Sorraia

Obecné informace

Popis

Iberský poloostrov (a s ním spojené státy Španělsko a Portugalsko) je známý svými ušlechtilými koňmi - andalusany, lusitany a dalšími. Dokážete si však představit byť jediné plemeno poníka pocházejícího z této oblasti? Vydejme se spolu do evropských subtropů a poznejme spolu milé čtyřnohé stvoření, které si jistě získá vaši přízeň.

I přes kolikeré chovatelské snahy a pokusy si Sorraia zachoval své charakteristické rysy zděděné po divokých předcích. Ještě před padesáti lety se poníci velice podobali evropským tarpanům - vzrůstem i barvou srsti.

Lopatka ponyho je strmější než u prošlechtěných plemen, těžká hlava s dlouhýma ušima má nádech klabonosu. Nízko nasazený ocas a hříva neoplývají nijak závratným množstvím žíní. Charakteristický je i rovný hřbet, tělo obdélníkového rámce nesou silné nohy, spolehlivé a jisté v kroku.

Sorraia, dorůstající výšky mezi sto dvaceti a sto třiceti centimetry, je na chov velmi nenáročný a skromný. Díky méně příznivým podmínkám Iberského poloostrova tento poník dokáže vydržet na chudé pastvě či s minimálními dávkami krmení.

Jak už je výše zmíněno, velmi typické je i zbarvení plemene - nejčastěji jde totiž o plaváky, někdy i o takzvanou „myší šeď". Ocas i hříva bývají tmavé, je tomu tak i u špiček uší. U těchto poníků se dosud zachovaly i typické prvky zbarvení zděděné po primitivních předcích, jako je například zebrování na nohách či úhoří pruh na hřbetě, vedoucí od kohoutku až ke kořeni ocasu.

Původ a historie 

Původní domovina skromného ponyho se rozprostírá mezi říčkami Sor a Raia, které protékají Španělskem a v Portugalsku se spojují v řeku zvanou Sorraia. Tato oblast neoplývá nijak zvlášť příznivými podmínkami, i přesto se však tomuto koníkovi dařilo a stal se odolným vůči chladu i extrémnímu horku.

Sorraia je přímým potomkem původních iberských primitivních koní. Pravděpodobně patřil k prvním evropským domestikovaným koním. Ve svých kořenech nese prvky jak tarpana, tak asijského kertaga, dalším důležitým faktorem formování plemene se však staly i přírodní podmínky Iberského poloostrova. Nesmíme také opomenout vliv koní ze severní Afriky.

Pony Sorraia se stal výchozím bodem k chovu dalších mnohem ušlechtilejších španělských plemen, jako je například lusitano, andalusan či Alter-real.

Využití

Odnepaměti se Sorraia využíval jako nezanedbatelný a nenahraditelný pomocník v zemědělství a bylo tomu tak po dlouhá léta až do počátků mechanizace. Ta pro ponyho znamenala téměř nenávratné vymizení. Zkáze plemene se však na poslední chvíli postavil čelem doktor Ruy d´Andre a jeho syn Fernando, kteří založili malé stádečko chované v přirozeném prostředí koníků. Díky jejich práci se pony postavil na nohy a začal se opět šířit po Španělsku.

Z iberské oblasti pochází také takzvaný Garrano - jeho domovinou jsou údolí Minho a Trás-os-Montés v Portugalsku. I on si stejně jako Soraia uchoval svou otužilost a sílu, vzhled se však od původního rázu velice změnil díky častému přílivu arabské krve.

VIDEA plemene Sorraia

Pro videa s plemenem Sorraia klikněte ZDE

Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Diskuze Vstoupit do diskuze

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Odborná poradna

Řešíte zdravotní či výchovný problém? Napište nám
V pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin. Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Dnes jsme pro vás vybrali

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.