Tibetský
španěl

Tibetan Spaniel

Obecné informace

Povaha

Tibetský španěl je milý, citlivý, veselý a inteligentní pes. Říká se, že je to "velký pes v malém". Umí být velmi klidný, soustředěný a důstojný. Má ale také vlastnosti, které se nemusí líbit každému - rád si vše nejdříve promyslí. Je hrdý - trochu jako kočka. Říká se, že jeho povaha se skládá ze tří zvířat - psa, kočky a opice. Moc rád je ve společnosti svých pánů, ale pokud ho společnost unaví, vyhledává tichý koutek. Miluje děti, a strašně rád si s nimi hraje. K cizím zvířatům je někdy až nepřátelský, nerad se dělí o své území. Tibetský španěl miluje jak dlouhé procházky, tak ležení na gauči, a proto se hodí do bytu i do domku se zahrádkou.

Popis

Tibetský španěl je v kohoutku vysoký 25,4 cm a jeho váha se pohybuje mezi 4,1 - 6,8 kg. Hlava je v poměru k tělu malá, ale nesena hrdě. Tmavé oči jsou oválné, bystré, uloženy daleko od sebe avšak směřují dopředu. Uši má tibetský španěl bohatě osrstěné, vysoko posazené, zavěšené. Čenich má střední délky se širší bradou s mírným předkusem. Srst tibetského španěla je v obličejové části krátká, na krku vytváří hřívu, jinak je středně dlouhá. Nejběžnější barva srsti má sobolí zabarvení a to od světle hnědé přes zlatou až po mahagonovou. Tibetský španěl má někdy na hlavě bílou lysinku, která je někdy nazývána jako Budhovo znamení. Krk má tibetský španěl kratší, silný a přechází plynule do trupu. Má rovný hřbet a dobře klenutá žebra. Ocas má vysoko nasazený s bohatou srstí, stočený nad hřbetem.

Klasifikace FCI

Dle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je tibetský španěl zařazen do skupiny 9 - společenští a pokojoví psi, sekce 5 - Tibetská plemena bez pracovní zkoušky. Zemí původu je Tibet.

Historie plemene tibetský španěl

Tibetský španěl, jak už jeho název napovídá, pochází z Tibetu. Jeho původ není zcela znám, a to z toho důvodu, že byl chován pouze v klášterech, kde byl oddělen od zbytku světa. Mniši nepřipustili jakékoli křížení těchto psů s jinými plemeny. Tibetského španěla také dávali jako dar, ale pouze jedno pohlaví, aby zamezili rozmnožování tohoto plemene jinde na světě. Tibetští mniši ho využívali k otáčení posvátných mlýnků s modlitbami. První zmínky o tomto plemeni pocházejí ze 7. století, kdy se objevuje na kresbách. V pozdějších dobách byl také používán k hlídání okolí klášterů, kdy běhal po hradbách a svým štěkotem upozornil na jakékoli změny v okolí, čímž přivolal větší psy - například tibetské dogy, které vetřelce zahnali. Tibetský španěl byl tibetskými mnichy považován za „nositele štěstí". Tento pes je vzhledově podobný pekingskému palácovému psíku. Do Evropy se dostal Tibetský španěl zřejmě na přelomu 19. - 20. století, kdy se angličtí kolonisté vraceli z Indie do své vlasti a s sebou si vzali pár tibetských španělů, kteří dokázali ujít cestu z Tibetu do Indie pěšky. To je však pověst a pravý způsob, jak se dostalo plemeno do Evropy, není znám. V dnešní době se tibetský španěl chová téměř na celém světě, ale i přesto je to plemeno málopočetné a vzácné. Do České republiky se tibetský španěl poprvé přivezl v roce 1987 z Anglie, která je patronátní zemí tibetského španěla. Označení „španěl" se používá pro lovecké psy, ale tibetský španěl tomu rozhodně neodpovídá.

VIDEA plemene tibetský španěl

Pro videa s plemenem tibetský španěl klikněte ZDE

Základní péče

Tibetský španěl je nenáročné plemeno na péči. Suché, chladné a prašné klima Tibetu ho obdařilo praktickou srstí - delší a hustou, která se nezacuchává a neplstnatí. Při koupání (nebo při zmoknutí) srst sama o sobe nepáchne a "přírodní" špína (bláto, písek) se na ní dlouho neudrží a odpadává. Přesto je třeba jej vyčesávat, kartáčovat a občas vykoupat. V zimním období je nutné ošetřovat tlapky od solí a chemických posypů. Rovněž zastřihujte drápky. Tibetský španěl je plemeno přizpůsobené k drsným životním podmínkám v Tibetu a proto není náchylný k běžným psím nemocem. Dožívá se vysokého věku v plném zdraví.

