Velškorgi
Pembroke

Welsh Corgi Pembroke

Obecné informace

Povaha

Tato mimořádně velká psí osobnost budí často rozporuplné pocity. Někteří lidé považují jeho vzhled za komický, jiní obdivují velškorgiho, který je oblíbencem anglické královny Alžběty. Oplývá dobrou náladou, je veselý, čiperný a na své pány nedá dopustit. Rád se k vám připojí při jakémkoli sportu, na druhou stranu nepohrdne ani pohodlným křeslem v obýváku. Nezapře vrozenou zvědavost, občas je až troufalý. Pembroke je trochu živější a bouřlivější než Cardigan. Je o nich známo, že jsou i dobrými stopaři a příležitostnými lovci, když jim dáte příležitost, rádi se toulají. Přesto potřebují častý kontakt s majitelem, musíte mu obětovat část svého času a nenecháte ho doma samotného příliš často. Popularita obou plemen velškorgi pro jejich velice sympatickou povahu v posledních letech stále stoupá.

Popis

Velškorgi Pembroke je malý pastevecký pes s krátkými mohutnými končetinami, v porovnání s Cardigan je menší a většinou má delší vždy srst, která by nikdy neměla být jemná, drátovitá ani vlnitá. Za velmi typický znak plemene považujeme také široký hrudník. Krátký ocas nemá Pembroke vždy bezpodmínečně vrozený a v každém případě znamená defekt kostry. Uši má vztyčené, oči jasné, velké a pokud možno tmavé. U Pembroke se setkáváme s několika zabarveními. Červeným, červenohnědým, sable, plavým, nebo černým s pálením. Vyskytnout se mohou i jiné směsi barev s převládající bílou. Povoleny jsou i bílé znaky na hlavě a lících. Pembroke měří v kohoutku 25,4 až 30,5 cm. Psi váží 10 až 12 kg, feny 10 až 11 kg.

Historie plemene velškorgi - pembroke

Nejstarší písemné zprávy o velškorgim pocházejí z 10. století našeho letopočtu. Tehdy byl už, podle literárních údajů, běžným psem velšských zemědělců. Brzy se plemeno Velškorgi Pembroke začalo používat jako pastevecké, tito psi pásli zejména ovce a poníky. Na výstavách se začali objevovat teprve v roce 1925. Poměrně dlouhou dobu se plemena Velškorgi Pembroke a Cardigan považovala za jedno a docházelo k jejich vzájemnému křížení, čemuž měla být brzy učiněna přítrž. Po zapsání Kennel klubem roku 1394 se postupně začala obě plemena chovat odděleně. Pojmenování Pembroke a Cardigan je odvozeno od jmen hrabství ve Walesu.

VIDEA plemene velskorgi

Pro videa s plemenem velskorgi klikněte ZDE

Základní péče

Aby srst velškorgiho pembroke vypadala stále upraveně a čistě, vyžaduje pouze dvakrát do týdne vyčesat, neboť jeho vodotěsná a samočistící srst se nemusí ani stříhat nebo trimovat. Psi mají také velké sklony k tloustnutí, musíme dbát na dostatečný přísun pohybu, procházky nemusí být příliš časté, ale rozhodně pravidelné a dlouhé. Pembroke má veliké nadání pro psí sporty, s radostí vás doprovodí při jízdě na kole, turistice, dokonce i při plavání, které má v oblibě. Díky své srsti jen tak lehce nenachladne, je velice otužilý. S učením problémy nemá, je inteligentní a chápavý.

Ve společnosti cizích psů se chová poněkud dominantně, k neznámým lidem je ostražitý, ale nikdy agresivní. Za zmínku stojí jen vžitý reflex, který Pembroke má z dob, kdy ještě honil dobytek - chňapání zuby - pokud ho chceme chovat jako domácího miláčka, je třeba ho to odnaučit.

Chovatelské stanice

17th Meridian | Ze Síbrtů | anireka
Počet zobrazení: 78 724

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Velikost Střední plemena
Původ plemene Anglie
Výška v kohoutku 25 - 30 cm
Hmotnost v dospělosti 10 - 14 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti krátká
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí centrum města, předměstí, venkov
Časová náročnost

4h

Klasifikace FCI

Skupina I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce Ovčácká a pastevecká plemena
Číslo standardu FCI č. 039 (1. 12. 2010) EN

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • Skvělá povaha
  • Učenlivost
  • Při špatné socializaci bojácnost

Já jim říkám zkratkou velšíci :-DD

Anne11
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno. Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Velskorgi - Pembroke doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?