Suffolk

Suffolk punch

Obecné informace

Popis

Suffolk, kterému se také jinak říká „suffolk punch" („zavalitý krátkonohý kůň"), pochází z jihozápadní Anglie, konkrétně z hrabství Norfolk, Essex a také, jak již jeho pojmenování napovídá, z hrabství Suffolk.

Suffolk je koník robustní, s pevnou tělesnou konstitucí a krátkými nohami. Má menší ušlechtilou hlavu a drobnější pohyblivé uši, krk je, stejně jako nohy, kratší, avšak široký a silný. Prsa jsou svalnatá, stejně jako velké ploché plece. Ty by se symbolicky mohly označit za jakési „centrum" síly a vytrvalosti. Však nesmí se zapomenout na silné nohy s kvalitními širokými kopyty. V rámci dobrého přizpůsobení zdejšímu terénu, koník nemá rousy. Krátký široký trup, malý kohoutek, mohutná záď.

V současnosti je suffolkský kůň o něco vyšší než jeho předkové - okolo 170 až 180 centimetrů v kohoutku; váha se pohybuje okolo jedné tuny.

Perfektní tahoun, který zvládá i ty nejtěžší práce a je velice skromný. Ocas se mu dle tradice zaplétá, aby se při práci nezamotal.

Barva je ryzá, bílé odznaky jsou spíše vzácností a mohou být jen malé.

Původ a historie

Toto chladnokrevné plemeno je považováno za jedno z nejstarších ve Velké Británii, první doklady o jeho existenci máme již z 16. století, konkrétně z díla W. Camdena (1586), ve kterém se nachází zmínka o suffolkském koni. Ti byli popisováni jako zavalití a silní.

Co vlastně suffolkovi dalo vzniknout? Říká se, že před několika staletími zdejší angličtí farmáři začali nutně potřebovat koně, kteří by byli nejen silnými tahouny, ale byli by i odolní vůči zdejšímu podnebí a obtížnému terénu. Jakýmsi bonusem jim bylo, že vykřížili plemeno nejen takto houževnaté, ale i plemeno, které bylo ekonomicky výhodné - nejen svým rychlým dospíváním, ale i dlouhou životností, a ještě navrch toho všeho, mu stačila polovina jídla než jiným koním stejné tělesné konstituce.

V roce 1877 vznikla Suffolk Horse Society, která oficiálně uznala celkem sedm různých odstínů ryzé (jediné zbarvení suffolka) - nejčastější je do červena. Jeden z jejích členů se zasloužil o vytvoření plemenné knihy - The Suffolk Horse History and StudBook (Historie suffolkského koně a plemenná kniha). Ta byla zveřejněna roku 1880 a její obsah vycházel ze starších pramenů, které byly pečlivě sesbírány, utříděny a kompletně zpracovány. Tato plemenná kniha je považována za skvěle propracované dílo, které obsahuje nejen historii plemene a údaje o hrabství, ale i seznamy jednotlivých chovných koní (hřebci i klisny) a taktéž podrobný seznam vítězů od první poloviny 19. století - tato práce je dodnes oficiálně uznávána.

Od druhé poloviny 19. století byl suffolkský kůň vyvážen do celého světa - Kanady, USA, atd. Od počátku 20. století byl pak exportován ve větším množství i do Španělska, Francie, střední Evropy, Ruska, či do některých afrických oblastí. V dnešní době je vyvážen i do Pákistánu.

Do světových válek byl suffolk hojně využíván k rozličným tahounským pracím, avšak po druhé světové válce, v rámci značně pokročilého technického rozvoje, se začalo od používání tažných koní upouštět a ti byli nahrazováni mnohdy levnější, ale hlavně výkonnější technikou.

V 60. letech 20. století byl zaznamenán značný pokles registrovaných suffolkských koní, kterým začalo hrozit vyhynutí. Tomu se však podařilo zabránit a jejich počet začal opět nepatrně vzrůstat. Přesto je jejich chov považován za jakousi vzácnost. V dnešní době se v USA nachází okolo 1000 kusů suffolků a v Anglii něco málo přes 150. V roce 2007 bylo zaznamenáno narození 38 čistokrevných hříbat a v roce 2008 do této doby hříbat 33.

Charakteristika

Koník je to velice příjemný, učenlivý a inteligentní. Vyznačuje se svou ekonomickou výhodností, která se vztahuje k jeho dlouhé životnosti a skromnosti - ač je to skutečný obr, není třeba jej příliš živit jako jiná jemu podobná plemena, postačí mu pouze jedenkrát denně (běžné je dvakrát denně).

Využití

Suffolk byl užíván k těžkému tahu na anglickém venkově. Zdejší farmáři si je pořizovali hlavně pro obdělávání v obtížném terénu. Později byli také využíváni k tahu ve velkých městech, kde byli oceňováni hlavně pro svou neobyčejnou sílu. Takto sloužili až do první poloviny 20. století, kdy jejich sílu nahradila o dost výkonnější moderní technika. Užívalo se jich i k válečným účelům, či k tahu rozmanitých vozů. V dnešní době se také kříží s jinými plemeny s cílem získat těžkého sportovního koně.

VIDEA plemene Suffolk

Pro videa s plemenem Suffolk klikněte ZDE

Počet zobrazení: 17 901

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Chladnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Suffolk doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?