Terský
kůň

Obecné informace

Popis

Ve vzhledu terského koně je dobře čitelný vliv araba. To platí zejména o hlavě, která je jemná s lehce přímým nebo konkávním profilem. Velké a jasné oči rovněž odkazují na araba, uši jsou středně dlouhé a pohyblivé. Vysoko nasazený krk je středně dlouhý. Šikmé, dobře utvářené plece přecházejí v krátký a široký hřbet. Hluboký hrudník s dobře klenutými žebry zvýrazňuje kompaktnost trupu. Hříva a vysoko nesený ohon jsou poměrně řídké, ale s jemnými, až hedvábnými žíněmi stejně jako u araba. Nohy jsou štíhlé, kvalitní, suché s výrazně prokreslenými šlachami, kopyta jsou zaokrouhlená, dobře modelovaná. Chody jsou elegantně hladké. Zbarvení je bílé se stříbrně kovovým leskem, ojediněle se vyskytují i ryzáci a hnědáci.

Původ a historie

Obrovská rozloha Ruska tuto zemi přímo předurčuje k tomu, aby zde byla rozsáhlá území s drsnými, takřka nepředstavitelnými životními podmínkami, ať už se jedná o nehostinné tundry nebo vysoká pohoří. Těmto tvrdým životním podmínkám byla také dokonale přizpůsobena místní plemena koní, která byla schopna v takto drsném klimatu nejen přežívat, ale také být významnou pomocnou silou pro místní hospodářství. Ve dvacátých letech minulého století byl v tehdejším Sovětském svazu podporován chov těchto místních plemen, jež byla v rámci toho zušlechťována přikřížením jiných plemen a také prostřednictvím výběrového chovu.

Tak byl v období let 1921 až 1950 vyšlechtěn v Terském a Stavropolském hřebčíně i terský kůň. Vznik tohoto plemene byl iniciován s úmyslem vyšlechtit plnohodnotnou náhradu plemene streleckého araba, které na počátku dvacátých let již víceméně zaniklo. V roce 1925 zbývali z tohoto plemen již pouze dva hřebci, stříbní bělouši a něco málo klisen. Toto torzo, které zbylo ze streleckého araba, bylo soustředěno do Terska na severním Kavkaze a stalo se základem pro vyšlechtění nového plemene domorodého typu s lehkostí a vytrvalostí arabů. Kvůli vysokému stupni příbuznosti mezi těmito koni byli do chovu zařazeni tři čistokrevní arabové a klisny, které byly převážně donského a karbadinského původu s příměsí arabské krve.

Terský kůň tedy přímo navazuje na plemeno streleckého araba, které vzniklo křížením arabů především s orlovskými koňmi a angloaraby. Ve výsledné podobě se chovatelům podařilo vyšlechtit koně s výrazně arabským vzhledem, který je ale ve srovnání s čistokrevným arabem viditelně mohutnější. V ušlechtilosti a kráse svého vzhledu předčí terský kůň i svého předka, streleckého araba. Jako samostatné plemeno byl terský kůň uznán v roce 1948. Současným centrem chovu terského koně je stavropolský hřebčinec.

Plemenné znaky

Výška v kohoutku je v průměru 152,5 cm u hřebce a 142,5 cm u klisny.

Obvod holeně je 19, 4 cm.

Charakteristika

Zjednodušeně řečeno, je terský kůň do jisté míry mohutnější variantou araba. Co se týká povahových vlastností, je terský kůň inteligentní, jeho dobrá povaha se odráží i v jeho příjemném temperamentu. Stejně jako arab vyniká skvělou vytrvalostí, ale rovněž tak je i dobrým skokanem.

Využití

Terský kůň byl pochopitelně vyšlechtěn i s ohledem na to, aby mohl pracovat i v zemědělství. Jeho využití je však pochopitelně mnohem všestrannější. Především je terský kůň vynikajícím koněm pro vytrvalostí závody, lze jej s úspěchem využit i v military, drezúře nebo ve skokových soutěžích. S terským koněm se lze se setkat i pod cirkusovým šapitó.

Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Hodnocení: produktu je Celkem 0 recenzí
Napsat vlastní recenzi

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát. Podívevejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Diskuze Vstoupit do diskuze

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Odborná poradna

Řešíte zdravotní či výchovný problém? Napište nám
V pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin. Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Dnes jsme pro vás vybrali

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.