Sokoke

Obecné informace

Povaha

Sokoke je velmi hravá a energická, je přátelská. Má ráda jak společnost lidí, tak i společnost ostatních zvířat, obzvláště koček stejného plemene. I když ji řadíme původem mezi kočky divoké, jako kočky džungle, dokonale se již přizpůsobily domácímu prostředí. Dobře snáší vodu a rády se koupou, umí plavat. Je to inteligentní, hrdá a komunikativní kočka, která je svému pánovi dokonale věrná, je mu příjemným společníkem a dokáže vycítit jeho náladu. Na svého pána bývají dost vázány. Je velmi učenlivá.

Popis

Toto africké plemeno je řazeno mezi krátkosrsté kočky, připomínající geparda. Tělo dorůstá do malé až střední velikosti, je dobře osvalené. Srst je hustá v hnědém odstínu s výraznou kresbou v barvě černé. Často se plete s klasickou evropskou kočkou - mourkem. Kočka Sokoke celkově působí velmi hrdě a honosně.

Původ a historie plemene

Kočky Sokoke pocházejí z Keni, byly objeveny v roce 1978 v největším lese na pobřeží s názvem Arabuko - Sokoke. Odtud také název tohoto plemene. Původní název byl však Khadzonzos, v řeči domorodého obyvatelstva to znamená „jako kůra stromů". Název si kočka vysloužila od svého zbarvení srsti a mramorového vzoru. Plemeno bylo poprvé představeno v roce 1984 v Kodani, odtud se dále rozšířilo do jiných zemí. První výstavu kočky absolvovaly v roce 1992 v Dánsku a oficiálně bylo uznáno FIFe v roce 1993 s názvem Sokoke.

Standard plemene

Hlava: poměrně malá vůči tělu, klínovitá, nos středně dlouhý a rovný. Brada silná a široká v linii se špičkou nosu.

Uši: středně velké a široké na základně, špičky jsou mírně zakulaceny. Stojí vysoko na hlavě a tím dodávají kočce ostražitý výraz.

Oči: jsou mírně mandlové, posazené daleko od sebe, barvy jantarové až světle zelené. Jsou výrazně orámovány černou linkou.

Tělo: středně dlouhé, svalnaté, kostra a hrudník jsou dobře vyvinuty. Kočka působí velmi elegantně.

Nohy: dlouhé, dobře osvalené, zadní nohy jsou delší než přední. Tlapky jsou oválné, polštářky tlapek jsou černé nebo černohnědé.

Srst: krátká, lesklá, s malou nebo vůbec žádnou podsadou. Srst má výraznou kresbu, která má zlato až zlatohnědý podklad, někdy bývá i šedý. Samotná kresba je černá nebo tmavohnědá, mramorová s tečkami. Je žádoucí, aby proužky byly souměrné, na hlavě by měly být dva výrazné pruhy po okrajích a dva méně výrazné uprostřed. Jiné zabarvení je nežádoucí.

Ocas: středně dlouhý, široký na základně

Vady: příliš orientální vzhled hlavy, příliš osvalené a mohutné tělo. Někdy se rodí koťata se sněžnou barvou a modrýma očima - toto zbarvení nebylo uznáno.

Poznámka

Protože se jedná o poměrně vzácné plemeno, chovem by se měl zabývat pouze ten chovatel, který bude dbát o udržení chovu tohoto plemene a o důsledné plánování dalšího pokolení této kočky.

Orientační cena: cca 50.000,- Kč (Uvedená cena je obvyklá, špičkové výstavní kočky ale mohou stát daleko víc.)

VIDEA plemene Sokoke

Pro videa s plemenem Sokoke klikněte ZDE

Základní péče

Nevyžaduje zvláštní péči. Srst kartáčujeme jednou týdně, pro docílení lesku srst přetřeme semišem. Koupeme před výstavou, drábky zastřihujeme dobrými kleštičkami. Uši čistíme přípravkem k tomu určenému. Kočka Sokoke má ráda teplo. Při krmení kvalitním krmivem a dávání naší lásky docílíme úspěšného chovu.

Počet zobrazení: 40 794

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FIFe Krátkosrsté & somálské kočky
Aktivita Aktivní plemeno
Údržba srsti Malá
None Sleva 50 %

Čím mě krmit?

Nakupte výhodně právě teď
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Sokoke doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?