Tarpan

Obecné informace

Popis

Tarpan (lat. Equus caballus), dnes již vyhynulý divoký kůň, který se až do 19. století proháněl v hojném počtu po stepích a lesích Evropy. Lidé je lovili pro maso a vybíjeli kvůli ochraně úrody, dokud se jim to nepovedlo úplně. Proto se bohužel i tarpani zařadili mezi živočišné druhy, které už nikdy v původní formě nespatříme. Jejich krev však i nyní koluje v žilách současných koní, a to arabů, anglických plnokrevníků, hannoverských koní, bezpochyby i našich starokladrubáků.

Popsat tarpana lze na základně několika dochovaných fotografií a neúplných kosterních zůstatků, avšak ne zcela přesně.

Jemně stavěná těla tarpanů dosahovala výšky 130 - 135 cm,  jejich zabarvení lze označit jako šedé, myší se světlejším okolím huby a spodkem těla. Na hřbetě úhoří pruh, na končetinách zebrování, ocas a krátká stojatá hříva černé barvy, vysoká a úzká kopyta. Hlava v obličejové části krátká, čelo ploché, poměrně vysoko nasazený přímý, úzký krk.

Původ a historie

Většina lidí si při zmínce o divokých koních vybaví stáda amerických mustangů. Nejspíš to bude tím, že nám je poměrně často připomínají reklamy či filmy. Málokdo ale ví, že tentýž romantický obraz si lze spojit i s našimi evropskými tarpany.

Záznamy o tarpanech lesních a stepních existují již z 1. století n. l., kdy římský spisovatel Plinius potvrzuje jejich existenci a výskyt na levém břehu řeky Dunaje. Později, konkrétně v 8. století, putoval papežský legát Bonifác za germánskými kmeny s cílem obrátit je na křesťanskou víru, cestou ho však překvapilo to, jak bezostyšně jsou zabíjeni a pojídáni tarpani a oznámil toto barbarství tehdejšímu papeži Řehořovi III. Během středověku jejich výskyt značně prořídl, jejich posledním útočištěm se stala Litva a severovýchodní oblasti Ruska.

Poslední tarpan

Poslední tarpan dožil zřejmě v období první světové války na statku Dubrovka v Povltavské gubernii. Jednalo se o hřebce, jenž byl koupen jako hříbě od německých kolonistů, později chován jako plemeník ve stádě kirgizských klisen. Kůň byl vysoký 140 - 145 cm, což nasvědčuje tomu, že nebyl čistokrevný. Uhynul za občanské války v roce 1818-1819 a posloužil, jak už tomu bývalo, ke zpestření jídelníčku.

Charakteristika

Život tarpanů se velice podobal životu jejich asijským kolegům, divokým koním Převalského. Byli plaší a velice rychlí, ulovit je nebylo jednoduché. Dokonce i hříbata se dokázala statečně držet svého stáda při úprku před nepřítelem.

Pro lidi nebyl jejich odchyt a lov snadný, potřebovali k tomu rychlé, obratné a odpočinuté domácí koně. Pokusy o jejich zdomácnění nebyly příliš úspěšné, stále v nich přetrvávala velká plachost. To byl důvod, proč je bylo možno využívat pouze k hrubším pracím.

Počet zobrazení: 21 831

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Primitivní plemena

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Tarpan doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?