Švédský
teplokrevník

Obecné informace

Popis

Mnoho lidí sní o cestě do Skandinávie, je mezi nimi i řada milovníků koní. Pokud mezi ně patříte také, vězte, že kromě obdivování divukrásné přírody můžete poznat i velmi kvalitní koňské plemeno - švédského teplokrevníka. Myslím, že tento kůň může s klidem konkurovat sportovním jezdeckým koním původem z Německa.

Pravý švédský teplokrevník je dobrým příkladem kvalitního jezdeckého koně. Hlava má široké čelo, na něž jsou nasazené krátké uši. Oči zobrazují inteligenci, krk je dobře nasazený. Postava je celkově souměrná. Nohy mají kratší délku, nepostrádají sílu. Lehkost a přímost charakterizuje výborný chod. Záď správného švédského teplokrevníka je dobře osvalená, nasedá na ni pěkně nesený ocas.

Plemeno se vyznačuje vysokou učenlivostí, inteligencí, aktivitou. Jedná se o zdravého, ovladatelného a velmi všestranného koně, který se vyváží do Evropy i USA.

Původ a historie

Kořeny švédského teplokrevníka musíme hledat v sedmnáctém století. V zemi bylo zapotřebí kvalitních jezdeckých koní určených pro armádu - myšlenka vlastního chovu vyvstala. Do Švédska se začali dovážet lichokopytníci turečtí, španělští, ruští, maďarští, němečtí, dále pak francouzští, angličtí a dánští. Centrem formování nového plemene se stal královský hřebčín ve Stromsholmu (založený roku 1621). V prvopočátcích však šlo pouze o hřebčinec, odkud byli samci posíláni do druhého centra začínajícího chovu - do Flyinge - nebo připouštěcích stanic po celé zemi.

Jak je z výčtu zakládajících plemen asi patrné, křížení bylo velmi složité a od výsledků se nedala očekávat jednoznačnost znaků. I tak se však hříbatům dostávala aktivity a síly. Potomstvo bylo následně kříženo s místními neušlechtilými klisnami.

Devatenácté a dvacáté století bylo ve znamení zušlechťování. Ke zdokonalení znaků plemene napomáhali arabové, angličtí plnokrevníci a němečtí koně hannoverští a trakéni. Šlo především o léta 1920 a 1930. V chovu totiž působili tři hannoveráni vysokých kvalit - Schwabliso, Tribun a Hamlet - společně s plnokrevným Hampelmannem. Po roce 1945 jejich roli převzali trakéni Heristal (potomek vynikajícího dostihového hřebce Hyperiona), Heinfried, Anno a Polarstern.

Využití

Jak je výše uvedeno, švédský teplokrevník je velmi všestranný. Své uplatnění nachází jak v drezúře, tak na skokových závodech. Výjimkou není ani účast na vozatajských soutěžích.

Doklad o tom, že švédský teplokrevník je schopen dosáhnout i těch nejvyšších soutěžních tříd, nám může poskytnout například jeho účast na olympijských hrách. Na OH v Mnichově v roce 1972 kůň Piaff v soutěži jednotlivců získal zlatou medaili (v sedle tehdy byla německá jezdkyně Liselott Linsenhoffová).  Nejde však jen o vítěze. Skvělý byl i Piaffův otec Gaspan na OH v Římě v roce 1960. Zde na nejvyšších pozicích zabodoval opět švédský kůň - stříbrnou medaili utržil Wald v sedle se Švýcarem Gustavem Fischerem. Fischerův krajan Henn Chammartin zase z Tokia (1964) přivezl zlato. Na jeho úspěchu se podílel švédský teplokrevník Woermann.

VIDEA plemene Švédský teplokrevník

Pro videa s plemenem Švédský teplokrevník klikněte ZDE

Koně podle typu Teplokrevníci
None

Čím mě krmit?

Nakupte právě teď ve výhodné akci
Přejít do e-shopu

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Švédský teplokrevník doporučujeme

Diskuze Vstoupit do diskuze

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení a Váš pes by mohl trpět, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.