Švédský vallhund

Vaestgoetlandský špic, Västgötaspets

Obecné informace

Povaha

Västgötlandský špic je pes velice učenlivý a rychle chápe, co se po něm požaduje. Výchova není složitá, výcvik je díky jeho poslušnosti jednoduchý. Můžeme o něm tvrdit, že je ideálním společníkem do rodiny s dětmi. Stejně tak se västgötlandský špic hodí i pro pracovní účely jako lovecký pes, jelikož si zachoval svůj osobitý lovecký pud. Většinou je ve vztahu k ostatním psům i menším zvířatům bezproblémový, dobře vychází s malými dětmi a pro svou přátelskost, poslušnost a klid se brzy jistě stane rodinným miláčkem. Švédský valhaund nezapře svou inteligenci, ale chová se ostražitě a zdrženlivě zejména k cizím lidem. Pokud však žije v láskyplném prostředí, je vždy připraven oplatit majiteli jeho pozornost bezmeznou přítulností a věrností.

Popis

Švédský valhund patří mezi krátkonohá plemena. Hlava je protáhlá, mírně připomíná lišku. Můžeme se setkat se dvěma typy ocasu, a to s přirozeně krátkým, nebo dlouhým ocasem. Švédský valhaund má špičaté vztyčené uši, na čumáku světlou masku a pruhy kolem očí a na hrdle. Středně dlouhá, hustá, drsná srst k tělu těsně přiléhá, péče o ní není příliš složitá.

Setkáváme se s několika zabarveními osrstění. Nejčastěji s šedavými odstíny hnědé, žluté nebo červenohnědé s tmavšími odstíny na bocích. Bílé znaky se občas vyskytují na hrudníku nebo také kolem krku v podobě jakéhosi „obojku", ale neměly by být moc velké. Pes má v kohoutku 32 až 35 cm, fena 29 až 32cm. Hmotnost švédských valhaundů se pohybuje mezi 9 až 14 kilogramy.

Historie plemene švédský valhaund

Švédský valhaund, známý už z 18. století, patří pravděpodobně mezi původní švédská plemena, jeho historie je však plná nejasností. Pro svou podobnost s velškorgim Cardigan a Pembroke jsou mu občas přisuzovány kořeny  v samotném Švédsku, domovině pembrooků. Je tedy možné, že mají společné předky. Není jisté, zda ho přivezli z Anglie do Švédska Vikingové, ale moderní výzkumy dokazují, že valhaund je plemeno vyšlechtěné ve Švédsku. Název vallhund bychom mohli přeložit jako „lesní pes". Tito malí, ale velice vytrvalí a pevní psi zaujali kdysi už hraběte Bjorna von Rosen a stali se základem jeho chovu. Zasloužil se tak o uznání a registraci västgötlandského špice jako švédského plemene. V průběhu chovu se naštěstí podařilo zachovat ovčácký pud a tak je tento špic využíván hlavně jako pracovní plemeno. I dnes je švédský valhaund znám a chován spíše v severských zemích, v České republice se s ním příliš často nepotkáme.

VIDEA plemene vaestgoetlandský špic

Pro videa s plemenem vaestgoetlandský špic klikněte ZDE

Základní péče

Pravidelné česání a čištění zvukovodů je samozřejmě nezbytné. Čas od času zkontrolujte také drápy, měly by být udržované a krátké. Västgötlandský špic je pracovní plemeno, v žádném případě mu nechybí energie a je velice aktivní, můžete ho sice chovat v bytě, ale  potřebuje dostatečně časté venčení nebo výběh. Pokud mu chcete opravdu udělat radost, začněte navštěvovat kurzy obratnosti nebo soutěžte v agility. Tam může váš mazlíček vybít přebytečnou nahromaděnou energii a ještě se oba pobavíte.

Počet zobrazení: 38 377

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Velikost Střední plemena
Původ plemene Švédsko
Výška v kohoutku 30 - 34 cm
Hmotnost v dospělosti 9 - 14 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům velmi dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí centrum města, předměstí, venkov
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina V: Špicové a tzv. primitivní plemena
Sekce Severští hlídací a ovčáčtí psi
Číslo standardu FCI č. 014 (13. 2. 2017)

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Vaestgoetlandský špic doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?