Velškorgi
Cardigan

Welsh Corgi Cardigan

Obecné informace

Povaha

Velškorgi Cardigan se velice brzy váže na svou rodinu, vytváří si opravdu silné pouto a poté se stává věrným a oddaným společníkem. I přes malý vzrůst mu nechybí odvaha, je proto výborným hlídačem. Dokonce i bez speciálního pasteveckého výcviku je silně přitahován k dobytku a podvědomě ho začíná ihned shánět dohromady. Patří mezi honácké a pastevecké psy, je tedy aktivní a má spoustu energie, kterou potřebuje vybít. Většinou nedochází k problémům v socializaci psa, ale specielně Cardigan si občas nerozumí s ostatními psy. S lidmi si rozumí, chová se laskavě a vyznačuje se velkou trpělivostí, což je u psů považováno rozhodně za přínos. Dalším výrazným plusem je, že velškorgi Cardigan nejeví známky agresivity.

Popis

Tento pes má mohutnou stavbu těla, přesto je ale velmi aktivní. Hlava se podobá liščí. Cardigan má dobrosrdečný výraz. Typickým znakem plemene je široký hrudník a vztyčené, v poměru k tělu velké uši se zahnutou špičkou. Srst je kratší, povoleny jsou všechny barvy, pokud nepřevažuje bílá. Oči mívá tmavé, ale u modře mramorovaných psů (blue merle) můžeme najít i modré, modře skvrnité, nebo dokonce každé oko jinak barevné. V porovnání s plemenem Pembroke má větší hlavu, širší uši, je celkově mohutnější a těžší. Srst má kratší a tvrdší než Pembroke, také ocas je výrazně delší s charakteristickou „vlajkou", která koresponduje s délkou srsti na těle psa. Výška by se měla pohybovat kolem 25,4 až 30,5 cm , psi váží 15 až 18 kg, feny jsou o něco lehčí.

Historie plemene velškorgi cardigan

Podobně jako Velškogri Pembroke, se kterým se značnou část své existence vyvíjel společně, i Velskorgi Cardigan patří mezi stará anglická plemena pocházející z Walesu, která se používala jako pastevečtí psi pro skot, ovce, nebo poníky. Pojmenování je odvozeno od názvů stejnojmenných hrabství v Anglii. Často docházelo k vzájemnému křížení obou plemen, takže se výrazné rozdíly částečně eliminovaly. Velškorgi Cardigan se osamostatnil až roku 1934. Dnes je chován převážně jako pes společenský, nezapře ale svůj pastevecký pud. Je také velice vhodný k dalšímu výcviku a soutěžím.

VIDEA plemene Cardigan

Pro videa s plemenem Cardigan klikněte ZDE

Základní péče

Stejně jako Pembroke, i Cardigan má bohužel výrazné sklony k tloustnutí, které pak mohou vést i k nepříjemným problémům s páteří. Doporučuje se tedy poskytnout psu dostatek pohybu, může vás doprovodit při jakémkoli sportu. Je také nutné, aby pes dostal náležitý výcvik a zjistil tak, kde je jeho místo v rodině. V období socializace se klade důraz zejména na kontakty s jinými psy, abychom předešli případné nesnášenlivosti. 

Velškorgi Cardigan má vrozené vlohy pro pastevectví, neposlušný dobytek kouše do kotníků a díky malému vzrůstu se lehce vyhýbá kopancům. Cardigan rychle chápe, je inteligentní a je tedy radost s ním spolupracovat. Velškorgi má nadání a nadšení pro mnoho psích sportů, nejen pro pasení. Jsou známi i jedinci, kteří byli nasazováni jako lavinoví psi. Cardigan má velice kvalitní srst, která nepotřebuje nijak složitou péči a úpravu, stačí občas důkladně vykartáčovat. Pes je odolný proti mrazu, díky husté srsti jen tak lehce neprochladne. Důležitým upozorněním u Cardigana je, že kvůli své páteři nemůže dost dobře chodit po schodech.

Chovatelské stanice

Chovatelská stanice "z Irexu" | Corlan Gi | CORLAN GI | Brno - Frost
Počet zobrazení: 58 813

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Střední plemena
Původ plemene Anglie
Výška v kohoutku 25 - 33 cm
Hmotnost v dospělosti 11 - 17 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům rezervovaný
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb nenáročný
Vhodné prostředí centrum města, předměstí, venkov
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 038 (7. 2. 2017)

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno. Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Velškorgi - Cardigan doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?