Švédský
laponský
pes

Švédský laphund, Svensk Lapphund

Obecné informace

Povaha

Švédký laphund je veselý a energický pes. Byť se jedná o původně ovčácké a venkovní plemeno, velmi rychle se adaptoval a je z něj výborný domácí mazlíček. Je velmi pracovitý a chápavý. Snadno se učí, proto se hodí k cvičení poslušnosti nebo jako ovčácký pes. Švédský laphund je i výborným hlídačem, za soby byl ochoten položit život, natož za svého pána, kterému je velmi oddaným společníkem. Tito psi jsou i velmi sebevědomí a odhodlaní, a proto potřebují důslednou výchovu. K lidem i zvířatům se chovají přátelsky. Děti milují a jsou jim dobrými kamarády i ochránci.

Popis

Švédský laponský pes dorůstá výšky 43- 48 cm a dosahuje váhy okolo 20 kg. Hlava je klínovitého tvaru s výrazným úzkým a špičatým čenichem. Uši jsou nošeny vztyčeně,  mají trojúhelníkový tvar, jsou dobře osrstěné, a to i zevnitř. Oči jsou posazeny šikmo, barvy jsou tmavé a mají madlový tvar. Nosní houba je černá. Tělo je dobře stavěné a osvalené a  delší než je výška psa. Končetiny jsou krátké a dobře osvalené, tlapky má kočičího tvaru a jsou kompaktní. Ocas je nasazen nízko a je stočený na záda. Typická je velmi bohatá srst. Má velmi hustou podsadu a odstává od těla, nejdelší je na krku a na ocasu. Zbarvení srsti je černé, někdy s mírným bronzovým nádechem. Občas se vyskytují bílé odznaky.

Klasifikace FCI

Skupiny V. - Špicové a primitivní plemena, sekce 3 - Severští pastevečtí a ovčáčtí psi

Historie plememe švédský laphund

Toto plemeno má svůj původ v pracovních psech Laponců. Ti si je přivedli nejspíše ze Sibiře. Švédští a finští chovatelé se na počátku 20. století rozhodli, že budou tyto psy chovat čistokrevně. Tito chovatelé proto od Laponců odkupuvali jejich pracovní psy, kteří jim pomáhali například se stády sobů. Počátkem 40. let však zjistili, že finská a švédská představa o tomto psu je rozdílná, a proto plemeno původně nazvané laponský pes, se rozdělilo do dvou větví, na švédského laponského psa (švédský laphund) a na finského laponského psa (lapinkoira). Později byl ještě z finského laponského psa vydělen laponský ovčák (lapinporokoira). Standard švédského laphunda byl sepsán roku 1944. Zakládajícími psy byli psi Roy aus Forserum, Musti a feny Ulla aus Hedemora a Tjappa. Na jihu a severu Švédska je chov rozdílný a to především po stránce využití. Na jihu se zaměřují především na chov rodinných psů s veselou a nekofliktní povahou a naopak na severu se snaží chovat pracovní psy. Nejvíce jsou tato plemena rozšířena v severských zemích a převážně ve Finsku. Býval a jistě ještě je stále pracovním psem a používá se k hlídání stád sobů, ale také k tažení saní.

VIDEA plemene švédský laphund

Pro videa s plemenem švédský laphund klikněte ZDE

Základní péče

Švédský laphund nepotřebuje speciální péči o srst. Stačí občas pořádně vykartáčovat, neboť jeho hustá srst má samočistící schopnostPsi mají rádi pohyb a hry. Proto jsou vhodné delší procházky nebo  zahrada, kde se mohou vyřádit. Venku mohou pobývat i celoročně, ale stejně dobře jim bude i v bytě, musí mít však zajištěn dostatečný pohyb. Jsou to vhodní ovčáčtí psi, ale více se využívají jako rodinný společník. Hodí se i pro nejrůznější psí sporty - například agility, kde se výborně uplatní jejich mrštnost a energičnost.

Počet zobrazení: 45 979

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Velikost Střední plemena
Původ plemene Švédsko
Výška v kohoutku 43 - 48 cm
Hmotnost v dospělosti 19 - 21 kg
Věk 11 - 12 let
Délka srsti střední
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

4h

Klasifikace FCI

Skupina V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Sekce Severští hlídací a ovčáčtí psi
Číslo standardu FCI č. 135 (22. 2. 2012) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Švédský laphund doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?