Švédský
losí pes

Jämthund

Obecné informace

Povaha

Švédský losí pes je milý, odvážný a energií překypující pes. Svému pánovi je oddaným společníkem. Je to velmi inteligentní a pracovité plemeno. Má silně vyvinutý lovecký instinkt a samozřejmě také čich. Hrozí-li nebezpečí, štěká, ale není to vyloženě obranářský pes. Přesto je dobrým hlídačem. K cizím lidem se chová rezervovaně, ale ne však nepřátelsky. S dětmi vychází dobře. S ostatními psy nemá většinou žádný problém. Na ostatní zvířata si musí zvyknout jako štěně. Cení si přítomnosti své rodiny a cítí se dobře v její přítomnosti.

Popis

Švédský losí pes dorůstá výšky 58 - 64 cm a dosahuje váhy okolo 30 kg. Průměrná délka života je 12 - 13 let. Hlava se směrem k čenichu postupně zužuje a má trojúhelníkový tvar. Kornoutovité uši jsou vztyčené a posazené poměrně blízko u sebe. Oči jsou malé a mají velmi živý výraz, barvy jsou tmavé. Skus je nůžkový. Tělo je čtvercového charakteru. Hřbet je dlouhý, rovný a svalnatý s postupně se svažující zádí. Ocas je vysoko nasazený a stočený. Srst je krátká, hustá, rovná a odolná vůči počasí. Barva se pohybuje v odstínech šedé se světlejšími smetanovými znaky.

Klasifikace FCI

Švédský losí pes patří podle standardu FCI do skupiny 5 - špicové a primitivní plemena, sekce 2 - severští lovečtí psi s pracovní zkouškou.

Historie plemene švédský losí pes

Švédský losí pes vznikl v 19. století, ale kdysi mělo téměř každé švédské údolí svoji vlastní variantu tohoto psa. Až později byla oficiálně uznána varianta z jämtslandského kraje a dnes je švédským národním plemenem. Standard byl uznán roku 1946. Dříve tohoto psa pravděpodobně používali k lovu medvědů, poté k lovu vlků a losů. Také se používají jako ovčáci, hlídači a také se zapřahují do saní. Tito psi slouží rovněž ve švédské armádě. Stále častěji jsou vidět i mimo zemi svého původu například v Nizozemí, USA nebo ve Velké Británii.

VIDEA plemene švédský losí pes

Pro videa s plemenem švédský losí pes klikněte ZDE

Základní péče

Srst švédského losího psa není příliš náročná na údržbu. V období línání je třeba odumřelou srst vyčesat kovovým hřebenem. Mimo období línání stačí jednou za týden důkladněji vykartáčovat. Podobně jako většina severských psů nemá typický psí pach. Srst je také odolná vůči vodě a nečistotě. Švédský losí pes se velmi rychle učí a jeho výchova není náročná. Je třeba však přistupovat důsledně, ale ne tvrdě. I když je to dnes spíše společenské plemeno je třeba mu dopřát velké množství pohybu, aby tak vybil svou energii. Vhodnou aktivitou je například běh vedle kola. V přírodě hrozí, že zavětří a převládne jeho lovecká vášeň, proto byste jej měli pouštět na volno, pokud zvládá povel ke mně.

Počet zobrazení: 65 818

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Velikost Velká plemena
Původ plemene Švédsko
Výška v kohoutku 52 - 65 cm
Hmotnost v dospělosti 23 - 30 kg
Věk 12 - 13 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Sekce Severští lovečtí psi
Číslo standardu FCI č. 042 (5. 5. 2003) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Švédský losí pes doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?