Chovatelské stanice

Bohemian by Birth | PERLA MAHAGON | Ka-Anup-Ré | chovatelská stanice Hyrkános | Z janovického zámku
Počet zobrazení: 113 197

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI IX: Plemena společenská
Velikost Malá plemena
Původ plemene Tibet
Výška v kohoutku 26 cm
Hmotnost v dospělosti 4 - 7 kg
Věk 14 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům špatný
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí centrum města, předměstí, venkov
Časová náročnost

2h

Klasifikace FCI

Skupina IX: Plemena společenská
Sekce Tibetská plemena
Číslo standardu FCI č. 231 (11. 5. 1998) D

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 6 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

 • Je to úplně ten nejlepší společník, jakého by si každý z nás mohl přát. Je velice přátelský i k jakýmkoli zvířátkům
 • i když zde v popisu píší, že vztah ke zvířatům je špatný
 • , a není to pouze jedincem... ale každý pes z tohoto plemene má velice podobnou povahu, můžete si ho pořídit, i když už doma máte jiné zvířátko, budou o to radši, že si mohou s někým hrát.
 • žádné nemá... pro někoho by to možná byla jeho občasná tvrdohlavost, ale to prostě k němu patří.

Toto plemeno bych opravdu doporučila všem, kteří chtějí výborného kamaráda, kterého mohou všude s sebou vodit, ať už na dlouhé výlety, nebo do společnosti, nebo s ním budou jen doma ležet na gauči, je to velice inteligentní pejsek, který se dokonale hodí ke všem pozitivně naladěným a veselým lidem. Dokáže však i rozveselit, pokud vám není nejlíp.

HanulaZ.
25. 7. 2018
 • Přátelský, mazlivý, s ostatními zvířátky vychází dobře. Hlavně jsou hrozně roztomilý nejen jako štěňátka ale i v dospělosti. Tu naší máme doma přes rok a pořád ji pozoruji když spinká nebo když si hraje prostě se na ní nemůžu vynadívat :
 • Na internetu neustále čtu jak nelínaj a že maj samočisticí srst. Samozřejmě že línaj jako všichni ostatní psi. Jinak v chování jsem si nevšimla žádných záporu jen občas provokuje :D

Nádherná plemena se kterým si užijete plno srandy, lásky s štěstí :)

Kenny
25. 7. 2018
 • Přátelský
 • Tvrdohlavost

Těžko hodnotit toto plemeno. Doma máme 2 tibeťáky psa a fenku, a oba jsou rozdílní. Fenka je umazlená, vyhledává naši společnost, ze všeho nejraději má povalování se v posteli, nebo na gauči, pro pohlazení udělá cokoli. Byla lehce vycvičitelná, zvládá i jiné než základní povely. Drhý pejsek je pravý opak, samotář, pro pohlazení si přijde jen zřídka, když je někde zalezlej a někdo ho vyruší, umí být i pěkně vzteklej, neustále někde poletuje, nevydrží moc dlouho na jednom místě. Na velké psy je troufalí, s malými si hraje a je kamarád. Poslouchá jen když se mu zrovna chce, když mechce tal dělá, že neslyší, když člověk přijde až kněmu a opakuje povel, tak se sbalí a odkráčí zase o kus dál :)

Romush
25. 7. 2018
 • - velmi učenlivý
 • - mazel a hravý
 • - občas provokuje ostatni psy
 • - ten můj rád loví myši :-

Je to prostě super hafan

guineapig162
25. 7. 2018
 • zdraví
 • zima mu nevadí
 • milují děti
 • Tvrdohlavý
 • nemá rád ostatní psy
 • nevyhledává společnost
 • loví

Každý jedinec naprosto odlišný. Znala jsem 3 s PP jednoho bez PP kterého nehodnotím (dnes již bohužel všichni mtví) dožili se krásného věku kolem 15 let. Fenka byla velmi společenská, milá a hravá. 2 psi již tak společenstí nebyli. Opravdu mají velmi rádi děti. Velmi tvrdohlavý poslechnou jen když sami chtějí. Zvládají dobře povětrnostní podmínky. Pár let jsem se dvěmi žila a nikdy jsem nepřišla nachuť jejich vzhledu. Pěs kterého bych si nikdy nepoříila, jak pro jeho vzhled tak jeho povahu.

Pája Bouzková
25. 7. 2018
 • přátelský
 • klidný
 • parťák
 • opravdu inteligentní
 • nemá ráda jiné psy
 • jinak mě nic nenapadá

Skvělý pejsek do rodiny. Občas má ráda svůj klid, ale jinak je to mazlící pes. Konkrétně ta naše je i hlídač, ví o všem, co se kde děje a ráda loví. Je to velmi osobitý pes, ale také loajální.

Zuzka Jonáková
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Tibetský španěl doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?