Slovenský
teplokrevník

Obecné informace

Popis

Slovenský teplokrevník je moderní, mnohostranný kůň. Má střední tělesnou stavbu, trup je mohutně stavěný s obdélníkovým rámcem. Má ušlechtilou hlavu s rovným nebo mírně štičím profilem. Krk slovenského teplokrevníka je štíhlý, ušlechtilý, široce nasazený na trup. Má výrazný kohoutek, přecházející ve výborně utvářený trup, široký rovný hřbet, který je delší. Hrudník je dostatečně hluboký. Široká záď je dobře osvalená, kříž je rovný a bedra jsou dobře vázaná. Osvalení bérce je mohutné, zůstává v souladu s celkovým vzhledem. Toto plemeno má hodně robustní trup a velmi kvalitní končetiny. Fundament nohou je silný, korektní, hlezna jsou dobře utvářená. Kopyta jsou pěkně tvarovaná, pevná. Svou velikostí se však zdají poněkud malá v poměru k velmi statnému tělu.

Původ a historie

Všichni teplokrevníci pocházející z bývalého Československa jsou plemena, která vznikla v době Rakouska-Uherska. Na vývoji tohoto plemene se podílelo mnoho vlivů (český, maďarský, rakouský, ale i polský). Základem však zůstává vliv uherských plemen. Slovenský teplokrevník z Topoĺčianek je založen především na plemenech Nonius, ale měl zde také vliv kmen Przedswit, Gidran a Furioso.

Původně se v chovu západoevropská plemena skoro vůbec nepoužívala. K přílivu krve trakénských a hannoverských koní došlo až v nedávné době.

Na Slovensku byl chován slovenský teplokrevník ve třech výkonnostních typech (těžkém, lehkém a středním).

Dnes se na Slovensku chovají koně kmene Nonius mohutného a kostnatého typu s všestrannou užitkovostí. Od roku 1995 je toto plemeno chováno na základě oprávnění k vedení plemenné knihy, které bylo vydáno Ministerstvem zemědělství ČR dne 13. 10. 1995. V České republice je vedena plemenná kniha slovenského teplokrevníka. V roce 2004 zde bylo zaregistrováno 55 plemenných hřebců a až 900 klisen.

Charakteristika

Slovenský teplokrevník vyniká jezdeckými vlastnostmi a má dobré, energické chody. Slovenský a český teplokrevník nezapřou svůj smíšený původ. Obě plemena jsou stále na programu šlechtitelů. Představitelé slovenského teplokrevníka jsou pevní s dobrou tělesnou konstrukcí. Mají mnoho znaků připomínající kočárové předky ovšem s proměnlivou mechanikou pohybu. Slovenský teplokrevník se zpravidla dožívá vysokého věku. Mezi jeho dobré vlastnosti patří to, že se těší dobrému zdraví, je vytrvalý, navíc také skromný a nenáročný s velmi dobráckou povahou. Je ovšem živější než český teplokrevník a často mívá až ohnivý temperament. Ale i přesto je velmi dobře ovladatelný.

Nejčastějším zbarvením tohoto plemene je ryzák a hnědák.

Plemenné znaky

Výška v kohoutku slovenského teplokrevníka je 163 až 170 cm.

Využití

Slovenský teplokrevník je všestranně využívaným koněm. Pro své energické chody slouží i jako lehký kočárový kůň, lehká tělesná stavba ve spojení s vysokou výkonností a živějším temperamentem přináší vynikající jezdecké vlastnosti s vysokým skokovým potenciálem. Nezřídka je také využíván pro rekreační ježdění. Jeho majitel by měl být již zdatnějším jezdcem a počítat s živým temperamentem slovenského teplokrevníka.

VIDEA plemene Slovenský teplokrevník

Pro videa s plemenem Slovenský teplokrevník klikněte ZDE

Počet zobrazení: 34 503

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 2 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • - dobrá povaha
 • - chuť do práce
 • - pěkná stavba těla a pěkné chody
 • - vytrvalost
 • - mnohostraně využitelný koník :-
 • ..parkur, drezura, military,...
 • - krásná zbarvení
 • co jsem zatím viděla, tak opravdu netradiční zbarvení..
 • - dobré zdraví- musím uznat, že i přesto, že jsme kobylku dovezli v hrozném stavu- podvyživenou, zanedbanou.. od té doby co jsme ji dali do ,,pucu,, nebyl problém :-
 • - velmi temperamentní
 • pro někoho může být spíš kladné
 • :-
 • -,,nepodříditelnost,,- nevím jak to napsat...možná jde jen o povahu mé kobylky!!!, ale občas si dovolí i na vůdčího koně ve stádě a někdy i na člověka, což beru jako velké mínus..ale jak jsem psala.. možná jen u nás ;-
 • - nevhodný pro začátečníka
 • což jsme v mém případě krapet podcenili

Vše jsem hodnotila podle mojí kobylky. Jde o 6 letou klisnu, kterou jsme koupili před rokem ve špatném stavu-jak jsem psala nahoře. Je zbarvení šimla, s PP po hřebci Corrado II.. Dříve byla využívána krátce v parkuru- má proto velké předpoklady. Povahou je i přes minulost dobrák, ale občas je to dílo. :D ..myslím tím temperament- vyhazování, vzpínání, šílený blbosti ve výběhu, že mám občas i strach o zdraví koní kolem i její.. :D určitě bych nedoporučovala začátečníkům, sama jsem jezdila jen pár let a přiznávám, že mám občas co dělat ( ale jak říkám- možná jen moje zkušenost..) Opět upozorňuji, že veškeré napsané věci jsou jen a jen moje názory a zkušenosti. Každý koník je jiný a navíc náš Safožroutek vyrůstal ,,jako kůl v plotě,, a postrádá základní návyky, což se snažíme dohnat. :-) Myslím si, že slovenský teplokrevník se hodí pro člověka, který už ví, co od koně chce. Pro jejich velmi dobré skokové původy se určitě bude hodit pro jezdce, který se chce věnovat parkuru. Věřím ale, že pro dobráckou povahu a vytrvalost se stane i dobrým parťákem na dlouhé pohodové vyjíždky :-) Pokud budete mít nějákou otázku určitě neváhejte napsat .. :-)

Kenny
25. 7. 2018
 • klidný
 • učenlivý
 • když se k němu slušně chováte tak žádné zápory nebude mít

Mám milou téměř pětiletou kobylku CS jako rekreačního koníka, povozí i začátečníka, nijak zákeřný kůň. Je to asi jako u ČT, každý koník trochu jiný

Uživatel52823
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Slovenský teplokrevník doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?