Terský
kůň

Obecné informace

Popis

Ve vzhledu terského koně je dobře čitelný vliv araba. To platí zejména o hlavě, která je jemná s lehce přímým nebo konkávním profilem. Velké a jasné oči rovněž odkazují na araba, uši jsou středně dlouhé a pohyblivé. Vysoko nasazený krk je středně dlouhý. Šikmé, dobře utvářené plece přecházejí v krátký a široký hřbet. Hluboký hrudník s dobře klenutými žebry zvýrazňuje kompaktnost trupu. Hříva a vysoko nesený ohon jsou poměrně řídké, ale s jemnými, až hedvábnými žíněmi stejně jako u araba. Nohy jsou štíhlé, kvalitní, suché s výrazně prokreslenými šlachami, kopyta jsou zaokrouhlená, dobře modelovaná. Chody jsou elegantně hladké. Zbarvení je bílé se stříbrně kovovým leskem, ojediněle se vyskytují i ryzáci a hnědáci.

Původ a historie

Obrovská rozloha Ruska tuto zemi přímo předurčuje k tomu, aby zde byla rozsáhlá území s drsnými, takřka nepředstavitelnými životními podmínkami, ať už se jedná o nehostinné tundry nebo vysoká pohoří. Těmto tvrdým životním podmínkám byla také dokonale přizpůsobena místní plemena koní, která byla schopna v takto drsném klimatu nejen přežívat, ale také být významnou pomocnou silou pro místní hospodářství. Ve dvacátých letech minulého století byl v tehdejším Sovětském svazu podporován chov těchto místních plemen, jež byla v rámci toho zušlechťována přikřížením jiných plemen a také prostřednictvím výběrového chovu.

Tak byl v období let 1921 až 1950 vyšlechtěn v Terském a Stavropolském hřebčíně i terský kůň. Vznik tohoto plemene byl iniciován s úmyslem vyšlechtit plnohodnotnou náhradu plemene streleckého araba, které na počátku dvacátých let již víceméně zaniklo. V roce 1925 zbývali z tohoto plemen již pouze dva hřebci, stříbní bělouši a něco málo klisen. Toto torzo, které zbylo ze streleckého araba, bylo soustředěno do Terska na severním Kavkaze a stalo se základem pro vyšlechtění nového plemene domorodého typu s lehkostí a vytrvalostí arabů. Kvůli vysokému stupni příbuznosti mezi těmito koni byli do chovu zařazeni tři čistokrevní arabové a klisny, které byly převážně donského a karbadinského původu s příměsí arabské krve.

Terský kůň tedy přímo navazuje na plemeno streleckého araba, které vzniklo křížením arabů především s orlovskými koňmi a angloaraby. Ve výsledné podobě se chovatelům podařilo vyšlechtit koně s výrazně arabským vzhledem, který je ale ve srovnání s čistokrevným arabem viditelně mohutnější. V ušlechtilosti a kráse svého vzhledu předčí terský kůň i svého předka, streleckého araba. Jako samostatné plemeno byl terský kůň uznán v roce 1948. Současným centrem chovu terského koně je stavropolský hřebčinec.

Plemenné znaky

Výška v kohoutku je v průměru 152,5 cm u hřebce a 142,5 cm u klisny.

Obvod holeně je 19, 4 cm.

Charakteristika

Zjednodušeně řečeno, je terský kůň do jisté míry mohutnější variantou araba. Co se týká povahových vlastností, je terský kůň inteligentní, jeho dobrá povaha se odráží i v jeho příjemném temperamentu. Stejně jako arab vyniká skvělou vytrvalostí, ale rovněž tak je i dobrým skokanem.

Využití

Terský kůň byl pochopitelně vyšlechtěn i s ohledem na to, aby mohl pracovat i v zemědělství. Jeho využití je však pochopitelně mnohem všestrannější. Především je terský kůň vynikajícím koněm pro vytrvalostí závody, lze jej s úspěchem využit i v military, drezúře nebo ve skokových soutěžích. S terským koněm se lze se setkat i pod cirkusovým šapitó.

Počet zobrazení: 8 291

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Terský kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?