyhledávají pro jeho všestrannost. Velkou výhodou je značná inteligence a ochota učit se. Případného zájemce jistě velice potěší i snadná cvičitelnost a poslušnost. Slovenský hrubosrstý ohař je velmi temperamentní, takže je skutečně radost s ním pracovat. Při využití v myslivecké kynologii se cení především jeho vyrovnaná povaha, vrozená ostrost na škodnou a výrazná všestrannost. Hodí se jak pro  práci v lese a na poli tak i na vodě.

Popis

 Slovenský hrubosrstý ohař je středně velký až velký pes, obdélníkového tělesného rámce. Poměr délky těla a kohoutkové výšky by měl být 10:9  a u fen může být až 10:8. Srst by měla být tvrdá a hustá. Na uchu by srst měla být měkká a krátká a na spodní straně mordy by měla tvořit vous. Typickou barvou srsti je šedá. Na menších částech těla se můžou vyskytovat i  bílé skvrny nebo „stříkání" - takového jedince nazýváme bělouš. Vždy by měl být kladen důraz na loveckou využitelnost plemene (odpovídá tomu i typ srsti, který mu umožňuje pracovat téměř v jakémkoliv počasí). A proto je důležité zachování jeho atletické stavby těla. Pes by měl být dobře osvalený a měl by překypovat silou a vytrvalostí. Kohoutková výška u psů  je 62-68 cm a u fen 57-64 cm. Hmotnost se nejčastěji pohybuje mezi 25 a 35 kg.

Klasifikace FCI

Tento ohař je řazen do FCI skupiny 7, tedy mezi ohaře. Konkrétně je to sekce 1 - kontinentální ohaři. Přijetí mezi uznaná plemena proběhlo 6. 6. 1983 v Madridu na zasedání uznávací komise FCI. Toto plemeno má povinnost složení zkoušky z výkonu (pokud ho chceme zařadit do chovu, tak musí mít pes složenou loveckou zkoušku - Českomoravská kynologická jednota).

Historie plemene slovenský hrubosrstý ohař

Slovenský hrubosrstý ohař vznikl (ostatně jak napovídá i jeho název) na území dnešního Slovenska.  V chovu českých fousků a výmarských ohařů se občas vyskytli jedinci hrubosrstí, s šedým zbarvením. Takovéto zvíře bylo považováno za nestandardní. Slovenským chovatelům se ale zalíbili. A ve 40. letech 20. století začali se systematickým vyhledáváním takovýchto psů a s jejich vzájemným křížením. Chovu tohoto nového plemene se intenzivně věnoval slovenský kynolog pan Koloman Slimák. Při vývoji nového plemene se uplatnila původní plemena - výmarský ohař a český fousek a přikřížen byl i německý krátkosrstý ohař.

Základní péče

Výhodou Slovenského hrubosrstého ohaře je jeho naprostá nenáročnost v péči o srst. Celoroční držení venku mu nečiní žádné problémy. V takovém případě je ale nutností dostatečný čas, věnovaný tomuto velmi kontaktnímu psu. Vzhledem k jeho temperamentu vyžaduje poměrně hodně pohybu a aktivit ve společnosti svého páníčka.

Chovatelské stanice

Ja-Sta Czech
Počet zobrazení: 46 961

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VII: Ohaři
Velikost Velká plemena
Původ plemene Slovensko
Výška v kohoutku 57 – 68 cm
Hmotnost v dospělosti 25 - 35 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí jakékoliv
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VII: Ohaři
Sekce Kontinentální ohaři
Číslo standardu FCI č. 320 (6. 1. 1995)

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Slovenský hrubosrstý ohař doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?