Torijský kůň

Obecné informace

Popis

Chov torijského koně má své počátky v Estonsku,  které bylo tehdy gubernií carského Ruska. Dříve od něj chovatelé očekávali pracovní sílu pro farmy. Původní mohutní tažní koně dnes existují také v lehčí formě a překvapují nejen svým výkonem.

Lehčí typ se od těžšího, tradičního pracovního, liší jen mohutností a je to sportovec s všestranným využitím. Stavba těla zůstává stejná. Kohoutková výška se pohybuje kolem 162 cm. Nejčastěji se objevují ryzáci a hnědáci s bílými znaky, ale jsou i vraníci a palomino. Má vyváženou stavbu těla. Má velkou nebo středně velkou hlavu, široké čelo, velké oči a vzpřímené uši. Krk je úměrně dlouhý své šířce a silný. Má široký, nízký kohoutek a dlouhý a plochý hřbet. Jeho hrudník je široký a hluboký. Končetiny má dobře postaveny. Jsou krátké a silné a nemívají husté rousy.

Původ a historie

V průběhu 19. století se Livonianská šlechta, která spravovala státní statky ve městech Tori a Avignone, zabývala zlepšením estonských koní. Bylo potřeba vyvinout kvalitní plemeno, které by dobře obstálo v práci na farmách. Větší stáda koní začala z oblasti mizet a místní plemeno koní nebylo daleko od vyhynutí.  Až do roku 1917 bylo Estonsko pod nadvládou ruského cara a označeno za Estonskou gubernii. I statky spravované Livonianskou šlechtou byly v majetku cara.

Estonský kůň byl v Rusku velmi ceněn a hodně těchto koní bylo odvezeno tam. Ve 13. století byli válečnými koňmi, kteří doprovázeli do bitev hlavně ruské vojáky. Petr Veliký si těchto koní opravdu cenil.

Na úplném počátku chovu torijského koně bylo na statcích 47 klisen a 7 mladých hřebců estonského koně. Významný vliv měli finští koně dovezení z Finska. Z Německa bylo dovezeni arabští koně a z Ruska orlovští klusáci. Na chov toriho měli velký vliv hlavě Hedenknabe II a Hyperon, hřebci orlovského klusáka. Výsledek, který chovatelé očekávali od křížení estonského koně, se nedostavil, dokud nebyl ke stádu přiveden hřebec Hetman. Dnes je považován za zakládajícího hřebce torijských koní. Byl to kříženec norfolského klusáka a klisny honáckého typu s neznámým původem. Byl to statný, dobře stavěný a zářivý ryzák. Ve třicátých letech 20. stol. začali chovatelé do torijského stáda přivádět další plemena. Mezi nimi bretaňské poštovní koně. V sedmdesátých letech hannoverské a trakénské koně. V posledních deseti letech se výrazně změnil ráz torijského koně. Snaha udělat z něj lehčí a všestrannější koně rozdělila torijské plemeno na dva typy - lehčí a těžší.

Charakteristika

Torijský kůň je temperamentní, energický, ale zároveň klidný a ochotný k práci. Velmi ceněna je jeho vytrvalost a snadná krmitelnost.

Využití

Těžší typ je používán v zápřahu. Lehčí typ se dobře uplatnil ve sportu. Má výborné skokové schopnosti a dokazuje to i ve vysokých soutěžích. Klisna Helve drží rekord ve skoku mohutnosti mezi torijskými koňmi, se skokem vysokým 2 metry. Rekord sovětského svazu v jezdecké síle patří hřebci Laserovi. Jeho jezdecká síla dosahuje 126 % jeho vlastní tělesné hmotnosti. Jezdeckých rekordů dosáhlo více torijských koní. Mezi tažnými koňmi vyčnívá rekord klisny Aronia. Je absolutní šampionkou Sovětského svazu. Tato klisna dodnes žije ve stádě torijských koní.

Tito koně však nejsou vyžíváni jen ve sportu, nebo tahu. Mnoho těchto koní pracuje v jednotkách švédské policie. Několik jich bylo prodáno moskevskému cirkusu. Jsou to také oblíbení rekreační koně.

Torijský chov v Estonsku je veden Jaanusem Kalostem a výcvik koní jeho bratrem Andrusem Kalostem. Jejich koně se excelentně představují ve sportu, hlavně ve skákání.

Jiný hřebec Hilbek jezdil po mnoho let drezúru s Ullou Hakansson, slavnou švédskou jezdkyní. Ulla reprezentovala Švédsko na olympijských hrách v roce 2000 v Sydney.

Zajímavost

Tito koně mají velmi vysokou plodnost. Průměrně připadá na 100 klisen 86 hříbat.

Počet zobrazení: 12 155

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Chladnokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Torijský kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?